• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Koczowniczka czarna

  Przeczytaj także...
  Dolichoderinae – podrodzina mrówek obejmująca ponad 150 gatunków zbliżonych do siebie wyglądem w większości występujących w tropikach i subtropikach.Myrmekologia to gałąź entomologii zajmująca się badaniem mrówek w środowisku naturalnym oraz w środowisku sztucznym.
  Tienszan, Tien-szan (chiń.: 天山; pinyin: Tiān Shān; dosł. „niebiańskie góry”) – wielki system górski w Azji Środkowej, na pograniczu Kazachstanu, Kirgistanu i Chin.

  Koczowniczka czarna (Tapinoma erraticum) – gatunek mrówki z podrodziny Dolichoderinae.

  Występowanie[]

  Spotykana na otwartych niezalesionych terenach. Spotykana w południowej i środkowej Europie, północno-zachodniej części Afryki Północnej, Azji Mniejszej, Kaukazie, Kazachstanie, Tienszanie. W Polsce znana z pojedynczych stanowisk w różnych regionach kraju. Jest termofilem, preferuje suche wystawione na słońce miejsca: góry, stepy.

  Liczba gatunków błonkoskrzydłych (błonkówek) występujących w Polsce szacowana jest na znacznie ponad 8000. Do 2007 roku zarejestrowano blisko 6000 gatunków.Kazachstan, Republika Kazachstanu (kaz. Қазақстан, Қазақстан Республикасы, trl. Ķazaķstan, Ķazaķstan Respublikasy, trb. Kazakstan, Kazakstan Respublikasy; ros. Казахстан, Республика Казахстан trl. Kazahstan, Respublika Kazahstan, trb. Kazachstan, Riespublika Kazachstan) – państwo leżące częściowo w Azji (88% powierzchni) i częściowo w Europie (12% powierzchni – tereny na zachód od rzeki Emba), powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z następującymi państwami: Chinami (1460 km granicy), Kirgistanem (980 km), Turkmenistanem (380 km), Uzbekistanem (2300 km) oraz Federacją Rosyjską (6467 km). Łączna długość granic Kazachstanu wynosi 12 187 km. Kazachstan ma również dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego – na długości 2340 km.

  Biologia[]

  W pochmurne dni niewiele robotnic opuszcza gniazdo. Kolonie są zazwyczaj poliginiczne.

  Rójka odbywa się w czerwcu, a w zimniejszych latach w lipcu.

  Przypisy

  1. Tapinoma erraticum, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Wojciech Czechowski, Alexander Radchenko, Wiesława Czechowska, Kari Vepsäläinen: The ants of Poland with reference to the myrmecofauna of Europe. Warszawa: Natura optima dux Foundation, 2012, s. 66–67. ISBN 978-83-930773-4-2.
  3. Radchenko A, Czechowska W, Czechowski W: Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XXIV Błonkówki – Hymenoptera Zeszyt 63 Mrówki – Formicidae. Toruń: 2004.

  Zobacz też[]

 • Mrówkowate
 • Błonkoskrzydłe Polski
 • Myrmekologia
 • Linki zewnętrzne[]

 • Species: Tapinoma erraticum - AntWeb. [dostęp 2009-12-19].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Poliginia - u mrówek jest to trwałe (w przeciwieństwie do pleometrozji) występowanie licznych płodnych królowych w gnieździe. Jest to zjawisko bardzo częste. Jego przeciwieństwem jest monoginia.Mrówkowate (Formicidae) – rodzina owadów należąca do rzędu błonkówek, podrzędu trzonkówek. Bardzo rozpowszechnione, występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Liczbę gatunków mrówek szacuje się na około 12 tysięcy. W Polsce występują 103 gatunki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wojciech Czechowski (ur. 1950) - profesor doktor habilitowany, polski biolog specjalizujący się w myrmekologii. Pracownik Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.
  Rójka, rojenie – liczne wystąpienie uskrzydlonych owadów dorosłych (imagines) w celu odbycia lotu godowego, podczas którego dochodzi do kopulacji.
  Termofil, organizm ciepłolubny, organizm termofilny (z gr. thermós – ciepły, philéō – lubię) – ekstremofilny organizm żyjący w środowiskach o stosunkowo wysokich temperaturach. Kryterium temperatury granicznej jest różnie określane przez poszczególnych autorów. W najszerszym znaczeniu organizmami termofilnymi nazywane są gatunki wymagające do życia temperatur powyżej 20 °C.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.