• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kolej kabinowa

  Przeczytaj także...
  Tatry (514.5, słow. Tatry, niem. Tatra, węg. Tátra) – najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat, również najwyższe między Alpami a Uralem i Kaukazem. Są częścią Łańcucha Tatrzańskiego, w Centralnych Karpatach Zachodnich. Kasprowy Wierch (słow. Kasprov vrch; dawniej Kasprowa Czuba) – szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987 m n.p.m.
  Kuźnice – dzielnica Zakopanego, położona w dolnej partii Doliny Bystrej na wysokości ok. 1010 m n.p.m. Znajduje się całkowicie na obszarze Tatr, pomiędzy zboczami Krokwi, Jaworzyńskich Czół, Boczania, Nieboraka i Nosala. Dolna stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch i centrum ruchu turystycznego.
  Kolej linowa na Hohtälli

  Kolej kabinowa – rodzaj napowietrznej kolei linowej, która transportuje turystów lub narciarzy z dolnej stacji na górną stację, i w przeciwnym kierunku, w dwóch kabinach.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Kolej kabinowa różni się od kolei gondolowej wielkością wagoników oraz ich liczbą. Kolej kabinowa ma dwie duże kabiny, będące dla siebie przeciwwagą. Przeważnie lina nośna jest nieruchoma, a dwie kabiny połączone są liną napędową. W przypadku kolei kabinowej na stacjach dolnej i górnej kabiny nie są wyprzęgane, a zatrzymują się przy peronach, pozwalając pasażerom na opuszczenie kabiny, a kolejnym osobom na zajęcie miejsca w wagonach. Duże koleje kabinowe mogą pomieścić nawet 150 osób (jak np. kolej na Hohtälli w ośrodku narciarskim Zermatt w Szwajcarii).

  Narciarstwo – jedna z dyscyplin sportowych polegająca na przemieszczaniu się lub wykonywaniu ewolucji za pomocą sprzętu narciarskiego – nart, a także kijków. Narty mocowane są do butów narciarza za pomocą specjalnych wiązań.Kolej linowa – środek transportu, w którym gondola, krzesło, narciarz trzymający orczyk lub wagon towarowy porusza się ciągnięty przez linę: naziemną lub napowietrzną (Istnieją systemy, gdzie lina nośna stanowi jednocześnie linę napędową).

  Koleje kabinowe w Polsce[ | edytuj kod]

  W Polsce działa jedna kolej kabinowa:

 • dwuodcinkowa kolej linowa na Kasprowy Wierch – z Kuźnic na szczyt Kasprowego Wierchu w Tatrach (1936). Po przebudowie w latach 2007–2008 jej wagony mają pojemność 60 osób.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Marek Baran: Koleje linowe i wyciągi narciarskie w Polsce. Historia i dzień dzisiejszy. Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński, 2010. ISBN 978-83-7729-036-1.
 • Peron jest to element przystanku, dworca kolejowego lub autobusowego służący do bezpiecznego wsiadania i wysiadania podróżnych oraz ładowania bagażu.Ośrodek narciarski – ośrodek, w którym uprawiane jest narciarstwo, snowboarding i inne sporty zimowe, najczęściej w górach, w klimacie sprzyjającym zaleganiu śniegu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.
  Kolej gondolowa – rodzaj kolei linowej, która wwozi turystów lub narciarzy na górną stację w kilkuosobowych wagonikach podwieszonych na linie nośno-napędowej. Poza wielkością wagoników, tym różni się od kolei kabinowej, że w przypadku tej ostatniej, dana kolej ma jedynie 2 kabiny, będące dla siebie przeciwwagą i przeważnie lina nośna jest nieruchoma, a dwie kabiny połączone są liną napędową. Na stacjach dolnej i górnej (lub większej liczbie) gondole są wyprzęgane i spowalniają swój ruch, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie.
  Zermatt – miejscowość w Szwajcarii w kantonie Valais, położona na wysokości 1610 m n.p.m. u podnóża Matterhornu.
  Kolej linowa „Kasprowy Wierch” – całoroczna kolej linowa z Kuźnic na szczyt Kasprowego Wierchu w Tatrach. W całości przebiega przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Operatorem kolei są Polskie Koleje Linowe S.A.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.884 sek.