• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kościerzyna  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Krzyż grecki – jedna z form krzyża. Od wieków, w różnych wariacjach, w symbolice różnych religii, związanej z czterema stronami świata (por. róża wiatrów).Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie – rzymskokatolicka parafia należąca do dekanatu Kościerzyna, diecezji pelplińskiej. Powołana 17 marca 1976 roku przy kościele poewangelickim. Opiekę nad parafią sprawują księża zmartwychwstańcy.

  Kościerzyna (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Kòscérzna; niem. Berent, dawniej Bern) – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim.

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 2 Przynależność administracyjna
 • 3 Struktura powierzchni
 • 3.1 Dzielnice i osiedla
 • 4 Historia
 • 5 Transport
 • 6 Zabytki
 • 7 Demografia
 • 8 Kultura
 • 9 Edukacja
 • 10 Sport
 • 11 Religia
 • 12 Sąsiednie gminy
 • 13 Miasta partnerskie
 • 14 Zobacz też
 • 15 Przypisy
 • 16 Linki zewnętrzne
 • Położenie[]

  Kościerzyna leży w południowej części Pojezierza Kaszubskiego na Kaszubach. Wysokość nad poziomem morza: 150 m. Otoczone jest przez jeziora – Gałęźne, Kapliczne, Wierzysko, niedaleko leżą także jeziora Garczyn, Sudomie i Osuszyno. Dzięki walorom krajobrazowym miasto jest popularnym centrum turystycznym.

  Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, dawny Skansen Parowozownia Kościerzyna – znajduje się w Kościerzynie przy ulicy Towarowej, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego. Parowozownia zaprzestała działalności operacyjnej z dniem 1 stycznia 1991, kiedy to straciła samodzielność i stała się częścią lokomotywowni w Gdyni. Otwarcie skansenu nastąpiło w listopadzie 1992. W dniu 24 lipca 2009 spółka PKP Cargo przekazała placówkę muzealną Muzeum Ziemi Kościerskiej, jako oddział pod nazwą Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Skansen odwiedzany jest przez ponad 30 tysięcy osób rocznie.Kaszubia Kościerzyna – polski klub piłkarski z siedzibą w Kościerzynie, założony w 1946 roku. Aktualnie występuje w III lidze bałtyckiej. Największymi sukcesami klubu były drugie miejsce w rozgrywkach III ligi oraz dwukrotne zdobycie Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim. Kaszubia mecze w charakterze gospodarza rozgrywa na Stadionie Miejskim w Kościerzynie mieszczącym się przy ulicy Kamiennej 1.

  W centrum Wzgórze Księżniczki Gertrudy.

  Kościerzyna z lotu ptaka

  Miasto położone jest przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 20, drogi wojewódzkiej nr 214 i drogi wojewódzkiej nr 221. Kościerzyna jest też węzłem kolejowym, gdzie krzyżują się trasy Nowa Wieś Wielka – Gdynia Port Centralny, Kościerzyna – Chojnice, Pszczółki – Kościerzyna (zlikwidowana).

  Plebanka (kaszb. Kòscerzkô Plebônka) - południowowschodnia część Kościerzyny położona w pradolinie rzeki Wierzycy i w pobliżu trasy magistrali kolejowej tzw. "francuskiej" Gdynia-Kościerzyna-Maksymilianowo. W kierunku północnozachodnim znajduje się nieopodal stacji kolejowej część miasta zwana "Osiedle Plebanka". Neobarok – nurt w architekturze historyzmu, nawiązujący formalnie do baroku, szczególnie w dekoracji elewacji, rozpowszechniony w końcu XIX wieku (od 1880).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sudomie (kaszb. Jezoro Sudomié) - przepływowe jezioro wytopiskowe na wschodnim krańcu Równiny Charzykowskiej (powiat kościerski, województwo pomorskie). Powierzchnia całkowita jeziora wynosi 173,5 ha, Sudomie jest jeziorem o urozmaiconej i zalesionej linii brzegowej, leżącym na północnym obrzeżu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego w bliskim sąsiedztwie Kościerzyny. Akwenem jeziora prowadzi szlak wodny Graniczna-Trzebiocha.
  Kościół Zielonoświątkowy w Rzeczypospolitej Polskiej – chrześcijański wolny Kościół protestancki o charakterze ewangelikalnym nurtu zielonoświątkowego; drugi, pod względem wielkości Kościół protestancki w Polsce (po Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP), posiadający ponad 23 tysięcy wiernych zrzeszonych w ramach 217 zborów; największy polski Kościół protestancki nurtu ewangelicznego; największa, choć nie jedyna, wspólnota zielonoświątkowców w Polsce, związana z pentekostalną tradycją amerykańskich Zborów Bożych i przyjmująca ustrój kongregacjonalno-synodalny. Kościół Zielonoświątkowy w RP jest członkiem Europejskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej, Światowej Wspólnoty Zborów Bożych oraz Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Organem prasowym Kościoła jest miesięcznik „Chrześcijanin”. Siedzibą władz Kościoła jest miasto stołeczne Warszawa. Podstawą prawną działalności Kościoła jest Ustawa o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej z dn. 20 lutego 1997. Obecnym Przewodniczącym Naczelnej Rady Kościoła i Prezbiterem Naczelnym Kościoła jest bp dr Marek Kamiński.
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Śląsk (śl. Ślunsk, Ślůnsk, niem. Schlesien, dś. Schläsing, czes. Slezsko, łac. Silesia) – kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą Śląska jest Wrocław.
  El Padul – gmina w Hiszpanii, w prowincji Grenada, w Andaluzji, o powierzchni 89,15 km². W 2011 roku gmina liczyła 8480 mieszkańców.
  Matka Boska Bolesna lub Matka Boża Siedmiobolesna – tytuł nadawany Matce Bożej. Matka Boska Bolesna jest m.in. patronką Słowacji.
  Cegielnia - południowozachodnie osiedle Kościerzyny położone przy trasie drogi powiatowej prowadzącej do Wdzydz i okolicznych letnisk (Sycowa Huta i Szarlota) położonych nad jeziorami Sudomie i Osuszyno.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.074 sek.