• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kobyłka  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Województwo warszawskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998. Stolicą była Warszawa. Województwo graniczyło z województwami: ciechanowskim, ostrołęckim, siedleckim, radomskim, skierniewickim, płockim.Kobyłka - przystanek osobowy Polskich Kolei Państwowych obsługiwany przez Koleje Mazowieckie. Położony jest przy Alei Jana Pawła II i ulicy Ręczajskiej w mieście Kobyłka, w województwie mazowieckim.

  Kobyłkamiasto w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa warszawskiego. W aglomeracji warszawskiej, ok. 17 km od centrum Warszawy w kierunku północno-wschodnim na Nizinie Mazowieckiej. Ma dogodne połączenia kolejowe oraz autobusowe ze stolicą. Położone na linii kolejowej nr 6 z Warszawy do Białegostoku. Do 1954 roku siedziba wiejskiej gminy Kobyłka.

  Radzymin – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie wołomińskim, miasto położone ok. 10 km od Wołomina i ok. 17 km od granic Warszawy 25 km od jej centrum. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Radzymin. Miasto wchodzi w skład Aglomeracji warszawskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. warszawskiego.Parafia pw. Świętej Trójcy w Kobyłce – parafia rzymskokatolicka w dekanacie kobyłkowskim diecezji warszawsko-praskiej. Erygowana przed 1415. Obejmuje północną część miasta. Do 1755 roku parafia była prowadzona przez księży świeckich, w latach 1755 - 1773 przez zakon jezuicki, a w okresie 1779 - 1865 zakon bernardynów. Od 1873 roku do chwili obecnej parafię prowadzą księża diecezji warszawsko - praskiej. Mieści się przy ulicy Kościelnej.

  Spis treści

 • 1 Demografia
 • 2 Położenie geograficzne
 • 3 Struktura powierzchni
 • 4 Podział miasta
 • 5 Herb miasta
 • 6 Zabytki
 • 7 Batalistyczna historia Kobyłki
 • 8 Wspólnoty wyznaniowe
 • 9 Zobacz też
 • 10 Przypisy
 • 11 Linki zewnętrzne
 • Demografia[]


      Liczba mieszkańców Kobyłki w latach 1995-2012
     

  Dane z 31 grudnia 2013:

  Herb miasta Kobyłka – tarcza herbowa herbu jest dwudzielna w pas. Pole górne – złote zajmuje jedną trzecią tarczy, pole dolne, błękitne – dwie trzecie. W górnym polu umieszczony jest wizerunek czerwonego konia między dwoma ornamentami (potrójne zielone liście dębu z dwoma żołędziami). W dolnym polu umieszczony jest wizerunek srebrnego kościoła o dwóch wieżach zakończonych czerwonymi dachami ze złotymi krzyżami.Guido Antonio Longhi (ur. 9 maja 1691 w Viggiù, zm. 21 lipca 1756 tamże) – włoski architekt, przedstawiciel późnego baroku, w latach 1741–1747 działał w Polsce.

  Według danych z 2002 średni dochód na mieszkańca wynosił 290 € (1146,94 zł).

  We wrześniu 2013 liczba ludności w Kobyłce osiągnęła liczbę 20 000osób.

 • Piramida wieku mieszkańców Kobyłki w 2014 roku .

 • Piramida wieku Kobylka.png

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.
  Wołomin – miasto w woj. mazowieckim, siedziba powiatu wołomińskiego i gminy miejsko-wiejskiej Wołomin. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. warszawskiego.
  Polichromia – wielobarwna ozdoba malarska ścian, sufitów, podniebienia sklepień, rzeźb stosowana do dekoracji wewnętrznych i zewnętrznych. Polichromie wykonywano nie tylko na materiałach kamiennych i tynkach, ale także na drewnie, wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń w budownictwie sakralnym i świeckim.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Parafia pw. Świętego Kazimierza Królewicza w Kobyłce – parafia rzymskokatolicka w dekanacie kobyłkowskim diecezji warszawsko-praskiej. Erygowana 15 grudnia 1988. Obejmuje południowo-wschodnią część miasta - Osiedle Stefanówka. Kościół parafialny został wybudowany w latach 1991-1995 według projektu doc. inż. architekta Andrzeja Buchnera, i konstruktora - inż. Andrzeja Żórawskiego. Mieści się przy ulicy Królewskiej.
  Gmina Kobyłka – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1928-1954 w woj. warszawskim (dzisiejsze woj. mazowieckie). Początkowo siedzibą władz gminy była wieś Kobyłka, a po wojnie Antolek.
  Bitwa pod Kobyłką – bitwa stoczona w okolicy Kobyłki 26 października 1794 roku podczas insurekcji kościuszkowskiej pomiędzy wojskami litewskimi generała Mokronowskiego a jazdą ze składu rosyjskiego korpusu pod wodzą Suworowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.