• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kobylnica - gmina

  Przeczytaj także...
  Powiat słupski (kasz. Stôłpsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie) utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Słupsk.Kobylnica (kaszb. Kòbëlnica lub Kòbëlnëcô, niem. Kublitz) – wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kobylnica, 18 km do morza, graniczy z miastem Słupsk. Leży przy drodze krajowej nr 21 oraz na północnym zachodzie przy drodze krajowej nr 6. Połączenie z centrum Słupska umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej(nr 5, 12).
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

  Kobylnicagmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie słupskim.

  W skład gminy wchodzi 26 sołectw: Bolesławice, Bzowo, Kobylnica, Komiłowo, Komorczyn, Kończewo, Kruszyna, Kuleszewo, Kwakowo, Lubuń, Lulemino, Łosino, Maszkowo, Płaszewo, Reblino, Runowo Sławieńskie, Sierakowo Słupskie, Słonowice, Słonowiczki, Sycewice, Ścięgnica, Widzino, Wrząca, Zagórki, Zębowo, Żelkówko.

  Sierakowo Słupskie (kaszb. Żërakòwò, niem. Zirchow) – wieś w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kobylnica, ok. 10 km od Słupska.Zębowo (kaszb. Zãbòwò, niem.: Symbow) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kobylnica.

  Siedziba gminy to Kobylnica.

  Według danych z 31 grudnia 2010 gminę zamieszkiwały 10 183 osoby.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Kobylnica ma obszar 244,95 km², w tym:

 • użytki rolne: 60%
 • użytki leśne: 30%
 • Gmina stanowi 10,63% powierzchni powiatu.

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Bzowo (kaszb. Bieszewò, niem.: Besow) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kobylnica.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Kobylnica w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Kobylnica.png

  Ochrona przyrody[]

 • Park Krajobrazowy Dolina Słupi
 • Sąsiednie gminy[]

  Dębnica Kaszubska, Kępice, Postomino, Sławno, Słupsk, Słupsk, Trzebielino.

  Przypisy

  Gmina Kępice – – gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie słupskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.Kwakowo (kaszb. Kwakòwò, niem. Quackenburg) – dawna wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kobylnica nad rzeką Kwaczą i przy trasie drogi krajowej nr 21.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Komorczyn (kaszb. Kòmórczëno lub Kòmòrzno, niem.: Kummerzin) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kobylnica.
  Bolesławice (kaszb. Ùlrychów Pòle, niem. Ulrichsfelde) – wieś w Polsce położona na Równinie Słupskiej w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kobylnica.
  Zagórki (kaszb. Zôgórczi, niem. Sagerke) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, gminie Kobylnica. W latach 1975-1998 należała do województwa słupskiego.
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Gmina Sławno – gmina wiejska w województwie zachodniopomorskim, w południowo-wschodniej części powiatu sławieńskiego.
  Widzino (niem.: Veddin) – dawna wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kobylnica przy trasie linii kolejowej Piła Główna - Ustka, z przystankiem Widzino.
  Komiłowo (kaszb. Kamilowò, niem. Keudellshof, dawniej Camillowo) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kobylnica.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.