• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kolejka - gra planszowa

  Przeczytaj także...
  Andrzej Zawistowski (ur. 4 marca 1973 w Gdańsku) – polski historyk, nauczyciel akademicki. Zajmuje się najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów gospodarczych i społecznych. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Autor opracowań i konsultant naukowy planszowych gier historycznych.Karol Madaj (ur. 9 lutego 1980 w Warszawie) - polski projektant gier planszowych, pracownik Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. W 2012 jego Kolejka uzyskała tytuł Gry Roku .
  Gra Roku – nagroda corocznie przyznawana przez Kapitułę Konkursu dla najlepszej w Polsce gry planszowej. Pierwotnie w latach 1985 -1993 nagroda była przyzwana przez magazyn "Świat Młodych". Ponownie pomysł przyznawania nagrody narodził się z końcem 2004 roku na forum dyskusyjnym portalu tematycznego Gry-Planszowe.pl. Tytuł Gra Roku jest przyznawany przez kapitułę konkursową najlepszej w Polsce grze planszowej, karcianej lub towarzyskiej skierowanej do młodzieży i dorosłych i wydanej w roku poprzedzającym rok, w którym przyznawana jest Nagroda. Celem przyznawania Nagrody jest popularyzacja gier planszowych w Polsce oraz promocja najlepszych tytułów wydanych w kraju.

  Kolejkagra planszowa wydana przez Instytut Pamięci Narodowej w 2011 roku. Autor koncepcji gry: Karol Madaj, konsultacja i opracowanie historyczne dr Andrzej Zawistowski, opracowanie graficzne: Natalia Baranowska, Marta Malesińska. W latach 2011–2014 na rynku ukazało się 8 edycji, w tym wersje międzynarodowe w językach: angielskim, niemieckim, japońskim, rosyjskim, hiszpańskim, francuskim i rumuńskim. Łączny nakład gry przekroczył 90 tys. egzemplarzy. W 2012 Kolejka uzyskała tytuł gra roku.

  BoardGameGeek – angielskojęzyczny portal założony w 2000 roku będący kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata.Gracz to w teorii gier uczestnik gry. Graczem może być osoba, zwierzę, firma, lub dowolny inny twór zależnie od gry.

  W 2011 ukazał się także Ogonek - dodatek do gry planszowej Kolejka, który zawiera: zestaw dla szóstego gracza, karty do sklepu monopolowego, karty "Trybuna Ludu" i dodatkowe karty kolejki.

  W 2014 IPN sprzedał licencję na grę, podając jako przyczynę problemy z czasową organizacją dostaw gry, która często była niedostępna, mimo dużej popularności w Polsce i za granicą. Od 2014 roku wydawcą gry jest firma Trefl SA.

  Zasady gry[ | edytuj kod]

  Gra Kolejka przeznaczona jest dla 2 do 5 graczy, a z dodatkiem "Ogonek" dla 6, a jedna gra trwa godzinę. Gra polega na zdobyciu określonej liczby artykułów ze sklepów znajdujących się na planszy. Na początku gry pionki (po 5 pionków na gracza) rozstawia się w kolejce do sklepów. Na końcu kolejki staje spekulant. Na początku każdej tury odbywa się "dostawa", polegająca na umieszczeniu w sklepach artykułów wylosowanych na kartach dostawy. Po dostawie odbywają się "przepychanki kolejkowe", polegające na przestawianiu pionków na planszy zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na kartach kolejki. Później pionki "zabierają" towary do domu, po czym z powrotem wracają na plansze do kolejek. Po pięciu turach kolejki ustawiane są na nowo, a z planszy zabiera się zużyte karty kolejki, które wracają do graczy. Kiedy gracz zbierze wszystkie artykuły, wygrywa grę.

  Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (IPN) – instytucja naukowa o uprawnieniach śledczych.Dostawa – przemieszczenie (przepływ) ściśle określone partii dóbr od dostawcy do odbiorcy. Te dobra to, ogólnie, surowce, materiały, produkty lub towary. Przemieszczenie to odbywa się w wyznaczone miejsce w określonym terminie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kolejka w serwisie BoardGameGeek (ang.)
 • Wideo-recenzja gry na YouTube - kanał "Gry planszowe u Wookiego"
 • Wideo-recenzja gry na YouTube - kanał "Game Troll TV"
 • Gra – czynność o ustalonych zasadach, w której udział bierze zwykle kilka osób (rzadziej jedna). Od innych rozrywek grę oddziela istnienie ścisłego zbioru zasad gry, od innych skodyfikowanych czynności jej rozrywkowy charakter.Sklep – lokal użyteczności publicznej, obiekt handlowy, przeznaczony do detalicznej sprzedaży towarów. Z punktu widzenia marketingu jest to miejsce prowadzenia merchandisingu, czyli wpływania na zachowania klientów poprzez wystrój pomieszczenia i sposób prezentacji towarów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Spekulant – w okresie PRL pejoratywne określenie, będące jednym z elementów ówczesnej nowomowy, charakteryzujące drobnego handlarza. Propaganda państwowa przedstawiała spekulantów jako odpowiedzialnych za niedobory w sklepach. Ze "spekulacją" walczono na równi z przestępstwami kryminalnymi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.