• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kolekcjoner - film 1997

  Przeczytaj także...
  Durham – miasto we wschodniej części USA, w Karolinie Północnej. Jest czwartym miastem w stanie pod względem liczby mieszkańców. W mieście rozwinął się przemysł tytoniowy oraz włókienniczy.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Kolekcjoneramerykański thriller na podstawie powieści Jamesa Pattersona.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Detektyw z Waszyngtonu i psycholog sądowy Alex Cross (Morgan Freeman) udaje się do Durham, kiedy jego siostrzenica Naomi (Gina Kruk), studentka, zostaje uznana za zaginioną. Dowiaduje się od miejscowej policji, w tym Nicka Ruskina (Cary Elwes), że Naomi jest jedną z serii kobiet, które zniknęły. Wkrótce po jego przybyciu, jedna z kobiet zaginionych zostaje znaleziona martwa, związana przy drzewie w odludnym lesie, a wkrótce po tym, psycholog Kate McTiernan (Ashley Judd) zostaje porwana z domu.

  Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. James Patterson (ur. 22 marca 1947 w Newburgh w stanie Nowy Jork) - amerykański pisarz, autor thrillerów i powieści kryminalnych.

  Kiedy budzi się ze stanu pod wpływem narkotyków, Kate odkrywa, że jest przetrzymywana przez zamaskowanego człowieka nazywającego siebie Casanovą, a ona jest jedną z kilku kobiet uwięzionych w jego legowisku. Udaje jej się uciec i jest ciężko ranna, kiedy skacze ze skały do rzeki, aby uciec przed Casanovą. Po tym, jak odzyskuje siły, pomaga Crossowi w śledzeniu sadomasochistycznego porywacza. Cross stwierdza, poszukiwany jest kolekcjonerem, a nie zabójcą, chyba że jego ofiary nie będą przestrzegać jego reguł.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Ashley Judd, właściwie Ashley Tyler Ciminella (ur. 19 kwietnia 1968 w Granada Hills, w stanie Kalifornia w USA) - amerykańska aktorka filmowa.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Morgan Freeman - Alex Cross
 • Ashley Judd - dr Kate McTiernan
 • Cary Elwes - detektyw Nick Ruskin
 • Alex McArthur - detektyw Davey Sikes
 • Bill Nunn - detektyw John Sampson
 • Jeremy Piven - detektyw Henry Castillo
 • Tony Goldwyn - dr William Rudolph
 • William Converse-Roberts - dr Wick Sachs
 • Roma Maffia - dr Ruocco
 • Richard T. Jones - Seth Samuel
 • Gina Ravera - Naomi Cross
 • Tatyana Ali - Janelle Cross
 • Anna Maria Horsford - pani Vicki Cross
 • Helen Martin - Nana Cross
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kolekcjoner w bazie IMDb (ang.)
 • Kolekcjoner w bazie Filmweb
 • Richard T. Jones (ur. 16 stycznia 1972 w Kobe) - amerykański aktor filmowy i telewizyjny urodzony w Japonii. Żonaty z Nancy Jones, córki: Aubrey i Sydney, syn Elijah.Morgan Porterfield Freeman, Jr. (ur. 1 czerwca 1937 w Memphis) – amerykański aktor, narrator i reżyser filmowy, laureat Nagrody Akademii Filmowej oraz Złotego Globu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sadomasochizm – rodzaj zaburzenia preferencji seksualnych, w którym osoba preferuje aktywność seksualną związaną ze zniewoleniem, zadawaniem bólu lub upokorzeniem. W ramach sadomasochizmu rozróżniamy sadyzm i masochizm.
  Dreszczowiec (ang. thriller) – rodzaj utworu sensacyjnego, powieści, filmu lub serialu telewizyjnego, mającego wywołać u czytelnika bądź widza dreszcz emocji. Wykorzystuje on głównie napięcie, niepewność i tajemniczość jako główne elementy utworu. Fabuła podąża w kierunku punktu kulminacyjnego. Napięcie zazwyczaj pojawia się, gdy główny bohater znajduje się w niebezpiecznej sytuacji, z której ucieczka wydaje się niemożliwa. Życie bohatera zazwyczaj jest zagrożone, ponieważ niespodziewanie lub nieświadomie znalazł się w śmiertelnym zagrożeniu lub potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. W zależności od podgatunku fabuła thrillera opiera się zwykle na obronie jakiegoś dobra – życia ludzkiego, państwa, społeczności; zaskakujące rozwiązanie akcji następuje pod koniec utworu. Zwykle celem fabuły jest odkrycie, kto jest zabójcą spośród osób, których bohater nie podejrzewał. Prekursorem thrillera w filmie był Alfred Hitchcock (Ptaki). W literaturze elementy thrillera pojawiają się od lat 60. XX wieku (m.in. u Fredericka Forsytha, Alistaira MacLeana).
  Tony Goldwyn, właśc. Anthony Howard Goldwyn (ur. 20 maja 1960 r. w Los Angeles w stanie Kalifornia, USA) – aktor i reżyser filmowy oraz telewizyjny. Był nominowany do nagrody Saturna w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za swój występ w melodramacie Uwierz w ducha (1990).
  Psychologia sądowa – dział psychologii ściśle związany z istnieniem i funkcjonowaniem aparatu wymiaru sprawiedliwości. Pełni funkcję wspomagającą - ekspertalną (przeprowadzanie ekspertyz i wydawanie opinii). Istnieje też odmiana psychologii sądowej - naukowa (eksperymentalna) testująca nowe założenia psychologii, odnajdująca mechanizmy w zaistniałych już przypadkach. Wiedza psychologiczna wykorzystywana jest więc w pracy sądowej, prokuratorskiej, policyjnej i resocjalizacji. Psychologia sądowa obejmuje również psychologię zeznań świadków, psychologiczne orzecznictwo cywilne (ZUSowskie), postępowanie adopcyjne. Psycholog sądowy posiłkuje się także zdobyczami dziedzin pokrewnych, m.in.: kryminologii oraz kryminalistyki.
  Giacomo (Jacques) Girolamo Casanova, kawaler de Seingalt [ˈdʒaːkomo dʒiˈrɔːlamo kazaˈnɔːva] (ur. 2 kwietnia 1725 w Wenecji, zm. 4 czerwca 1798 w Duchcovie) – europejski awanturnik, podróżnik i literat. Pamiętnikami (Historia mojego życia), barwnie opisującymi życie w osiemnastowiecznych stolicach europejskich, zyskał sobie pamięć, a zawartym tam licznym opisom miłosnych podbojów zawdzięcza to, że jego nazwisko stało się w wielu językach synonimem uwodziciela.
  Detektyw (ang. detective, z łac. detego co oznacza „odkryć, wykryć, wyjawić”. ) – tytuł zawodowy osoby świadczącej usługi detektywistyczne oraz nazwa stanowiska utajnionego pracownika policji zajmującego się czynnościami śledczymi w sposób dyskretny.
  Student (łac. studere – starać się, przykładać się do czegoś) – osoba kształcąca się na studiach wyższych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.