• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kobong

  Przeczytaj także...
  Monika Brodka (ur. 7 lutego 1987 w Żywcu) – polska wokalistka popowa. Laureatka trzeciej edycji programu telewizyjnego Idol. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.Anna Monika Dąbrowska, znana też jako Ania (ur. 7 stycznia 1981 w Chełmie) – polska wokalistka wykonująca muzykę oscylującą w granicach popu, często inspirowaną brzmieniami retro. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Zadebiutowała w 2004 roku albumem Samotność po zmierzchu, który zdobył wysokie uznanie krytyki i publiczności. Wydawnictwo Kilka historii na ten sam temat z 2006 roku było jej pierwszym albumem nawiązującym do tradycji polskiej muzyki lat 60., co artystka kontynuowała na kolejnych dwóch płytach. Ania wydała dotąd pięć albumów studyjnych, z których cztery trafiły na pierwsze miejsce listy sprzedaży OLiS w Polsce i cztery uzyskały status platynowych. Jest jedną z najczęściej nominowanych artystek do Nagrody Muzycznej Fryderyk i obecnie ma na swoim koncie 8 wygranych statuetek. Do 2011 roku, łączna sprzedaż jej płyt w Polsce przekroczyła liczbę 250 tys. egzemplarzy.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Kobong – polski zespół rockowy działający w latach 19941998.

  Historia[ | edytuj kod]

  Na rynku ukazały się dwa albumy: Kobong (1995) oraz Chmury nie było (1997). Jeden z utworów znalazł się na polskiej ścieżce dźwiękowej do filmu „Trainspotting”. Kobong występował także na pokazach premierowych tego filmu w największych miastach w Polsce (Kraków, Opole, Warszawa, Sopot). Muzyka zespołu była żywiołowa i oryginalna; twórczość Kobonga określana była mianem wykraczającej poza swoją epokę. Utwór Uroboro z drugiej płyty nawiązuje do filozofii gnostyków (zob. Uroboros).

  Chmury nie było – drugi album studyjny polskiej grupy muzycznej Kobong. Wydawnictwo ukazało się w 1997 roku nakładem wytwórni muzycznej Metal Mind Records. Nagrania zostały zarejestrowne w listopadzie 1996 roku w Buffo Studio w Warszawie oraz na przełomie stycznia i lutego 1997 w DR Studio w Wiśle. Płyta uzyskała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album roku - hard & heavy.Czwarta uroczystość wręczenia statuetek „Fryderyk” odbyła się 18 kwietnia 1998 roku w Sali Kongresowej w Warszawie. Nagrody przyznawane były za wydawnictwa wydane w 1997 roku.

  Po rozpadzie zespołu muzycy zajęli się innymi projektami muzycznymi. Tworzyli m.in. zespoły Nyia, Neuma oraz Samo. Bogdan Kondracki jest uznanym producentem muzycznym. Produkował płyty takich wykonawców jak Monika Brodka czy Ania Dąbrowska. 25 stycznia 2005 Robert Sadowski zmarł nagle na atak serca. Maciej Miechowicz poza grą w zespole Neuma także zajął się produkcją albumów, m.in. był producentem drugiego albumu warszawskiej grupy Miguel and the Living Dead.

  Gnoza (stgr. γνῶσις gnosis "poznanie, wiedza") – forma świadomości religijnej, system sprzeciwu, wyjście poza granice uznawanego porządku. Gnoza to wiedza przynosząca zbawienie. Gnostycy głoszą istnienie prawdy hermetycznej, ukrytej. Człowieka przedstawiają jako istotę uśpioną pogrążoną w odrętwieniu. Wiedza oznacza przebudzenie. Gnoza odwołuje się do obrazu. Jej żywiołem są symbole.Bogdan Kondracki (ur. 23 czerwca 1968) - polski muzyk, kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista i producent muzyczny. Były członek zespołów Kobong, Neuma i NYIA. Współpracuje z Andrzejem Smolikiem, zespołem Futro. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

 • Kobong (1995)
 • Chmury nie było (1997)
 • Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

 • Dwie nominacje do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 1995 w kategoriach Fonograficzny debiut roku oraz Album roku – muzyka alternatywna (płyta Kobong)
 • Nominacja do nagrody Fryderyk 1997 w kategorii Album roku – hard & heavy (płyta Chmury nie było)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kobong (pol.). www.darkplanet.pl. [dostęp 2009-06-22].
  2. Kobong: Reedycja drugiego albumu (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-11-17].
  3. Po co mi ten raj - 10 najbardziej niedocenionych płyt polskiego rocka - Muzyka, muzyka.onet.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
  4. Robert Sadowski nie żyje (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-06-22].
  5. Nominowani i laureaci 1995 (pol.). W: Nagroda Muzyczna „Fryderyk” [on-line]. ZPAV. [dostęp 2010-11-17].
  6. Nominowani i laureaci 1997 (pol.). zpav.pl. [dostęp 2012-02-16].
  Uroboros (stgr. οὐροβόρος; także urobor) – staroegipski i grecki symbol przedstawiający węża z ogonem w pysku, który bez przerwy pożera samego siebie i odradza się z siebie.Miguel and the Living Dead – polski zespół założony w 2001 roku grający mieszankę rocka gotyckiego, punka i deathrocka. Grupa wytworzyła konsekwentny image sceniczny, występując w kostiumach i makijażu, tworząc piosenki nawiązujące do starych amerykańskich horrorów oraz stylistyce lat 80. W 2004 roku Miguel and the Living Dead nagrywa demo zaś w rok później oficjalną płytę zatytułowaną Alarm!!! nakładem Strobelight Records. Duży wpływ na kształt muzyki ma twórczość takich zespołów jak Bauhaus, Alien Sex Fiend, 45 Grave, Siouxsie and the Banshees i UK Decay.
  Warto wiedzieć że... beta

  Druga uroczystość wręczenia statuetek „Fryderyk” odbyła się 19 marca 1996 roku w Sali Kongresowej w Warszawie. Nagrody przyznawane były za wydawnictwa wydane w 1995 roku.
  Nagroda Muzyczna „Fryderyk” – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.
  Legnica (dawniej Lignica, czes. Lehnice, niem. Liegnitz, łac. Lignitium) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa dolnośląskiego, na równinie legnickiej, położone nad rzekami: Kaczawą (lewy dopływ Odry) i wpadającą do niej Czarną Wodą.
  Robert "Sadek" Sadowski (ur. 24 listopada 1963, zm. 25 stycznia 2005 w Warszawie) – polski gitarzysta rockowy. Znany z działalności w wielu polskich zespołach rockowych od połowy lat 80. zeszłego wieku.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Neuma - polska grupa muzyczna, która powstała w 2001 roku w Warszawie z inicjatywy muzyków starej formacji Kobong. Wykonuje muzykę trudną do zaszufladkowania, łączącą elementy ciężkiego rocka, elektroniki i jazzu.
  Sopot (kaszb. Sopòt lub też Sopòtë, Copòtë, Copòt, niem. Zoppot) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie), położone na Pobrzeżu Gdańskim, pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto. Jest jednym z miast aglomeracji gdańskiej. Sopot jest najmniejszym pod względem ludności miastem na prawach powiatu w Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.