Kochanica Francuza − brytyjski film fabularny (melodramat) z 1981 roku, powstały na podstawie powieści Johna Fowlesa.
Anglia, rok 1867. Do Lyme Regis przybywa Charles Smithson, który stara się o rękę Ernestiny Freeman, córki bogatego kupca. Podczas spaceru z narzeczoną zauważa na falochronie tajemniczą kobietę. Bojąc się o jej życie, próbuje pomóc, ale ona ją odrzuca. Jest to Sarah Woodruff, zwana "Kochanicą Francuza", ponieważ została opuszczona przez francuskiego oficera marynarki i bezskutecznie czeka na jego powrót. Z powodu tego romansu Sarah została napiętnowana przez mieszkańców. Charles zakochuje się w niej. Traci reputacje. Po krótkim romansie, choć Sarah wyjawia mu swoje sekrety, ostatecznie jednak odtrąca Charlesa. Rok 1980. Trwa realizacja film na podstawie "Kochanicy Francuza". Anna i Mike − aktorzy grający główne role − przeżywają podobne relacje co ich bohaterowie.
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.35. ceremonia rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych
Najwięcej statuetek (po 3) otrzymały filmy Rydwany ognia i Kochanica Francuza.
Meryl Streep − Sarah Woodruff/Anna
Jeremy Irons − Charles Henry Smithson/Mike
Hilton McRae − Sam
Emily Morgan − Mary
Charlotte Mitchell − pani Tranter
Lynsey Baxter − Ernestina Freeman
Peter Vaughan − pan Freeman
Colin Jeavons − Wikary
Liz Smith − pani Fairley
Patience Collier − pani Poulteney
i inni
Karel Reisz (ur. 21 lipca 1926 w Ostrawie, zm. 25 listopada 2002 w Londynie) – reżyser filmowy pochodzenia żydowskiego.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Nagrody i nominacje[ | edytuj kod]
Oscary za rok 1981
Najlepszy scenariusz adaptowany - Harold Pinter (nominacja)
Najlepsza scenografia i dekoracje wnętrz - Assheton Gorton, Ann Mollo (nominacja)
Najlepsze kostiumy - Tom Rand (nominacja)
Najlepszy montaż - John Bloom (nominacja)
Najlepsza aktorka − Meryl Streep
Złote Globy 1981
Najlepsza aktorka dramatyczna − Meryl Streep
Najlepszy dramat (nominacja)
Najlepszy scenariusz - Harold Pinter (nominacja)
Nagrody BAFTA 1981
Harold Pinter (ur. 10 października 1930 w Londynie, zm. 24 grudnia 2008 tamże) – angielski dramaturg, pisarz, reżyser teatralny i scenarzysta, laureat literackiej Nagrody Nobla w 2005, otrzymanej za odkrywanie „przepaści pod codzienną gadaniną i wymuszanie wejścia do zamkniętych przestrzeni ucisku” (uzasadnienie).Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.
Najlepsza muzyka - Carl Davis
Najlepszy dźwięk - Don Sharpe, Ivan Sharrock, Bill Rowe
Najlepsza aktorka - Meryl Streep
Najlepszy film (nominacja)
Najlepsza reżyseria - Karel Reisz (nominacja)
Najlepszy scenariusz - Harold Pinter (nominacja)
Najlepsze zdjęcia - Freddie Francis (nominacja)
Najlepsza scenografia i dekoracje wnętrz - Assheton Gorton (nominacja)
Najlepsze kostiumy - Tom Rand (nominacja)
Najlepszy montaż - John Bloom (nominacja)
Najlepszy aktor - Jeremy Irons (nominacja)
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Kochanica Francuza w bazie IMDb (ang.)
Kochanica Francuza w bazie Filmweb

Peter Vaughan (ur. 4 kwietnia 1923 w Wem, zm. 6 grudnia 2016 w Mannings Heath) – brytyjski aktor charakterystyczny, teatralny, filmowy i telewizyjny.
Złote Globy za 1981 rok odbyły się 30 stycznia 1982 r. w Beverly Hilton Hotel w Los Angeles.
Nagrode im. Cecila DeMille za całokształt twórczości otrzymał Sidney Poitier.
Laureaci:
Warto wiedzieć że... beta
Jeremy John Irons (ur. 19 września 1948 w Cowes) – brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Zdobywca Oscara.
Liz Smith (właśc. Betty Gleadle, ur. 11 grudnia 1921 w Scunthorpe) - brytyjska aktorka, znana przede wszystkim z ról komediowych. Laureatka Nagrody Filmowej BAFTA dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rok 1984, którą wyróżniono jej rolę w filmie Prywatne zajęcia, oraz British Comedy Award 2007 dla najlepszej telewizyjnej aktorki komediowej za rolę w serialu The Royle Family.
Freddie Francis (ur. 22 grudnia 1917 w Londynie, zm. 17 marca 2007 w Isleworth) – brytyjski operator oraz reżyser filmowy. Dwukrotny laureat Oscara.