• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kobiele Wielkie - gmina

  Przeczytaj także...
  Ujazdówek – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Kobiele Wielkie.Wyżynny jodłowy bór mieszany (Abietetum polonicum) – zespół leśny reprezentujący związek iglastych lasów borealno-kontynentalnej części Europy o słabo rozpoznanym zasięgu. W Polsce występuje przede wszystkim w rejonie Gór Świętokrzyskich i na Roztoczu, poza tym w rozproszeniu w południowej części kraju oraz na pogórzy Karpat Zachodnich. Charakterystyczną cechą zespołu jest dominacja jodły pospolitej w drzewostanie i udział zarówno gatunków górskich, jak i typowych dla lasów niżowym, przy czym brak tu zazwyczaj (z wyjątkiem luk) światłolubnych gatunków charakterystycznych dla borów sosnowych. Gatunkami towarzyszącymi w drzewostanie są świerk pospolity, buk zwyczajny i sosna zwyczajna.
  Gmina Wielgomłyny – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.

  Kobiele Wielkie (do 1954 gmina Kobiele) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.

  Siedziba gminy to Kobiele Wielkie.

  Według danych z 30 czerwca 2010 gminę zamieszkiwało 4420 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 4449 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Kobiele Wielkie ma obszar 101,85 km², w tym:

  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Gmina Masłowice – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.
 • użytki rolne: 63%
 • użytki leśne: 27%
 • Gmina stanowi 7,06% powierzchni powiatu.

  Rezerwaty przyrody[ | edytuj kod]

  Na terenie gminy znajdują się następujące rezerwaty przyrody:

 • rezerwat przyrody Jasień – chroni stanowisko naturalnego występowania cisa pospolitego,
 • rezerwat przyrody Kobiele Wielkie – chroni wyżynny bór jodłowy.
 • Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2010:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Kobiele Wielkie w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Kobiele Wielkie.png

  Kobiele Małe – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Kobiele Wielkie.Rozpęd – kolonia w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Kobiele Wielkie.

  Miejscowości[ | edytuj kod]

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Babczów, Biestrzyków Mały, Biestrzyków Wielki, Brzezinki, Cadów, Cieszątki, Huta Drewniana, Karsy, Kobiele Małe, Kobiele Wielkie, Łowicz, Nowy Widok, Orzechów, Orzechówek, Posadówka, Przyborów, Przybyszów, Ujazdówek, Wola Rożkowa, Zrąbiec.

  Wymysłów – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Kobiele Wielkie.Przydatki Przybyszowskie – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Kobiele Wielkie.

  Pozostałe miejscowości[ | edytuj kod]

  Bukienka, Cadówek, Dudki, Gorgoń, Hucisko Przybyszowskie, Hucisko Małokobielskie, Huta Drewniana-Kolonia, Jasień, Kamionka, Katarzynów, Kobiele Małe-Kolonia, Łazy, Nadrożna, Olszynki, Podświerk, Przydatki Przybyszowskie, Rozpęd, Stary Widok, Świerczyny, Wrony, Wymysłów.

  Orzechów – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Kobiele Wielkie.Katarzynów – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Kobiele Wielkie.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Gidle, Kodrąb, Masłowice, Radomsko, Wielgomłyny, Żytno

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Nowy Widok – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Kobiele Wielkie.Hucisko Małokobielskie – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Kobiele Wielkie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biestrzyków Mały – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Kobiele Wielkie.
  Brzezinki – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Kobiele Wielkie.
  Gmina Żytno – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie częstochowskim.
  Stary Widok – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Kobiele Wielkie.
  Gmina Radomsko (dawn. gmina Radomsk) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.
  Nadrożna – osada wsi Cadów w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Kobiele Wielkie.
  Świerczyny – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Kobiele Wielkie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.