• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kod prefiksowy

  Przeczytaj także...
  Kodowanie Huffmana (ang. Huffman coding) – jedna z najprostszych i łatwych w implementacji metod kompresji bezstratnej. Została opracowana w 1952 roku przez Amerykanina Davida Huffmana.Drzewo – w informatyce to struktura danych reprezentująca drzewo matematyczne. W naturalny sposób reprezentuje hierarchię danych (obiektów fizycznych i abstrakcyjnych, pojęć, itp.) jest więc stosowane głównie do tego celu. Drzewa ułatwiają i przyspieszają wyszukiwanie, a także pozwalają w łatwy sposób operować na posortowanych danych.
  Kompresja danych (ang. data compression) – polega na zmianie sposobu zapisu informacji tak, aby zmniejszyć redundancję i tym samym objętość zbioru. Innymi słowy chodzi o wyrażenie tego samego zestawu informacji, lecz za pomocą mniejszej liczby bitów.

  Kod prefiksowy lub przedrostkowy (ang. prefix code) – kod, w którym żadne ze słów kodowych nie jest przedrostkiem innego słowa; taki kod jest jednoznacznie dekodowalny. Dodatkowo każdy kod prefiksowy można reprezentować w formie drzewa (dla kodów dwójkowych to drzewo binarne).

  Dzięki tej cesze kody są jednoznacznie identyfikowane, nie ma potrzeby wstawiania dodatkowych informacji np. o tym, gdzie kończy się słowo kodowe (jest to jednoznaczne) albo jaką ma długość (długość każdego słowa kodowego jest znana z góry). Stosując kody prefiksowe, można uzyskać maksymalny stopień upakowania danych w różnych metodach kompresji.

  Nierówność Krafta-McMillana jest warunkiem koniecznym, który musi spełniać kod, aby był jednoznacznie dekodowalny. Dodatkowo jest to warunek konieczny, ale nie wystarczający aby kod był dekodowalny bez opóźnień; tak więc istnieją kody które spełniają tą nierówność, lecz nie są jednoznacznie dekodowalne bez opóźnienia (są jednoznacznie dekodowalne ale z opóźnieniami).

  Dla przykładu weźmy kod niebędący prefiksowym: literze „a” odpowiada bit 0, literze „b” odpowiada bit 1, zaś literze „c” dwa bity 01 – kod litery „a” jest prefiksem kodu litery „c”. Przy takim przyporządkowaniu nie można jednoznacznie stwierdzić, co oznacza np. komunikat 0110 – może to być zarówno „cba”, jak i „abba”.

  Zmieniając kod na prefiksowy: „a” – 0, „b” – 10, „c” – 11, ten sam komunikat ma jednoznaczną interpretację, tj. „aca”.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • nierówność Krafta-McMillana
 • kodowanie Huffmana • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.004 sek.