• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kobranocka  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Wojciech Wojda (ur. 28 grudnia 1966 w Płocku) – polski muzyk, założyciel i wokalista zespołu Farben Lehre. Od 2004 roku organizator trasy Punky Reggae Live.Kocham cię jak Irlandię – utwór Kobranocki, wydany w 1990 na albumie Kwiaty na żywopłocie. Piosenkę zalicza się do największych przebojów w historii polskiego rocka.
  Historia[]

  1984–1985[]

  W 1984 roku do oddziału zamkniętego szpitala psychiatrycznego w Toruniu trafił Andrzej „Kobra” Kraiński, który uciekał przed poborem do armii. Tam poznał Andrzeja Michorzewskiego, który zaprezentował Kobrze teksty (w tym „List z pola boju”). W wyniku tego powstał zespół Latający Pisuar w składzie: Andrzej Kraiński, Jacek „Szybki Kazik” Bryndal oraz Tomasz „Kieliszek” Kosma. W styczniu 1985 roku zespół nagrał w radiu studenckim Centrum anty-systemowe piosenki, który miał zostać wysłany do Radia Wolna Europa. utwory W tym czasie Latający Pisuar zagrał koncert na balu plastyka w Od Nowie. Pod wpływem Andrzeja Michorzewskiego, zespół po dwóch koncertach zmienił nazwę na Kobranockę. Podczas poszukiwania nowej nazwy zespołu, padły także takie propozycję jak: Grupa Bydlę czy Formacja Rzuć Się Pod Pociąg.

  Paweł Konnak, ps. Koñjo (ur. 19 lutego 1966 w Gdańsku) – polski performer, reżyser filmowy, konferansjer, poeta i dziennikarz.Zygmunt "Muniek" Marek Staszczyk (ur. 5 listopada 1963 w Częstochowie) – współzałożyciel, lider, wokalista, autor tekstów, w początkowym okresie także basista zespołu T.Love. Współpracował z wieloma artystami i zespołami, jak Maanam, Kasia Nosowska, Pidżama Porno, Zipera, Habakuk. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  1985–1987[]

  Pierwszy koncert jako Kobranocka miał miejsce w sierpniu 1985 roku w warszawskiej Riwierze na festiwalu Poza Kontrolą. Po koncercie Grzegorz Brzozowicz zaproponował wspólną trasę po Polsce z niemieckim zespołem Die Toten Hosen. Podczas sesji koncertowej „Szybki Kazik” otrzymał od basisty Fendera Jazz Bass'a. Po zakończeniu trasy, na miejsce „Kieliszka” trafił Sławomir „Kogut” Ciesielski, grający równolegle w Republice.

  Martyna Jakubowicz (ur. 24 lutego 1955 w Krakowie) – polska wokalistka, gitarzystka i kompozytorka tworząca muzykę z pogranicza bluesa, rocka i amerykańskiego folku.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

  W styczniu 1986 roku Kobranocka nagrała 9 piosenek w Bydgoszczy. W tym samym miesiącu muzycy wystąpili na „I Zlocie Młodzieży Ery Atomowej” w Gdyni. Po pochlebnych opiniach, Kobranocka zadebiutowała w Rozgłośni Harcerskiej, gdzie po kilku tygodniach dwa utwory zdobyły szczyt listy przebojów rozgłośni.

  W 1986 roku Kobranocka wystąpiła w Jarocinie zdobywając największą ilość głosów publiczności.

  O miłości i wolności – piąty studyjny album zespołu Kobranocka wydany 24 kwietnia 2001 roku nakładem wytwórni Koch International Poland.Adam "Burza" Burzyński (ur. 3 czerwca 1969) – polski gitarzysta. Współtworzył zespoły Kazik na Żywo, Kobranocka. Uczestniczył również w solowych projektach Kazika.

  W 1987 roku nagrano debiutancki album Sztuka jest skarpetką kulawego, wydana przez studio Tonpress. Płyta ukazała się rok później. Później także ukazał się singel nagrany w grudniu 1986 roku. Sztuka jest skarpetką kulawego ukazała się początkowo w nakładzie 5 000 płyt winylowych. Cenzura wydała krytyczną opinię o 11 (spośród 14) utworach z albumu. Muzycy zdecydowali się na zmiany, choć podczas sesji nagraniowej zagrali utwory w wersji oryginalnej. Album przyniósł przebój „Ela czemu się nie wcielasz?”, który w całości grano w Rozgłośni Harcerskiej oraz w fragmentach w Programie Trzecim Polskiego Radia. Utwór „Ela czemu się nie wcielasz?” dostał od cenzury częściowy zakaz emisji w radiu, przez co Trójka zdecydowała się na emisję fragmentu piosenki.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Psychiatria – jedna z podstawowych specjalizacji medycznych zajmująca się badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Bada ich uwarunkowania biologiczne, psychologiczne, rodzinno-genetyczne, społeczne, konstytucjonalne – sposoby powstawania i skutecznego zapobiegania.

  1987–1991[]

  W lipcu 1987 roku nowym perkusistą został Piotr Wysocki. Podczas trasy koncertowej z 1987 roku, saksofonistą został Jacek „Perkoz” Perkowski. W 1988 roku powstał utwór „Gorycz w chlebie”, w którym zaśpiewała gościnnie Kayah. W 1989 roku Kobranocka zarejestrowała materiał na drugi album. Album Kwiaty na żywopłocie ukazał się po dwóch latach. Do dzisiaj nie wiadomo, w jakim nakładzie sprzedał się album. Z albumu Kwiaty na żywopłocie pochodzi piosenka „Kocham cię jak Irlandię”.

  Big Cyc – polski zespół rockowy, którego piosenki mają charakter publicystyczno-kabaretowy, kilkakrotnie stał się obiektem medialnych dyskusji.Jacek Bryndal (ur. 7 stycznia 1965) – wokalista i gitarzysta, lider zespołu Atrakcyjny Kazimierz, oraz basista zespołu Kobranocka.

  Pod koniec lat 90. Kobranocka wystąpiła w Moskwie na festiwalu, będącym radzieckim odpowiednikiem targów płytowych w Midem. Muzycy wystąpili na poolimpijskim obiekcie na Łużnikach dla widzów, których zwożono autokarami, by zapełnili trybuny. Kobranocce nakazano grać z pełnego playbacku, zaś kontakt z widzami był niemożliwy z powodu wyłączonych mikrofonów. Zespół otrzymał za koncert mnóstwo rubli, za które można było kupić tylko złoto.

  Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.Niech popłyną łzy – czwarta studyjna płyta zespołu Kobranocka wydana w 1994 roku nakładem wytwórni Loud Out Records.

  W grudniu 1990 roku na miejsce Perkoza (który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych) trafił Adam „Burza” Burzyński. W 1991 roku studio Izabelin wydał album Ku nieboskłonom. Brak promocji, nieznany nakład oraz próba oszukania muzyków zakończyła się zakończeniem współpracy z wytwórnią.

  Od 1994[]

  W 1994 roku ukazał się album Niech popłyną łzy. Na płycie pojawili się m.in.: Katarzyna Nosowska, Martyna Jakubowicz, Edyta Bartosiewicz. Zabrakło Szybkiego Kazika, który wówczas tworzył jako Atrakcyjny Kazimierz. Zespół zadedykował mu na albumie piosenkę „Przystojny Stefan”.

  Edyta Małgorzata Bartosiewicz (ur. 11 stycznia 1965 w Warszawie) – polska wokalistka, autorka tekstów i piosenek, a także producent muzyczny. Pięciokrotna laureatka nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Edyta Bartosiewicz działalność artystyczną rozpoczęła w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Po okresie występów amatorskich związała się z zespołem pod nazwą Staff przekształconą później w Holloee Poloy. Wraz z grupą piosenkarka zarejestrowała swój debiut fonograficzny zatytułowany The Big Beat (1990). Utrzymana w stylistyce szeroko pojętej muzyki alternatywnej płyta nie odniosła sukcesu. Wkrótce potem zespół zakończył działalność, a wokalistka podjęła solową działalność artystyczną.Sztuka jest skarpetką kulawego – debiutancki album zespołu Kobranocka wydany w 1987 roku na nośniku kasety magnetofonej przez Polton. Płytę winylową w limitowanym nakładzie wydał w 1988 roku Klub Płytowy Razem. W tym samym roku firma Wifon wydała album pod zmienioną nazwą Kobranocka.

  W 1999 roku ukazała się składanka Gold. W tym samym roku Kobranocka zagrała swój pierwszy koncert w Stanach Zjednoczonych.

  W 2001 roku ukazał się album O miłości i wolności. W 2002 roku ukazał się album Koncert, na którym oprócz największych przebojów zespołu pojawiła się piosenka „Mówię ci, że...” zespołu Tilt.

  W styczniu 2006 roku ukazał się album Sterowany jest ten świat, na którą trafiły m.in: cover Tiltu z albumu Koncert,„Wracajcie Ułani” (protest song; komentarz do sytuacji w Iraku) i „Droga Mario” (utwór o toruńskiej rozgłośni Radio Maryja).

  Radio Wolna Europa (Radio Wolna Europa/Radio Swoboda, ang. Radio Free Europe/Radio Liberty) – rozgłośnia finansowana przez Kongres Stanów Zjednoczonych, utworzona w 1949 z połączenia "Radia Wolna Europa" i "Radia Swoboda". Swoją misję określa następująco: "Promować wartości i instytucje demokratyczne przez rozpowszechnianie prawdziwych informacji i idei".Tilt – polski zespół rockowy. Działa z przerwami od roku 1979. Początkowo kojarzony był ze sceną punkrockową i wykonywał utwory z anglojęzycznymi tekstami. Tomasz Lipiński – założyciel, lider, wokalista i gitarzysta – jako jedyny był członkiem zespołu przez cały okres jego działalności.

  W 2007 roku Kobranocka wystąpiła na Przystanku Woodstock. Materiał z koncertu został wydany w 2008 roku jako Kocham cię jak Irlandię. Przystanek Woodstock 2007 Kostrzyn nad Odrą.

  W 2010 roku ukazał się album SPOX! promowany singlem „Intymne życie mrówek”. Do „Intymnego życia mrówek” powstał teledysk, w którym główną rolę zagrał Bartosz Topa. Wkrótce potem powstał teledysk „Niech żyje rewolucja” zrealizowany przez Yacha Paszkiewicza.

  Z okazji 25-lecia zespołu odbył się koncert, na którym obok zespołu wystąpili: Sławomir Ciesielski, Waldemar Zaborowski, Jacek Perkowski, Dżej Dżej (Big Cyc), Marek Piekarczyk (TSA), Wojciech Wojda (Farben Lehre). Koncert poprowadził Paweł „Końjo” Konnak.

  Katarzyna Nosowska (ur. 30 sierpnia 1971 roku w Szczecinie) – wokalistka znana z zespołu Hey oraz dokonań solowych, autorka tekstów.Na mapach: 52°36′41″N 14°40′05″E/52,611389 14,668056 Przystanek Woodstock – festiwal muzyczny organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z pieniędzy uzyskanych od sponsorów.

  W 2012 roku zespół wystąpił w filmie Kocham cię jak Irlandię. Film ukazał się pod koniec 2013 roku, a muzycy zagrali samego siebie.

  W 2015 roku odbył się koncert z okazji 30-lecia zespołu. Wraz z Kobranocką gościnnie zagrali: Big Cyc, Kayah, Muniek Staszczyk, John Porter, Tomasz Organek i Janusz Panasewicz.

  Skład[]

  Jacek "Dżej Dżej" Jędrzejak (ur. 22 sierpnia 1963 w Ostrowie Wielkopolskim) - basista, wokalista, autor tekstów i kompozytor; członek zespołów Big Cyc i Czarno-Czarni, wcześniej Rokosz. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego (magisterium 1989).Rozgłośnia Harcerska - najstarsza polska niepubliczna stacja radiowa. Powstała 17 marca 1957 roku (pierwszy program wyemitowano 24 kwietnia 1957 roku) w ramach Związku Harcerstwa Polskiego. Do 1960 funkcjonowała pod nazwą Radiostacja Harcerska. Była jedyną stacją radiową w bloku państw socjalistycznych działającą poza strukturami radiowo-telewizyjnymi państwa.
  obecni członkowie
 • Andrzej „Kobra” Kraiński – śpiew, gitara
 • Jacek „Szybki Kazik” Bryndal – gitara basowa, śpiew
 • Jacek Moczadło – gitara
 • Piotr „Vysol” Wysocki – perkusja
 • byli
 • Tomasz „Kieliszek” Kosma – perkusja
 • Sławomir „Kogut” Ciesielski – perkusja
 • Jacek „Perkoz” Perkowski – saksofon
 • Adam „Burza” Burzyński – gitara
 • Jacek „Loze” Niestryjewski - gitara (w składzie w latach 1999-2004)
 • Bartłomiej Topa (ur. 26 maja 1967 roku w Nowym Targu) – polski aktor, producent filmowy. W roku 1991 ukończył studia na Wydziale Aktorskim w PWSFTViT w Łodzi.TSA (skrót od: Tajne Stowarzyszenie Abstynentów) – polski zespół rockowy, zaliczony do prekursorów heavy metalu w Polsce. Powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza "Whatfora" Zatwarnickiego. Zespół zadebiutował w 1981 roku singlem Mass Media/Wpadka, jednakże pierwszy album studyjny pod tytułem TSA ukazał się dopiero w 1983 roku.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jacek "Perkoz" Perkowski (ur. 2 maja 1964) – polski gitarzysta rockowy. Od 1992 do 1 stycznia 2007 występował w grupie T.Love. Wcześniej grał m.in. w De Mono, Azyl P oraz współpracował z zespołem Kobranocka. W listopadzie 2005 wydał solową płytę Perkoz, gdzie oprócz skomponowania nowych piosenek, napisał teksty i spróbował sił jako wokalista. Współpracuje również z Alą Boratyn.
  Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, który później przyjął nazwę Festiwal Muzyków Rockowych – powstał w najbardziej popularnej formie w 1980 roku z inicjatywy Waltera Chełstowskiego, chociaż festiwale muzyczne odbywały się tutaj już od 1970 roku. Dość długo był największym festiwalem muzyki młodzieżowej, głównie rockowej w państwach Bloku wschodniego.
  Druga wojna w Zatoce Perskiej – konflikt zbrojny, który rozpoczął się 20 marca 2003 między koalicją sił międzynarodowych (głównie USA i Wielkiej Brytanii) a armią Iraku. Po ok. trzech tygodniach walk siły międzynarodowe objęły kontrolę nad większością terytorium Iraku, obalając rząd tworzony przez partię Baas i Saddama Husajna i rozpoczynając okupację tego kraju, trwającą formalnie do 2005 r. Siły międzynarodowe liczyły ok. 250 000 żołnierzy amerykańskich, 45 000 brytyjskich, 2000 australijskich, 180 polskich (grupy GROM i pododdział usuwania skażeń chemicznych z 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy). Oprócz tego siły te były wspierane od północy przez ok. 50 000 partyzantów kurdyjskich. Siły międzynarodowe wkroczyły do Iraku od południa, przekraczając granicę od strony Kuwejtu i Zatoki Perskiej.
  Die Toten Hosen (niem. dosłownie: martwe spodnie, idiom oznaczający impotenta lub flaki z olejem) – niemiecki zespół punkrockowy, występujący również w kilku albumach pod pseudonimem Die Roten Rosen. Początkowo muzykę zespołu, zgodnie z ideologią ruchu punkrockowego, cechowała prostota melodii, słów i aranżacji oraz brak wirtuozerii w wykonaniu. Liderem i wokalistą zespołu jest pół-Niemiec, pół-Anglik o pseudonimie Campino (pseudonim pochodzi od nazwy cukierków śmietankowo-owocowych). Jeden z ich przebojów – Alles aus Liebe – zyskał również w Polsce dużą popularność w wykonaniu zespołu Ich Troje (A wszystko to...). W 1988 dużą popularność w Polsce zdobyła ich piosenka "Armee der Verlierer" – w wykonaniu zespołu Kobranocka ("I nikomu nie wolno się z tego śmiać").
  Protest song (pieśń protestu) – rodzaj piosenki z nurtu muzyki zaangażowanej, której wymowa jest manifestem skierowanym przeciw jakiemuś zjawisku społecznemu lub politycznemu, np. przeciw wojnie lub biedzie.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Tonpress – polskie wydawnictwo płytowe powstałe w latach 70. XX wieku. Według BIP Najwyższej Izby Kontroli Tonpress Sp. z o.o. od stycznia 1997 r. zaprzestała prowadzenia ksiąg rachunkowych. 19 maja 2009 Krajowa Agencja Wydawnicza Tonpress Sp. z o.o. została wpisana do rejestru przedsiębiorców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.08 sek.