• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kod kreskowy  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Sygnał to abstrakcyjny model dowolnej mierzalnej wielkości zmieniającej się w czasie, generowanej przez zjawiska fizyczne lub systemy. Tak jak wszystkie zjawiska może być opisany za pomocą aparatu matematycznego, np. poprzez podanie pewnej funkcji zależnej od czasu. Mówimy, że sygnał niesie informację lub też umożliwia przepływ strumienia informacji.Globalny Numer Jednostki Handlowej (z ang. Global Trade Item Number, GTIN) – określa unikatowy kod przedmiotu handlu (wyrobu opakowanego lub usługi).
  Urządzenia odczytujące[ | edytuj kod]
   Osobny artykuł: Skaner kodów kreskowych.

  Początkowo do odczytu używano specjalnie zmodyfikowanych piór świetlnych, które musiały być przesuwane tuż nad kodem prostopadle do pasków, co okazywało się niewygodne. Obecnie do odczytu używa się czytników (zwanych także skanerami) różnorodnej konstrukcji, umożliwiających odczyt z pewnej odległości i mniej czułych na ustawienie odczytywanego kodu, które można, ze względu na technologię wykonania, generalnie podzielić na:

  Hrabstwo Miami (ang. Miami County) – hrabstwo w południowo-zachodniej części stanu Ohio w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 409,66 mil (1 059,87 km). Według danych z 2010 r. hrabstwo miało 102 857 mieszkańców.MaxiCode (UPS) – matrycowy, modularny, alfanumeryczny kod kreskowy o stałym wymiarze. Ze względu na swoją budowę może być stosowany do znakowania obiektów szybko poruszających się (np. ładunki poruszające się na przenośnikach). Może być dodatkowo umiejscowiony na powierzchniach zagiętych lub zakrzywionych. Symbolika została opracowana w 1992 roku przez firmę kurierską United Parcel Service. Następnie symbolika została włączona do Wykazu Ujednoliconych Symbolik (ang. USS - Unform Symbol Specyfications) przez organizację AIM (Global Trade Association of the Automatic Identification & Data Capture Industry). Obecnie symbolika jest dostępna na licencji public domain. Oprócz symboli ASCII istnieje również możliwość kodowania znaków należących do alfabetu arabskiego, greckiego, hebrajskiego lub cyrilicy.
 • laserowe (większy zasięg odczytu),
 • diodowe CCD (większa odporność, większa szybkość odczytu),
 • oparte na kamerach video
 • Dodatkowo, wśród skanerów laserowych wyróżnia się skanery jednoliniowe oraz wieloliniowe. Skanery wieloliniowe mają dodatkowe promienie ułożone równolegle lub w kształt pięciokąta albo gwiazdy. Umożliwia to jeszcze większą niezależność od położenia odczytywanego kodu względem okna skanera.

  EAN (ang. European Article Number – Europejski Kod Towarowy) – rodzina kodów kreskowych (symbolika) wprowadzona w 1976 roku przez stowarzyszenie European Article Numbering. Kod został opracowany na podstawie opracowanego wcześniej w USA i Kanadzie kodu UPC. Symbolika została zaimplementowana w globalnym systemie GS1. Jest to kod ciągły, numeryczny, modularny, samosprawdzalny z dodatkową obowiązkową cyfrą kontrolną. Kod wymaga stosunkowo wysokiej precyzji wydruku, stąd nie może być stosowany na niskiej jakości papierze (np. kartonie) oraz wymaga w miarę dobrej jakości drukarek.Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.

  Wraz ze wzrostem precyzji (gęstości) kodu oraz jego stopnia skomplikowania (np. kody matrycowe względem liniowych), wzrastają wymagania stawiane skanerom do jego poprawnego odczytu.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

  RFID – Radiowy kod kreskowy

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Heritage timeline. [dostęp 7 października 2009]. (zakładka dla roku 1974).
  2. Gavin Weightman: The History of the Bar Code., 23.09.2015, smithsonianmag.com.
  3. Opis kodu Ultracode na stronach aimglobal.org (ang.)
  4. Opis kodów Bumpy Bar Code na stronach meccomark.com (ang.)
  5. opis kodu PosiCode na stronach aimglobal.org (ang.)
  6. Opis symboliki Codabar na stronie barcodeisland.com (ang.)
  7. opis kodu na stronie barcodeisland.com (ang.)
  8. Opis symboliki Kod 2z5 na stronie barcode.ro (ang.)
  9. (PDF)Specyfikacje symboliki ITF-14 na stronie gs1pl.org [dostęp: 2008.01.11].
  10. Opis symboliki Code39 na stronie barcodeman.com (ang.)
  11. Opis symboliki Code93 na stronie morovia.com (ang.)
  12. (PDF)Specyfikacja kodu GS1-128 na stronie organizacji GS1 [dostęp: 2008.01.11].
  13. (PDF)Specyfikacje symboliki GS1-128 na stronie gs1pl.org [dostęp: 2008.01.11].
  14. (PDF)Specyfikacje symboliki EAN/UPC na stronie gs1pl.org [dostęp: 2008.01.11].
  15. (PDF)Specyfikacje symbolik RSS na stronach gs1pl.org [dostęp: 2008.01.11].
  16. (ang.)(PDF)Specyfikacje symboliki Telepen na stronie telepen.co.uk.
  17. najczęściej chodzi o drukowane partytury
  18. Opis symboliki CodaBlock F na stronie barcode.ro (ang.)
  19. Opis symboliki Code49 na stronie barcode.ro (ang.)
  20. Opis symboliki Code16K na stronie barcode.ro (ang.)
  21. Opis symboliki Code One na stronie barcode.ro (ang.)
  22. Opis symboliki PDF417 na stronie pdf417.pl.
  23. Opis symboliki Aztec Code na stronach tkb-4u.com (ang.)
  24. Opis symboliki DataMatrix na stronie barcode.ro (ang.)
  25. Opis symboliki MaxiCode na stronie maxicode.pl.
  26. Opis kodu Semacode na stronie semacode.org (ang.)
  27. Opis kodu na stronie qrcode.com (ang.)
  28. Opis symboliki SuperCode na stronie aimglobal.org (ang.)
  29. Opis kodu VeriCode na stronie veritecinc.com (ang.)
  30. Opis kodu VSCode na stronie veritecinc.com (ang.)
  31. Opis symboliki Aztec Mesa na stronie aimglobal.org (ang.)
  32. (PDF)Specyfikacje symbolik złożonych GS1 na stronie gs1pl.org.
  Supermarket – w ścisłym znaczeniu: sklep o bardzo dużej powierzchni, sprzedający szeroki asortyment towarów codziennego użytku, takich jak żywność, ubrania, kosmetyki, środki czyszczące itp.Alfabet (nazwa pochodzi od starogreckich nazw pierwszych liter alfabetu: alfa i beta) – najpopularniejszy system zapisywania mowy. Terminu używany w trzech głównych, powiązanych ze sobą i niekiedy mylonych znaczeniach, co jest źródłem licznych nieporozumień w dziedzinie historii i teorii pisma, oraz w jednym znaczeniu pochodnym. Piąty sens obejmuje użycie niepoprawne, czyli nazywanie "alfabetami" systemów nie będących nimi (pseudoalfabetów).


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Paleta – podniesiona platforma, przeznaczona do przenoszenia i składowania towarów. Palety są zazwyczaj zrobione z drewna i mają standardowe wymiary: 1000mm X 1200mm (ISO) oraz 800mm X 1200mm (CEN).
  RFID (ang. Radio-frequency identification) – technika, która wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych oraz zasilania elektronicznego układu (etykieta RFID) stanowiącego etykietę obiektu przez czytnik, w celu identyfikacji obiektu. Technika umożliwia odczyt, a czasami także zapis układu RFID. W zależności od konstrukcji umożliwia odczyt etykiet z odległości do kilkudziesięciu centymetrów lub kilku metrów od anteny czytnika. System odczytu umożliwia identyfikację wielu etykiet znajdujących się jednocześnie w polu odczytu.
  UPC (skrót od ang.: Universal Product Code) – pierwszy standard kodu kreskowego, wprowadzony został w supermarketach w USA i Kanadzie w 1973 roku, z myślą o usprawnieniu obsługi klientów i gromadzeniu danych w punktach sprzedaży.
  Guma do żucia - rodzaj słodyczy przeznaczony do żucia, a nie łykania. Tradycyjnie produkowana była z chicle, mleczka otrzymywanego przez nacięcie pnia sączyńca. Obecnie z powodów ekonomicznych i jakościowych wykonywana jest z polimerów. Współcześnie używa się poliizobutylenu, będącego niezwulkanizowaną formą syntetycznej gumy, czasem z dodatkiem polioctanu winylu. Niektóre gatunki gumy do żucia mają też zastosowanie w profilaktyce stomatologicznej (gatunki te mają obniżoną zawartość cukru), inne - jako wspomagające rzucanie nałogu palenia tytoniu (zawierają nikotynę lub jej pochodne).
  Partytura (wł. partitura) – do lat 70. podstawowy sposób zapisu muzyki zespołowej instrumentalnej, lub instrumentalno-wokalnej. W partyturze notowane są za pomocą pisma muzycznego partie wszystkich instrumentów i głosów potrzebnych do wykonania utworu, określenia dynamiczne, agogiczne oznaczenie metrum itp. Pojęcie "partytura" odnosi się (inaczej niż np. angielskie score) wyłącznie do zapisu utworów przeznaczonych na wiele instrumentów. O zanotowanym utworze na jeden instrument mówi się po prostu "nuty".
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.