• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kolonia Natalu

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Republika Południowej Afryki (RPA, afr. Republiek van Suid-Afrika, ang. Republic of South Africa) – państwo na południowym krańcu Afryki.
  Tugela - rzeka w Afryce południowo-wschodniej, wypływająca z Gór Smoczych. Źródła na wysokości ok. 3050 m n.p.m. na płaskowyżu Mont-aux-Sources. Przepływa przez prowincję KwaZulu-Natal (Republika Południowej Afryki), będąc jej największą rzeką. W górnym biegu rzeki znajduje się najwyższy wodospad Afryki i drugi co do wielkości wodospad świata, Tugela (948 m wysokości). W tym miejscu rzeka opuszcza Amfiteatr i Góry Smocze. Płynie na wschód przez Bergville i Colenso. Uchodzi do Oceanu Indyjskiego na północ od Durbanu.

  Kolonia Natalbrytyjska kolonia w południowo-wschodniej Afryce, na terenie obecnej Republiki Południowej Afryki.

  Kolonia została proklamowana 4 maja 1843 po aneksji przez Brytyjczyków burskiej Republiki Natalu, początkowo zajmowała obszar o połowę mniejszy od późniejszej prowincji, kończący się granicą na rzece Tugela. Poza rzeką rozciągało się anektowane w 1897 roku Królestwo Zulusów.

  Natal – dawna prowincja w Republice Południowej Afryki, mająca swoje korzenie w utworzonej przez Burów w 1839 Republice Natalu. Prezydentem republiki był Andries Pretorius. W 1842 Brytyjczycy podporządkowali sobie to terytorium, zaś w 1845 roku zostało ono przekształcone w posiadłość kolonialną Wielkiej Brytanii. W 1994 roku Natal połączono z bantustanem KwaZulu w prowincję KwaZulu-Natal.Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.

  Po ustanowieniu kolonii do 4 grudnia 1845 była ona administrowana z Kolonii Przylądkowej, gdy ustanowiono gubernatora Kolonii Natalu. Od roku 1893 Natal posiadał autonomiczny rząd, którym kierowali kolejni premierzy.

  Kolonia Natalu zlikwidowana została 31 maja 1910 roku, gdy powstała Prowincja Natal wchodząca w skład Związku Południowej Afryki.

  Bibliografia[]

 • Encyclopædia Britannica, Eleventh Edition
 • Kolonia Przylądkowa (ang. Cape Colony, niderl. Kaapkolonie) – brytyjska kolonia w południowej Afryce, istniejąca (z przerwą) w latach 1795-1910.Poniższa lista przedstawia brytyjskich gubernatorów Kolonii Natalu ustanowionych po likwidacji niezależnej burskiej republiki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Związek Południowej Afryki (ZPA) – dominium brytyjskie, którego istnienie poprzedziło powstanie RPA. Powołane 31 maja 1910 roku, w wyniku połączenia brytyjskich kolonii w południowej Afryce. Związek składał się z Kraju Przylądkowego, Transwalu, Wolnego Państwa Oranje i Natalu. W 1961 roku Związek został przekształcony w republikę.
  Lista prmierów autonomicznego rządu Kolonii Natalu w okresie od 1893 roku do likwidacji kolonii i utworzenia Prowincji Natalu w 1910.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.