• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kod Golda

  Przeczytaj także...
  Ciąg – w matematyce pojęcie oddające intuicję ponumerowania, czy też uporządkowania elementów zbioru. W zależności od rodzaju elementów zbioru stosuje się różne nazwy: w przypadku liczb mówi się o ciągach liczbowych, bądź bardziej precyzyjnie, np. w przypadku zbioru liczb całkowitych, rzeczywistych czy zespolonych, ciąg nazywa się wtedy odpowiednio ciągiem całkowitoliczbowym, rzeczywistym i zespolonym. Jeśli elementami zbioru są funkcje, to ciąg nazywa się ciągiem funkcyjnym. Ciąg powstały poprzez wybranie elementów innego ciągu nazywa się podciągiem.CDMA (ang. Code Division Multiple Access) – metoda dostępu do medium transmisyjnego polegająca na przypisaniu poszczególnym użytkownikom korzystającym z tego samego kanału do przesyłania danych, sekwencji rozpraszających, dzięki którym odbiornik jednoznacznie zidentyfikuje przeznaczoną dla niego transmisję. Transmisja z rozpraszaniem ma charakterystykę podobną do sygnałów szumowych.
  Global Positioning System (GPS) - właściwie GPS-NAVSTAR (ang. Global Positioning System – NAVigation Signal Timing And Ranging) – jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników sygnału. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.

  Kod Golda, znany także jako sekwencja Golda, jest rodzajem ciągu binarnego. Nazwany został nazwiskiem dr. Roberta Golda. Znalazł zastosowanie w telekomunikacji (rozpraszanie widma w CDMA) i w systemie nawigacji satelitarnej GPS.

  Tworzenie kodu[]

  Do wytworzenia kodu Golda potrzebne są dwa m-ciągi o jednakowej długości (równej 2 − 1), takie, że ich korelacja wzajemna ma tylko trzy wartości. Działając operacją XOR jednym ciągiem na drugi w różnych fazach otrzymuje się zbiór 2 + 1 kodów Golda, każdy o okresie równym 2 − 1.

  Korelacja wzajemna lub krzyżowa – funkcja wartości współczynnika korelacji Pearsona dwóch szeregów czasowych przesuniętych o Δ t {displaystyle Delta t} względem siebie w zależności od wartości Δ t {displaystyle Delta t} .

  XOR dwóch kodów o maksymalnej długości z tego samego zbioru jest innym kodem o maksymalnej długości w pewnej fazie.

  W każdym zbiorze około połowa kodów jest zbalansowana, tzn. ilość zer i jedynek w sekwencji różni się o dokładnie jeden.

  Zobacz też[]

 • CDMA • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.