• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w Polsce  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Katecheta – to nauczyciel zajmujący się nauczaniem religii. Katechetą może być osoba duchowna albo osoba świecka. Kwalifikacje zawodowe nauczycieli religii w szkole państwowej określają władze zwierzchnie kościołów lub innych związków wyznaniowych – w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej.Archidiecezja wileńska (łac. Archidioecesis Vilnensis, lit. Vilniaus arkivyskupija) - katolicka diecezja litewska położona w wschodniej części kraju. Siedziba arcybiskupa znajduje się w archikatedrze św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie.
  Cerkwie neounickie w Polsce[]
  Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Horodle
 • Cerkiew św. Nikity Męczennika w Kostomłotach – Sanktuarium Unitów Podlaskich – cerkiew greckokatolicka parafii św. Nikity Męczennika w Kostomłotach, w której jako jedynej w Polsce obowiązującym obrządkiem jest ryt bizantyjsko-słowiański.
 • Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Pawłowie Starym – kościół filialny parafii rzymskokatolickiej Świętej Trójcy w Janowie Podlaskim, miejsce sprawowania liturgii w rycie bizantyjsko-słowiańskim (okolicznościowo).
 • Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy i Podwyższenia Krzyża Świętego w Horodle – kościół filialny parafii rzymskokatolickiej św. Jacka w Horodle, miejsce sprawowania liturgii w rycie bizantyjsko-słowiańskim (okolicznościowo).
 • Cerkwie poneounickie w Polsce[]

  Dawna cerkiew neounicka Świętego Ducha w Kodniu
 • Cerkiew św. Paraskiewy w Dokudowie – obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny św. Praksedy w Dokudowie.
 • Cerkiew Świętego Ducha w Kodniu – obecnie kościół filialny parafii rzymskokatolickiej św. Anny w Kodniu.
 • Cerkiew św. Paraskiewy w Holi – obecnie cerkiew filialna św. Antoniego Pieczerskiego parafii prawosławnej Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie.
 • Cerkiew św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Starym Bublu – obecnie kościół filialny rzymskokatolickiej parafii św. Antoniego Padewskiego w Gnojnie.
 • Cerkiew Świętej Trójcy w Połoskach – obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny Świętej Trójcy w Połoskach.
 • Cerkiew św. Apostoła Jana Teologa w Terespolu – obecnie prawosławna cerkiew parafii św. Apostoła Jana Teologa w Terespolu.
 • Cerkiew św. Mikołaja w Kośnej – obecnie prawosławna cerkiew parafii św. Mikołaja w Kośnej.
 • Cerkiew św. Antoniego Pieczerskiego w Kuraszewie – obecnie prawosławna cerkiew parafii św. Antoniego Pieczerskiego w Kuraszewie.
 • Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego w Fastach – obecnie prawosławna cerkiew parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Fastach.
 • Zobacz też[]

 • Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-białoruskiego
 • Kościół katolicki w Polsce
 • Neounia na Wołyniu

 • Unia kościelna – związek dwóch Kościołów (lub ich części) oparty na wspólnocie tradycji, liturgii, doktryny i organizacji (bądź niektórych z tych elementów).Ziemie Zabrane, prowincje zabrane (ros. Западный край, Kraj Zachodni) – wschodnie województwa Rzeczypospolitej zagarnięte w latach 1772–1795 przez Imperium Rosyjskie w wyniku rozbiorów, tereny zaboru rosyjskiego z wyłączeniem terytorium Królestwa Polskiego.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polesie (845) – kraina geograficzna i historyczna, leżąca głównie na terytorium obecnej Białorusi i Ukrainy, oraz częściowo Polski i Rosji. Stanowi południowo-zachodnią część Niżu Wschodnioeuropejskiego.
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.
  Ignacy Marcin Tokarczuk (ur. 1 lutego 1918 w Łubiankach Wyższych, zm. 29 grudnia 2012 w Przemyślu) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor filozofii, biskup diecezjalny przemyski w latach 1966–1993 (w latach 1992–1993 arcybiskup metropolita), w latach 1991–1992 arcybiskup ad personam, od 1993 arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.
  Antoni Niemancewicz SJ (ur. 8 lutego 1893 w Petersburgu, zm. 6 stycznia 1943 w Mińsku) – białoruski duchowny katolicki, jezuita, doktor teologii, egzarcha Białoruskiego Kościoła Greckokatolickiego w latach 1940-1943
  Kalendarz juliański – kalendarz słoneczny opracowany na życzenie Juliusza Cezara przez astronoma greckiego Sosygenesa i wprowadzony w życie w roku 709 AUC (45 p.n.e.) jako kalendarz obowiązujący w państwie rzymskim. Obowiązywał w Europie przez wiele stuleci, np. w Hiszpanii, Portugalii, Polsce i Włoszech do 1582, w Rosji od 1700 do 1918 (wcześniej stosowano kalendarz bizantyjski, w którym rok zaczynał się 1 września), a w Grecji aż do 1923. Kalendarz juliański został zastąpiony przez kalendarz gregoriański w roku 1582; do dzisiaj jednak niektóre Kościoły wciąż posługują się tym kalendarzem aby podkreślić swoją odrębność.
  Prawo kanoniczne – w Kościołach chrześcijańskich różnych tradycji system norm prawnych określających funkcjonowanie poszczególnych Kościołów, prawa i obowiązki poszczególnych członków (duchownych i świeckich), sposób zarządzania Kościołem, jego strukturę, przestępstwa i kary za nie oraz elementarne przepisy liturgiczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.