• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kolonia Wysockiego

  Przeczytaj także...
  Giszowiec (niem. Gieschewald) – dzielnica Katowic w południowo-wschodniej części miasta, położona pomiędzy lasami, odległa od centrum o około 6 km.Janów-Nikiszowiec – dzielnica Katowic, stanowi obszar o kluczowym znaczeniu dla rozwoju miasta, do którego włączona została w roku 1960. Cechuje się unikatową zabytkową zabudową mieszkaniową. Jest to pierwsze powstałe na wiejskich terenach osiedle górnicze o typowo miejskiej zabudowie. Do dziś na terenie dzielnicy działa kopalnia węgla kamiennego „Wieczorek”. W domu kultury przy kopalni przez 54 lata miała swoją siedzibę Grupa Janowska, z której wywodzą się m.in. Teofil Ociepka, Ewald Gawlik i Erwin Sówka. Dzielnica o zróżnicowanej strukturze funkcjonalnej ma powierzchnię 8,65 km² i liczy 11 496 mieszkańców.
  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
  Kolonia Wysockiego w Katowicach

  Kolonia Wysockiego – kolonia robotnicza dla pracowników kopalni "Wieczorek", wybudowana w latach 40. i 50. XX wieku. Znajduje się między Nikiszowcem a Giszowcem przy ul. Szopienickiej. Kolonia do 1981 nosiła imię Flawiana Wysockiego − pracownika kopalni "Giesche" i działacza komunistycznego, który zginął w 1944 w obozie w Mauthausen.

  Konzentrationslager Mauthausen (od lata 1940 pod nazwą KL Mauthausen-Gusen) – niemiecki obóz koncentracyjny usytuowany w miasteczku Mauthausen, ok. 20 km od Linzu w Austrii. Został założony po wcieleniu (Anschluss) Austrii do Niemiec. Istniał w latach 1938-1945.Korea – dawne, obecnie nieistniejące zjednoczone państwo obydwu Korei: Północnej i Południowej, usytuowane na Półwyspie Koreańskim we wschodniej Azji. Graniczy od północy z Chinami i od północnego-wschodu z Rosją. Obszar zamieszkuje jednolita grupa etniczna – Koreańczycy. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, Korea została podzielona na dwa państwa: Republikę Korei (Korea Południowa) oraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Korea Północna). Od 1948 roku do 1950 (wybuch wojny koreańskiej) granica pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową przebiegała dokładnie przez 38° równoleżnik, jednak od 1953 roku granice uległy zmianie.

  W latach 80. wzniesiono tu budynki wielokondygnacyjne z wielkiej płyty. Obecnie kolonia wchodzi w skład Janowa-Nikiszowca. Potocznie nosi nazwę "Korea", nazwa ta pochodzi od Państwa w Azji, gdzie podczas założenia kolonii odbywała się wojna.

  Wielka płyta – prefabrykowany element konstrukcyjny używany do modułowej budowy bloków mieszkalnych i innych budynków.Ulica Szopienicka w Katowicach − jedna z ważniejszych ulic, łącząca wschodnie dzielnice: Szopienice-Burowiec, Janów-Nikiszowiec i Giszowiec.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Lech Szaraniec: Osady i osiedla Katowic. Katowice: Oficyna Artur, 1996, s. 130. ISBN 83-905115-0-9.Sprawdź autora:1.
 • Lech Szaraniec: Osady i osiedla Katowic. Katowice: "Śląsk", 1980, s. 77. ISBN 83-216-0147-2.Sprawdź autora:1. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.