• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kokura

  Przeczytaj także...
  Guzikowcy (czes. Knoflíkáři) – czeski komediodramat (według innych klasyfikacji czarna komedia) z 1997 roku, w reżyserii Petra Zelenki. Został nagrodzony czterema Czeskimi Lwami, w tym za najlepszy film, scenariusz i reżyserię.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Miejscowość – w Polsce w ujęciu ustawowym jednostka osadnicza lub inny obszar zabudowany odróżniający się od innych miejscowości odrębną nazwą, a przy jednakowej nazwie, odmiennym określeniem ich rodzaju. Natomiast w celach statystycznych, przy ustalaniu wykazu nazw miejscowości oraz nazw ich cześci integralnych przyjęto, że terminem tym określa się każde skupisko ludności, niezależnie od liczby zabudowań i gęstości zabudowy i liczby ludności; przy czym miejscowość musi się odróżniać od innych skupisk (szczególnie sąsiednich) odrębną nazwą urzędową, a przy nazwie identycznej, odmiennym określeniem skupiska (np. wieś, kolonia, osada itp.).

  Kokura (jap. 小倉市 Kokura-shi) – do 1963 roku miasto w prefekturze Fukuoka w Japonii. Od 1963 roku, kiedy połączono pięć miast, tworząc aglomerację Kitakyūshū i dołączając w tym Kokurę, utworzono z niej dwie dzielnice: Kokurakita-ku i Kokuraminami-ku.

  Bockscar (spotykana jest także forma Bock’s Car) – samolot bombowy Boeing B-29 Superfortress, z którego 9 sierpnia 1945 roku zrzucono bombę atomową Fat Man na japońskie miasto Nagasaki. Był to jeden z dwóch przypadków bojowego użycia broni jądrowej w historii świata.Charles W. Sweeney (ur. 27 grudnia 1919 w Lowell, zm. 16 lipca 2004 w Bostonie) – generał United States Air Force, pilot bombowca, który zrzucił bombę atomową na Nagasaki.

  Kokura była pierwotnym celem, na który 9 sierpnia 1945 roku miała być zrzucona druga bomba atomowa (Fat Man). Ze względu jednak na to, że miasto zasłaniały chmury, a major Charles Sweeney, pilot Boeinga B-29 Superfortress o nazwie własnej Bockscar, miał rozkaz bombardowania tylko przy dobrej widoczności, bombę zrzucono na cel rezerwowy: miasto Nagasaki. Kokura była celem rezerwowym pierwszego nalotu z użyciem bomby atomowej, trzy dni wcześniej.

  "Fat Man" – nazwa bomby atomowej, która w dniu 9 sierpnia 1945 roku została zdetonowana nad japońskim miastem Nagasaki.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  W konsekwencji tych wydarzeń „szczęście Kokury" stało się popularnym w Japonii zwrotem oznaczającym nieświadome uniknięcie katastrofy. O tych zdarzeniach opowiada pierwszy epizod w filmie Petra ZelenkiGuzikowcy”, zatytułowany „Szczęście Kokury”.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Fosa wokół zamku

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Boeing B-29 Superfortress (Superforteca) – amerykański ciężki bombowiec strategiczny produkcji zakładów Boeing, użytkowany przez lotnictwo armii Stanów Zjednoczonych podczas II wojny światowej oraz po jej zakończeniu. Wypożyczone B-29 (88 egz.) były również używane przez Wielką Brytanię w latach 1950-1955 pod nazwą Boeing Washington.
 • Most Tokiwa

 • Dworzec kolejowy

 • Dom towarowy

 • Sakura wokół zamku

 • Dom Ōgaia Mori, pisarza i lekarza

 • Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kitakyūshū (jap. 北九州市, Kitakyūshū-shi) – miasto leżące na północy japońskiej wyspy Kiusiu, w prefekturze Fukuoka. Razem z Shimonoseki (na Honsiu) jest ważną częścią regionu cieśniny Kammon, którego populacja liczy ok. 1,5 mln ludzi. Obszar ten obejmuje północną część Kiusiu i południową część prefektury Yamaguchi na Honsiu. Dwa główne miasta Kiusiu: Kitakyūshū i Fukuokę łączy lokalna część ogólnojapońskiej linii superszybkiej kolei Shinkansen.
  Ōgai Mori (jap. 森鷗外, Mori Ōgai), ur. 17 lutego 1862 w Tsuwano, zm. 8 lipca 1922 w Tokio) – japoński lekarz, pisarz, poeta, tłumacz.
  Prefektura Fukuoka (jap. 福岡県, Fukuoka-ken) prefektura znajdująca się na wyspie Kiusiu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Fukuoka (jap. 福岡市, Fukuoka-shi).
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Szablon:JPN miasto infobox Nagasaki (jap. 長崎市, Nagasaki-shi) – miasto w zachodniej części japońskiej wyspy Kiusiu. Pierwotna nazwa: Hirado. Stolica prefektury Nagasaki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.