• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kościół ewangelicki w Sosnowcu-Pogoni

  Przeczytaj także...
  Neobarok – nurt w architekturze historyzmu, nawiązujący formalnie do baroku, szczególnie w dekoracji elewacji, rozpowszechniony w końcu XIX wieku (od 1880).Ulica Stefana Żeromskiego w Sosnowcu − jedna z ulic w sosnowieckiej dzielnicy Pogoń. Ma długość około 0,6 km. Rozpoczyna swój bieg przy skrzyżowaniu z ul. Orlą. Następnie krzyżuje się z ul. Mariacką. Kończy swój bieg przy skrzyżowaniu z ul. 3 Maja (za wiaduktem kolejowym).
  Ignatz (Izaak) Grünfeld (ur. 11 stycznia 1825 w Żorach, zm. 27 grudnia 1894 w Katowicach) – niemiecki architekt, mistrz i przedsiębiorca budowlany, założyciel firmy Ignatz Grünfeld Baugeschäft, działający w drugiej połowie XIX wieku w Katowicach i przyległych miastach okręgu przemysłowego. Wieloletni członek katowickiej Rady Miasta. Postać niezwykle zasłużona dla urbanistycznego rozwoju Katowic, dziś, z racji niemieckiego pochodzenia na polskim Górnym Śląsku zapomniana.

  Kościół ewangelicki pw. św. Jana w Sosnowcu − kościół parafialny Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sosnowcu, zlokalizowany przy ul. Stefana Żeromskiego 1.

  Historia[]

  Sosnowiec, kościół ewangelicko-augsburski 05.JPG

  Zbudowany z inicjatywy Heinricha Dietla, na bazie hali fabrycznej przędzalni czesankowej z 1880 r., zaadaptowanej do potrzeb odprawiania nabożeństw w 1886 r., następnie rozbudowanej według projektu Ignatza Grünfelda o wieżę w 1888 r., którą podwyższono w latach 1909 - 1910 r. Ostatecznie budowla nabrała formę eklektyczną z elementami neobaroku.

  Sosnowiec – miasto na prawach powiatu na południu Polski, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).Heinrich Dietel (ur. 15 marca 1839 r. w Greizu w Turyngii, zm. 27 czerwca 1911 r. w Sosnowcu) − niemiecki przemysłowiec branży włókienniczej, o największym - obok Schönów - wkładzie w rozwój Sosnowca.

  Na kościele dwie tablice: pamiątkowa, z datą 8 listopada 1880, która odnosi się do budowy hali fabrycznej (względnie pierwszego odprawionego w Pogoni nabożeństwa luterańskiego) oraz informacyjna, podająca błędnie, że kościół wybudowano w połowie lat 90 XIX w.

  Sosnowiec, kościół ewangelicko-augsburski 06.JPG

  Zobacz też[]

 • Parafia Ewangelicko-Augsburska w Sosnowcu
 • Sosnowiec
 • Pogoń
 • Linki zewnętrzne[]

 • strona Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sosnowcu
 • Akt erekcyjny z kuli pod krzyżem kościoła w Sosnowcu (z 1888 roku)
 • Wirtualny spacer Sosnowiec - Kościół Ewangelicko-Augsburski
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Eklektyzm (z greckiego eklektikós - "wybierający") – kierunek polegający na łączeniu w jednej budowli w sposób swobodny, często niezgodnych ze sobą, elementów wybranych z różnych stylów architektonicznych.Pogoń to zachodnia (często zaliczana do centralnych), wielka dzielnica Sosnowca, koncentrująca życie akademickie miasta. Jako wieś, wespół z innymi: Ostrą Górką, Radochą, Sielcem i Starym Sosnowcem zapoczątkowała na mocy ukazu carskiego w 1902 miasto Sosnowice, dzisiejszy Sosnowiec.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.053 sek.