• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kolinda Grabar-Kitarović  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Chorwacka Partia Chłopska (chorw. Hrvatska seljačka stranka, HSS) – chorwacka partia polityczna o profilu konserwatywnym, agrarnym i chrześcijańsko-demokratycznym, działająca od 1904. Od 2002 ugrupowanie posiada status członka stowarzyszonego w Europejskiej Partii Ludowej.Uniwersytet w Zagrzebiu (chorw. Sveučilište u Zagrebu) – najstarszy uniwersytet w Chorwacji, a również w południowo-wschodniej Europie, ciągle działający.

  Kolinda Grabar-Kitarović (ur. 29 kwietnia 1968 w Rijece) – chorwacka polityk i dyplomata. Minister ds. europejskich (2003–2005) oraz minister spraw zagranicznych (2005–2008). Od 19 lutego 2015 prezydent Chorwacji.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 2 Życie prywatne
 • 3 Przypisy
 • 4 Bibliografia
 • Chorwacka Partia Socjalliberalna (chorw. Hrvatska socijalno liberalna stranka, HSLS) – chorwacka partia polityczna o profilu centrowym i socjalliberalnym, działająca od 1989. Ugrupowanie należy do Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gordan Jandroković (ur. 2 sierpnia 1967 w Bjelovarze) – chorwacki polityk, parlamentarzysta, minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej od 2008, od 2010 do 2011 także wicepremier.
  Integracja europejska - określenie stosowane wobec procesu stopniowego integrowania się państw Europy pod względem gospodarczym, prawnym i politycznym. Jej korzeni doszukiwać się można już w epoce starożytnej, jednak jej praktyczne przejawy uwidoczniły się dopiero po zakończeniu II wojny światowej, szczególnie po Kongresie Haskim oraz zawarciu Traktatu paryskiego. Obecnie procesy integracyjne w Europie najpełniej realizowane są w ramach Unii Europejskiej, powstałej w 1993 roku na bazie Wspólnot Europejskich.
  Dyplomata lub przedstawiciel dyplomatyczny (ang. diplomatic representative, fr. représentant diplomatique, niem. diplomatischer Vertreter) – oficjalny przedstawiciel państwa za granicą, czyli zatrudniony w dyplomacji.
  Wybory parlamentarne w Chorwacji w 2007 roku odbyły się 25 listopada 2007 na terenie Chorwacji oraz 24 i 25 listopada 2007 poza granicami kraju. W trzech okręgach wyborczych głosowanie powtórzono 9 grudnia 2007.
  Chorwacka Partia Prawa dr. Ante Starčevicia (chorw. Hrvatska stranka prava dr. Ante Starčević, HSP AS) – chorwacka partia polityczna o profilu skrajnie prawicowym i nacjonalistycznym.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.