• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kokawa Liptowska

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Liptów (słow. Liptov, łac. Liptovium, niem. Liptau, węg. Liptó) - kraina historyczna (dawny komitat, żupa) w dawnych północnych (tzw. Górnych) Węgrzech i jednocześnie region, zajmujący środkowo-północną część obecnej Słowacji, w dorzeczu górnego Wagu.
  Zawrat Kokawski (słow. Závratský jarok) – górna, orograficznie prawa odnoga doliny Hliny w słowackich Tatrach Zachodnich.

  Kokawa Liptowska (słow. Liptovská Kokava) – wieś słowacka położona nad Białą Liptowską (na przeciwległym brzegu znajduje się Przybylina), na Liptowie, w kraju żylińskim, w powiecie Liptowski Mikułasz. Leży na wysokości około 796 m n.p.m. u południowych stóp Tatr.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Kokawskie Ogrody (słow. Kokavske záhrady) – rozszerzenie w górnej części Doliny Jamnickiej w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajduje się pomiędzy grzbietem Stawiańskiego Wierchu, Otargańcami, Czarną Kopą i granią główną. Nazwa pochodzi od słowackiej wsi Kokawa Liptowska, która tutaj miała swoje pastwiska. Polodowcowe osady denne stale nawadniane strumykami wypływającymi z położonych wyżej Jamnickich Stawów i Płaczliwego Stawku w Rohackim Kotle pozwalają na bujny rozwój ziołorośli. Miejsce to nazwano ogrodem z racji bujnej roślinności w tym miejscu. Występują tu m.in. takie gatunki roślin, jak: miłosna górska, tojad mocny, starzec górski, modrzyk górski. Od czasu włączenia do TANAP-u i zaprzestania wypasu teren stopniowo zarasta kosodrzewiną.

  Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1469 r., gdzie wspomina się ją jako Male Dovalovo. Natomiast pierwszy raz wymieniono ją jako Kokava w roku 1588. Kokawa Liptowska była niegdyś drugim obok Przybyliny centrum pasterstwa tatrzańskiego na Liptowie, posiadała 40 km² pastwisk. Po dawnym pasterstwie pozostały w Tatrach nazwy niektórych miejsc, np. Zawrat Kokawski, Kokawskie Ogrody. We wsi stoją dwa kościoły: katolicki z 1825 r. i ewangelicki z 1923 r. Na miejscowym cmentarzu znajdują się liczne groby powstańców i partyzantów słowackich z okresu II wojny światowej.

  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.Przybylina (słow. Pribylina, węg. Pribilina) – wieś na Słowacji leżąca na Liptowie, w kraju żylińskim, powiecie Liptowski Mikułasz, 25 km na północny wschód od Liptowskiego Mikułasza, w miejscu połączenia Raczkowego Potoku z Białą Liptowską. Przez wieś przebiega Tatrzańska Droga Młodości, łącząca miejscowości położone u południowych podnóży Tatr. Przybylina jest jedną z większych wsi liptowskich.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa Kokawy Liptowskiej (słow.)
 • Bibliografia[]

  1. Józef Nyka: Tatry. Tatry Polskie i Słowackie. Przewodnik turystyczny. Wyd. II. Warszawa: Wyd. Trawers, 1994. ISBN 83-901580-0-0.
  Pasterstwo – rodzaj gospodarki występujący na obszarach, gdzie uprawa roli jest niemożliwa lub nieopłacalna (głównie zaliczyć do nich można obszary górskie, stepowe, tundrę, itp.). Polega na ekstensywnym chowie zwierząt stadnych takich jak owce, bydło domowe, kozy, trzoda chlewna, bawoły, konie, jaki, lamy, osły, renifery, z wykorzystaniem naturalnych pastwisk, często sezonowych.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Józef Nyka (ur. 5 grudnia 1924 w Łysininie k. Żnina) – alpinista, taternik, popularyzator alpinizmu i turystyki górskiej, autor wielu przewodników turystycznych po polskich górach. Ma na koncie szereg najwyższej klasy przejść dróg i pierwszych przejść w Tatrach oraz w Dolomitach. Członek honorowy prestiżowych międzynarodowych organizacji alpinistycznych i górskich, między innymi Polskiego Związku Alpinizmu.
  Powiat Liptowski Mikułasz (słow. okres Liptovský Mikuláš) - słowacka jednostka podziału administracyjnego znajdująca się na obszarze historycznego regioniu Liptów w Kraju żylińskim. Powiat Liptowski Mikulasz zamieszkiwany jest przez 73 984 obywateli (w roku 2001), zajmuje obszar 1 323 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 55,92 osób na km². Miasta: powiatowy Liptowski Mikułasz i Liptovský Hrádok.
  Wysokość bezwzględna – pionowa odległość (wysokość) danego punktu względem przyjętego punktu odniesienia, którym jest średni poziom morza. Wysokość bezwzględna oznaczana jest skrótem n.p.m., czyli nad poziomem morza.
  Kraj żyliński (słow. Žilinský kraj) - jednostka administracyjna Słowacji, jeden z 8 krajów, na które podzielona została Słowacja.
  Biała Liptowska lub po prostu Biała (słow. Belá, niem. Belafluss, węg. Béla-patak ) – rzeka na Słowacji, prawy dopływ Wagu. Powstaje z połączenia dwóch potoków spływających z Tatr: Cichej Wody spływającej Doliną Cichą Liptowską oraz Koprowej Wody spływającej Doliną Koprową. Połączenie to następuje na wysokości 976 m, nieco powyżej osiedla Podbańska. Od tego miejsca Biała spływa w kierunku południowo-zachodnim, płynie przez miejscowości Przybylina, Kokawa Liptowska, Wawrzyszówi i Liptowski Gródek. W tej ostatniej miejscowości uchodzi do Wagu. Następuje to na wysokości 629 m.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.