• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie

  Przeczytaj także...
  Wieża – w architekturze konstrukcja o wymiarach poprzecznych znacznie mniejszych od wysokości, pracująca jako wspornik utwierdzony w fundamencie, obciążony działaniem wiatru w kierunku poziomym oraz obciążeniem grawitacyjnym. Wieże miały różne funkcje, szczególnie popularne były w architekturze średniowiecznej, przede wszystkim jako wieże obronne i kościelne – zarówno wolno stojące (kampanile, dzwonnice), jak i stanowiące część budynku kościoła. W średniowiecznym zamku występowała tzw. wieża ostatniej obrony (donżon).Diecezja łowicka - diecezja obrządku łacińskiego w metropolii łódzkiej w Polsce ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus.
  Stefan Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 w Warszawie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał prezbiter od 1953. Zwany Prymasem Tysiąclecia, sługa Boży Kościoła katolickiego.

  Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowierzymskokatolicki kościół parafialny w Żyrardowie, w województwie mazowieckim. Należy do dekanatu Żyrardów diecezji łowickiej.

  Historia[]

  Budowla powstała jako świątynia protestancka. W 1888 roku pastor z Wiskitek, ksiądz Juliusz Bursche, rozpoczął przygotowania do budowy małego domu modlitwy w Żyrardowie. Jednak już w tym samym roku został przeniesiony do warszawskiej parafii, a jego starania były kontynuowane przez nowego pastora - księdza Rudolfa Gustawa Gundlacha. Na budowę nowej świątyni środki finansowe zostały ofiarowane przez ówczesnego dyrektora żyrardowskich zakładów Karola Dittricha, a także przez robotników fabrycznych. Zebrane fundusze oraz pomoc i zaangażowanie parafian pozwoliło na zakończenie w 1898 roku budowy świątyni, która została zaprojektowany i wybudowana w stylu neogotyckim. Uroczyście kościół został poświęcony w dniu 25 września tego samego roku przez superintendenta generalnego księdza Karola Gustawa Manitiusa. W czasie poświęcenia świątynia otrzymała imię Wniebowstąpienia Pańskiego. Po II wojnie światowej, w dniu 3 sierpnia 1969 roku świątynia została przekazana przez parafię ewangelicko-augsburską na rzecz Skarbu Państwa z przeznaczeniem na archiwum. W marcu 1976 roku kościół został kupiony przez parafię rzymskokatolicką. W dniu 27 marca tego samego roku budowla została poświęcona jako kościół katolicki przez księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego.

  Prezbiterium, arch. chór kapłański – przestrzeń kościoła przeznaczona dla duchowieństwa oraz służby liturgicznej (m.in. ministrantów). Zwykle jest wydzielone od reszty świątyni podwyższeniem, balustradą lub łukiem tęczowym i wyodrębniające się wizualnie z bryły kościoła. Nazwa pochodzi od słowa prezbiter - ksiądz.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Architektura i wyposażenie[]

  Jest to wysoka, strzelista, budowla reprezentująca styl neogotycki, murowana, wzniesiona z radziejowickiej cegły, posiadająca nawę prostokątną i prezbiterium wyższe, jednoprzęsłowe, zamknięte trójbocznie, od wschodu mieści się czworoboczna wieża, o dwóch kondygnacjach, zwężająca się ku górze, zakończona jest trójkątnymi szczycikami, pokryta jest ostrołukowym hełmem nakrytym blachą. Dach dwuspadowy jest nakryty blachą. W ołtarzu głównym znajduje się obraz "Wniebowstąpienie Pańskie" namalowany w Monachium przez Augusta Frinda na zlecenie Karola Dittricha.

  Neogotyk – styl w architekturze, a także rzemiośle artystycznym, nawiązujący formalnie do gotyku, powstały około połowy XVIII wieku w Anglii i trwający do początku XX wieku, zaliczany do historyzmu.Juliusz Bursche (ur. 19 września 1862 w Kaliszu, zm. 20 lutego 1942 w więzieniu gestapo Moabit w Berlinie, zaś według innych źródeł – w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen) – duchowny ewangelicki, doktor teologii, wybrany na biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

  Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. mazowieckiego. [dostęp 2013-03-18].
  2. Historia kościoła. Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie. [dostęp 2013-03-18].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Archiwum – gromadzony zbiór, miejsce gromadzenia tego zbioru, w pewnych znaczeniach również instytucja zajmująca się gromadzeniem.
  Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.
  Obraz – najczęściej kojarzony z malarstwem, przeważnie płaski utwór plastyczny, na którym za pomocą farb, przy zastosowaniu różnych technik malarskich i graficznych autor dokonał zapisu pewnych treści. Ewolucja podejścia do obrazu jako samodzielnego przedmiotu (magii lub sztuki) liczy ok. 30 000 lat. Obraz zazwyczaj wiąże się z pojęciem działalności artystycznej, choć bywa też wyrazem doraźnej potrzeby osobistej lub lokalnego obyczaju (np. malowanie pisanek). Drugie znaczenie obrazu to zdarzenie wizualne płaskie lub przestrzenne, najczęściej kojarzone z działaniem artystycznym.
  Pastor (łac. pastor – pasterz) – w Kościołach protestanckich – duchowny, który pełni obowiązki duszpasterskie w zborze. Mianowany jest bądź przez organy centralne danego Kościoła (np. synod, generalną konferencję), bądź jest powoływany przez kongregację wiernych przez demokratyczny wybór.
  Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.
  Żyrardów (jid. זשיראַרדאָוו; Żirardow) – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej, nad rzeką Pisią Gągoliną, 45 km na południowy zachód od Warszawy i 90 km na północny wschód od Łodzi.
  Wiskitki (jid. וויסקיט, Wiskit) – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Wiskitki. Leży nad Pisią Gągoliną, 4 km od Żyrardowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.