• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kolej linowa na Łomnicę  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim (słow. Chata pri Zelenom plese, niem. Grüneseehütte, Schutzhütte am Grünen See, węg. Zöld-tavi-menedékház) – schronisko w słowackich Tatrach Wysokich, w Dolinie Zielonej Kieżmarskiej (słow. Dolina Zeleného plesa), położone nad brzegiem Zielonego Stawu Kieżmarskiego na wysokości ok. 1550 m n.p.m.
  Widoczne podpory starej (po prawej) i nowej kolejki
  Gondole pierwszego etapu na stacji nad Łomnickim Stawem
  Wagonik drugiego etapu

  Kolej linowa na Łomnicę (słow. Lanovka na Lomnický štít) – kolej linowa na Słowacji znajdująca się w obrębie granic miasta Wysokie Tatry. Dolna stacja kolejki znajduje się w Tatrzańskiej Łomnicy; najwyższym punktem, który tą kolejką można osiągnąć, jest szczyt Łomnicy. Na trasie znajdują się dwie dalsze stacje: pośrednia Start (Štart) oraz Skalnaté pleso (nad Łomnickim Stawem). Na stacji nad Łomnickim Stawem kończy się pierwszy etap podróży. Dopiero tam można nabyć bilety na kurs Łomnicki Staw – Łomnica – Łomnicki Staw (ze względu na niedostępność szczytu Łomnicy drogami pieszymi nie jest możliwy jedynie wjazd bądź też jedynie zjazd ze szczytu).

  Niżnia Rakuska Przełęcz (słow. Sedlo pod Malou Svišťovkou, niem. Kleiner Ratzenbergsattel, węg. Kis-Morgás-nyereg, 1521 lub 1524,5 m) – przełęcz w Tatrach Wysokich na Słowacji, położona w dolnej części Rakuskiej Grani i oddzielająca Rakuską Czubę (Veľká Svišťovka, 2038 m) na północnym zachodzie od Małej Rakuskiej Czubki (Malá Svišťovka, 1558 m) na południowym zachodzie. Józef Nyka dla przełęczy podaje nazwę Przełęcz pod Rakuską Czubką i wysokość 1522 m.Kolej linowa – środek transportu, w którym gondola, krzesło, narciarz trzymający orczyk lub wagon towarowy porusza się ciągnięty przez linę: naziemną lub napowietrzną (Istnieją systemy, gdzie lina nośna stanowi jednocześnie linę napędową).

  Jak wspomniano powyżej, na Łomnicę nie wytyczono szlaków pieszych, natomiast znad Łomnickiego Stawu rozchodzą się różne szlaki turystyczne: zarówno piesze, jak i narciarskie.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Dane techniczne
 • 3 Szlaki turystyczne
 • 4 Przypisy
 • 5 Bibliografia
 • Zofia Radwańska-Paryska (ur. 3 maja 1901 w Warszawie, zm. 24 października 2001 w Zakopanem) – botaniczka, taterniczka, pisarka. Żona i współtowarzyszka pracy Witolda Henryka Paryskiego.Schronisko Zamkovskiego (słow. Zamkovského chata, Zamka) – tatrzańskie schronisko położone na wysokości 1475 m n.p.m. w słowackiej części Tatr Wysokich, w Dolinie Małej Zimnej Wody (Malá Studená dolina).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tatrzańska Łomnica (dawniej także: Łomnica Tatrzańska; słow. Tatranská Lomnica, niem. Tatralomnitz, węg. Tátralomnic, 830–900 m n.p.m.) – miejscowość u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji, część struktury administracyjnej miasta Wysokie Tatry. Jedna z większych podtatrzańskich osad, położona około 6 km na wschód od Starego Smokowca, u stóp Łomnicy (2632 m n.p.m.). Jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych po słowackiej stronie Tatr, słynący z dużej ilości hoteli, pensjonatów, kempingów oraz kolei linowych, wywożących turystów nad Łomnicki Staw (Skalnaté pleso, 1751 m n.p.m.) i samą Łomnicę.
  Łomnicki Staw (błędnie Kamienny Staw, słow. Skalnaté pleso, dawniej Lomnické pleso, niem. Steinbachsee, węg. Kőpataki-tó) – jezioro polodowcowe (słow. pleso) w słowackich Tatrach Wysokich, położone w Dolinie Łomnickiej, pod południowymi stokami Łomnicy.
  Wielka encyklopedia tatrzańska – encyklopedia wiedzy o Tatrach (tatrologii). Jest to fundamentalne dzieło znawców Tatr – Zofii Radwańskiej-Paryskiej i Witolda Henryka Paryskiego, którzy przez 60 lat chodzili po Tatrach i zajmowali się ich badaniem. Encyklopedia obejmuje całość problematyki tatrzańskiej. Zawiera wiadomości z topografii Tatr, historii, geografii, przyrody, turystyki, etnografii, geologii, taternictwa, a także zdjęcia, rysunki i mapy. Pierwsze książkowe wydanie pojawiło się w 1995, potem było jeszcze wznawiane w 2004. Obydwa wydania pojawiły się z 3 wersjami okładki: płótno, skóra i półskórek. Wydanie z 2004 ma 1553 strony. Encyklopedia wydana została w Poroninie przez Wydawnictwo Górskie. Ponadto wyszła wersja multimedialna na płycie CD-ROM. Zawierała ona łącznie ok. 6000 haseł, 1200 grafik (w tym panoramy), a także nagrania gwary i muzyki górali polskich i słowackich oraz 60 interaktywnych map graniowych.
  Dolina Małej Zimnej Wody (słow. Malá Studená dolina, niem. Kleines Kaltbachtal, węg. Kis-Tarpataki-völgy) – tatrzańska dolina o długości ok. 4 km, położona na terenie Słowacji po południowej stronie głównej grani Tatr Wysokich. Ułożona tarasowo otwiera się w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim, łącząc się z Doliną Staroleśną (Veľká Studená dolina) i tworząc walną Dolinę Zimnej Wody.
  Hotel górski „Encián” (słow. Hotel Encián na Skalnatom plese) – hotel położony na wysokości 1752 m n.p.m., w stacji kolejki na Łomnicę w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się w kilkupiętrowym budynku nad brzegiem Łomnickiego Stawu. W tym samym budynku jest restauracja.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Łomnica (słow. Lomnický štít, niem. Lomnitzer Spitze, węg. Lomnici-csúcs) – drugi co do wysokości (2634 lub 2632 m n.p.m.) po Gerlachu (2655 m n.p.m.) wybitny szczyt Tatr, położony w słowackiej części Tatr Wysokich. Do przeprowadzenia dokładniejszych pomiarów ok. 1860 r. uchodził za najwyższy w Tatrach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.