• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Koalicja - Australia

  Przeczytaj także...
  Nacjonalistyczna Partia Australii (Nationalist Party of Australia, NPA) - australijska partia polityczna istniejąca w latach 1917-1931. Powstała w wyniku połączenia Związkowej Partii Liberalnej z grupą rozłamowców z Australijskiej Partii Pracy (ALP) pod wodzą ówczesnego premiera, Billy’ego Hughesa. W 1917-1922 partia samodzielnie sprawowała władzę. Po uzyskaniu słabszego wyniku wyborczego w 1922, zmuszona była do zawarcia koalicji z Partią Krajową (CP). Ceną za wejście CP do rządu była wymiana niepopularnego premiera, wobec czego Hughesa zastąpił Stanley Bruce. W 1929 grupa posłów pod wodzą byłego premiera zbuntowała się wobec rządowych planów reform gospodarczych i doprowadziła do przedterminowych wyborów, w których NPA poniosła upokarzającą klęskę i znalazła się w głębokim odwrocie. Ostatecznie w 1931 NPA połączyła się z kolejną grupą rozłamowców z ALP, tym razem pod wodzą Josepha Lyonsa, tworząc Partię Zjednoczonej Australii.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Liberal National Party of Queensland (Liberalno-Narodowa Partia Queensland, LNP) - australijska partia polityczna działająca wyłącznie w stanie Queensland. Powstała w lipcu 2008 w wyniku połączenia tamtejszych struktur Liberalnej Partii Australii i Narodowej Partii Australii.

  Koalicja (the Coalition) – blok partii centroprawicowych działających w Australii, współpracujących ze sobą bardzo blisko zarówno w czasie sprawowania władzy (tworzą wówczas stałą koalicję rządową), jak i pozostając w opozycji. Najsilniejszą spośród nich jest Liberalna Partia Australii.

  Izba Reprezentantów Australii (Australian House of Representatives) - izba niższa Parlamentu Australii, składająca się ze 150 członków wybieranych na trzyletnią kadencję. Deputowani wybierani są w jednomandatowych okręgach wyborczych z zastosowaniem ordynacji preferencyjnej (tzw. proporcjonalnego wyboru przedstawiciela).Liberalna Partia Australii (Liberal Party of Australia) to australijska partia polityczna założona w 1945, która od momentu swojego powstania zdominowała centro-prawicową scenę polityczną w Australii, konkurując z centro-lewicową Partią Pracy. Praktycznie od momentu założenia pozostaje w stałej koalicji z Australijską Partią Narodową.

  Historia i skład[ | edytuj kod]

  Za początek istnienia Koalicji uważa się rok 1922, kiedy to ówczesne Nacjonalistyczna Partia Australii i Partia Wiejska zawarły porozumienie, dzięki któremu powstał gabinet kierowany przez Stanleya Bruce'a. Po serii przekształceń na australijskiej prawicy, w latach 40. dominującą partią Koalicji stała się Liberalna Partia Australii (LPA). W latach 70. Partia Wiejska przekształciła się w Narodową Partię Australii (NPA).

  Country Liberal Party (CLP, Wiejska Partia Liberalna) - australijska partia polityczna o profilu konserwatywnym, działająca wyłącznie w Terytorium Północnym. Jest afiliowana równocześnie przy dwóch partiach federalnych: Narodowej Partii Australii (NPA) oraz Liberalnej Partii Australii (LPA).Queensland (QLD) – jeden z sześciu stanów Związku Australijskiego, położony w północno-wschodniej części kraju.

  Oprócz tych dwóch głównych ugrupowań, w skład Koalicji wchodzą dwie partie regionalne, które powstały z fuzji lokalnych struktur LPA i NPA. Są to Liberal National Party of Queensland (LNP) w stanie Queensland i Country Liberal Party (CLP) w Terytorium Północnym.

  Funkcjonowanie[ | edytuj kod]

  W wyborach do federalnej Izby Reprezentantów partie wchodzące w skład Koalicji startują niezależnie, lecz nie wystawiają kandydatów przeciwko sobie w jednomandatowych okręgach wyborczych. W wyborach do Senatu tworzą wspólne listy. Ich współpraca rozciąga się również na poziom stanów i terytoriów. Będąc u władzy, LPA obsadza zwykle stanowisko premiera federalnego lub stanowego, a NPA jego zastępcy. Gdy pozostają w opozycji, lider LPA jest zwykle równocześnie liderem opozycji.

  Jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW) – okręgi wyborcze, w których obowiązuje ordynacja większościowa „pierwszy na mecie” lub ordynacja stosunkowa alternatywnego głosu proporcjonalnego, według której tylko jeden możliwy do obsadzenia z danego okręgu wyborczego mandat otrzymuje kandydat poparty przez największą liczbę wyborców spośród wszystkich kandydujących z danego okręgu wyborczego.National Party of Australia (Narodowa Partia Australii, dawniej Country Party) - australijska partia agrarystyczna założona w styczniu 1920. Oryginalnie nazywała się "Country Party", w 1975 nazwa została zmieniona na "National Country Party", a obecna nazwa została przyjęta w 1982. Od lat 40. w stałej koalicji z Partią Liberalną tworząc tzw. Koalicję.

  Zasady te nie dotyczą stanu Queensland i Terytorium Północnego, gdzie Koalicję reprezentują należące do niej partie regionalne. LNP i CLP startują w federalnych wyborach parlamentarnych jako odrębne komitety wyborcze, w związku z czym LPA i NPA nie wystawiają kandydatów w Queensland i Terytorium Północnym. Wybrani do parlamentu federalnego członkowie obu partii regionalnych nie tworzą odrębnych klubów, lecz przystępują do klubu LPA lub NPA, wedle własnego wyboru. Mogą również pełnić funkcje federalnych liderów LPA i NPA lub ich zastępców, ponieważ w australijskim systemie politycznym federalny szczebel każdej z partii jest w dużej mierze tożsamy z jej klubem parlamentarnym w Canberze.

  Stanley Bruce, 1. wicehrabia Bruce (ur. 15 kwietnia 1883 w Melbourne, zm. 25 sierpnia 1967 w Londynie) – australijski prawnik, polityk i dyplomata, w latach 1923-1929 premier tego kraju.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Liberalna Partia Australii - strona oficjalna
 • Narodowa Partia Australii - strona oficjalna
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.