• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kolej drezynowa

  Przeczytaj także...
  Grodziska Kolej Drezynowa - operator kolei drezynowej na linii nr 376 (odcinek z Kościana do Grodziska Wielkopolskiego). Główną bazą taborową jest od 2011 stacja Ujazd Wlkp.Tor – dwie szyny podtrzymujące i prowadzące koła pojazdów szynowych, ułożone na podkładach lub wlane w specjalną płytę betonową służą jako droga kolejowa, tramwajowa lub metro, w określonej odległości od siebie. Ułożony jest na podtorzu.
  Drezyna – rodzaj lekkiego pojazdu szynowego, używanego zwykle przez służby utrzymania szlaku do prowadzenia nadzoru, przewozu materiałów i narzędzi, transportu drużyn roboczych. Dawniej drezyny miały napęd ręczny, a ich niewielki ciężar umożliwiał zdjęcie z toru w dowolnym miejscu, obecnie w użyciu są drezyny o napędzie spalinowym. Najczęściej drezyna składa się z kabiny, umożliwiającej jazdę kilku osób, i skrzyni ładunkowej, są też konstrukcje przypominające mikrobusy. Do drezyn można stosować różnego rodzaju doczepy – np. do przewozu szyn. W Polsce opracowano i produkowano drezyny oparte na konstrukcji samochodu osobowego marki Warszawa i opracowano Mitor oparty na mikrobusie Żuk. Podobne przeróbki wykonywano także w innych krajach, np. Czesi mieli swoją drezynę na bazie samochodu osobowego Škoda 1202, w ZSRR używano drezyn przebudowanych z mikrobusów UAZ 450.
  Drezyna rowerowa

  Kolej drezynowa – linia kolejowa, na której prowadzony jest ruch przy pomocy drezyn, przeważnie na nieczynnych liniach kolejowych. Ruch prowadzony jest przez miłośników kolei pragnących propagować turystykę drezynową jako aktywny sposób na spędzanie wolnego czasu. W przypadku większości kolei drezynowych w Polsce istnieje możliwość wypożyczenia drezyny w celu przejażdżki.

  Linia kolejowa nr 451 – obecnie nieczynna linia kolejowa w gminie Białowieża o długości ok. 2 km, łącząca leżącą na uboczu stację Białowieża Towarowa z położoną w centrum wsi dawną stacją Białowieża Pałac.Stowarzyszenie Sowiogórskie Bractwo Kolejowe – Stowarzyszenie powstałe w 2003 r. z nieformalnej grupy Miłośników i Entuzjastów Kolei (DTeam), która od 2000 r. prowadziła działania zmierzające do uratowania przed fizyczną likwidacją fragment linii 285, o nazwie "Weistritzthalbahn", łączącą Świdnicę Kraszowice z Jedliną Zdrojem.

  Przykładowe kluby[]

  Drezyna ręczna Kolei Drezynowej KTK "Tendrzak" na stacji Łapino
  Drezyna motorowa Krzywińskiej Kolei Drezynowej
 • Kolej Drezynowa przy Klubie Turystyki Kolejowej TENDRZAK w Gdańsku
 • Trasa: Pruszcz GdańskiKolbudyNiestępowo (dawniej KrokowaSwarzewo), siedziba: Kolbudy (linia kolejowa nr 229) (dawniej Krokowa (linia kolejowa nr 263).
 • Grodziska Kolej Drezynowa
 • Trasa: Grodzisk Wlkp.Kościan , siedziba: Grodzisk Wielkopolski(linia kolejowa nr 376)
 • Sowiogórskie Bractwo Kolejowe
 • Trasa: Świdnica KraszowiceJedlina-Zdrój (linia kolejowa nr 285)
 • Krzywińska Kolej Drezynowa
 • Trasa: Gostyń - Bieżyń - Kościan , siedziba: Bieżyń(linia kolejowa nr 366)
 • Sekcja Drezynowa Piaseczyńskiej Kolei wąskotorowej
 • Trasa: PiasecznoTarczynGrójec , siedziba: Piaseczno
 • Puszczańska Kolej Drezynowa
 • Trasa: Nieznany Bór - Białowieża Towarowa - Białowieża Pałac, siedziba: Białowieża Towarowa (linia kolejowa nr 52 i 451)
 • Mogilnieńskie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei
 • Trasa: Mogilno - Orchowo, siedziba: Mogilno (linia kolejowa nr 366)
 • Słupska Powiatowa Kolej Drezynowa przy Stowarzyszeniu Użyteczności Publicznej Aktywne Pomorze
 • Trasa: KorzybieZielin Miastecki, docelowo do Bytowa, siedziba: Bronowo (linia kolejowa nr 212)
 • Linki zewnętrzne[]

 • lista wszystkich Kolei Drezynowych w Polsce, ostatnia aktualizacja 14.09.2012 - [1]
 • Słupska Powiatowa Kolej Drezynowa - [2]
 • Słupska Powiatowa Kolej Drezynowa – w skrócie SPKD, kolej drezynowa zorganizowana przez grupę miłośników kolei ze Stowarzyszenia Użyteczności Publicznej Aktywne Pomorze, ma na celu zachowanie i ochronę przed rozbiórką i dewastacją linii kolejowej nr 212 na odcinku Korzybie – Bytów. Obecnie SPKD skupia się głównie na odcinku Korzybie – Zielin Miastecki, na pozostałym fragmencie trasy prowadzony jest dozór oraz sporadycznie drobne prace związane z zachowaniem infrastruktury. Docelowo ma objąć zasięgiem całą trasę.Puszczańska Kolej Drezynowa działa w okolicach Puszczy Białowieskiej, w Białowieży (powiat hajnowski) od 2008 r., gdy Stowarzyszenie Miłośników Kolei "Kolejowe Podlasie" uzyskało pozwolenie na użytkowanie nieczynnego wcześniej szlaku kolejowego Nieznany Bór - Białowieża Towarowa - Białowieża Pałac, będącego obecnie własnością Powiatu. Od 5 lipca 2010 przejazdy drezynami ręcznymi zostały udostępnione dla turystów odwiedzających Puszczę Białowieską przez prywatny podmiot.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Łapino (kaszb. Łôpino lub Gduńsczé Łôpino) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Kolbudy na turystycznym szlaku Wzgórz Szymbarskich i nad Radunią. Łapino leży na trasie linii kolejowej Pruszcz Gdański-Żukowo (obecnie zawieszonej). W latach 1945-1998 miejscowość należała do województwa gdańskiego.
  Linia kolejowa nr 229 – linia kolejowa łącząca Pruszcz Gdański z Łebą. Na większości trasy jest ona nieprzejezdna lub jeżdżą po niej tylko drezyny ręczne. Jedynie na odcinku Lębork – Łeba występuje sezonowy ruch pasażerski oraz Kartuzy – Stara Piła ruch towarowy.
  Białowieża (białorus. Белавежа-Biełavieža, w miejsc. gwarze białoruskiej Bałavež lub Biełavieš ) — duża wieś w Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Białowieża, mająca charakter małomiasteczkowy, położona nad Narewką, na Równinie Bielskiej.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Kolbudy (kaszb. Kôlbùdë) – duża wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Kolbudy (do końca 2001 pod nazwą gmina Kolbudy Górne) nad Radunią przy drodze wojewódzkiej nr 221 i na trasie nieczynnej linii kolejowej nr 229 Pruszcz Gdański-Żukowo.
  Tarczyn – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Tarczyn. Do 1954 siedziba wiejskiej gminy Komorniki. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego. Był miastem duchownym.
  Kościan (niem. Kosten) – miasto i gmina w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim. W latach 1975 – 1998 miasto administracyjnie należało do województwa leszczyńskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.