• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kościół Szatana

  Przeczytaj także...
  Symbol (z gr. σύμβολον) – semantyczny środek stylistyczny, który ma jedno znaczenie dosłowne i nieskończoną liczbę znaczeń ukrytych. Odpowiednik pojęcia postrzegany zmysłowo. Najbardziej ogólnie jest to zastąpienie jednego pojęcia innym, krótszym, bardziej wyrazistym lub najlepiej oddającym jego naturę, albo mniej abstrakcyjnym. Jest to znak odnoszący się do innego systemu znaczeń, niż do tego, do którego bezpośrednio się odnosi. Przykładowo symbol lwa oznacza nie tylko dany gatunek zwierzęcia, lecz często także siłę lub władzę. Symbole są pewnymi znakami umownymi, które w różnych kulturach mogą mieć różne znaczenia - to odróżnia symbol od jednoznacznej alegorii. Znaczenia szczególne to między innymi:Schizma – formalny rozdział między wyznawcami jednej religii, ideologii lub grupy kultowej nie spowodowany różnicami doktrynalnymi.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Kościół Szatana (ang. Church of Satan) – satanistyczna grupa wyznaniowa, założona w Noc Walpurgi 1966 r. (data symboliczna - naprawdę Kościół Szatana zaczął formować się pod koniec roku) w USA przez Antona Szandora LaVeya.

  Kierownictwo Kościoła Szatana stanowią Rada Dziewięciu, Wysoki Kapłan i Wysoka Kapłanka. Jego siedziba znajduje się w San Francisco.

  Członkiem Kościoła Szatana zostaje się po listownym zarejestrowaniu, którego koszt wynosi 200 dolarów. Kapłanem można zostać jednak tylko z mianowania Rady Dziewięciu.

  Anton Szandor LaVey lub la Vey (właśc. Howard Stanton Levey; ur. 11 kwietnia 1930 w Chicago, zm. 29 października 1997 w San Francisco) - założyciel i najwyższy kapłan Kościoła Szatana.Peter H. "Petey" Gilmore (ur. 1956 w Nowym Jorku) – amerykański pisarz, publicysta i Najwyższy Kapłan Kościoła Szatana, a także muzyk. Gilmore został zaprzysiężony przez Magistra Templi Rex Blanche Barton. W 2003 roku nagrał płytę Threnody For Humanity, która ukazała się nakładem Adversary Recordings. Jego żoną jest kapłanka Koscioła Szatana - Peggy Nadramia.

  W Kościele Szatana dwukrotnie doszło do schizmy: w 1975 r., kiedy powstała Świątynia Seta i w październiku 1997 r. - powstanie Pierwszego Kościoła Satanistycznego.

  Kościół Szatana liczy obecnie ok. 10 000 członków, głównie w USA. Od roku 2002 najwyższym kapłanem Kościoła Szatana jest Peggy Nadramia.

  Wysocy Kapłani i Wysokie Kapłanki Kościoła Szatana[]

 • Anton Szandor LaVey (1966-1997)
 • Blanche Barton (1997-2002)
 • Peter H. Gilmore (od 2001)
 • Peggy Nadramia (od 2002)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Kościoła Szatana
 • San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.Karla Maritza LaVey (ur. 1952 w San Francisco) - była Najwyższa Kapłanka Kościoła Szatana. Karla LaVey jest córką założyciela Kościoła Szatana Antona Szandora LaVeya i Carole Lansing. 31 października 1999 roku LaVey założyła Pierwszy Kościół Szatana. Co stanowiło sprzeciw w związku z objęciem kierownictwa nad Kościołem Szatana przez Blanche Barton.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Satanizm – termin określający wiele różnych systemów religijnych, wierzeń oraz praktyk, które nawiązują do różnie rozumianego Szatana.
  Blanche Barton właściwie Sharon Densley (ur. 2 października 1959 roku) - amerykańska pisarka, Magistra Templi Rex Kościoła Szatana. Barton do 30 kwietnia 2002 roku była jedną z Najwyższych Kapłanek. Publikowała m.in. na łamach czasopisma The Black Flame wydawanego przez Kościoł Szatana.
  Peggy Nomeupau Nadramia, (ur. w Nowym Jorku jako Margaret Nadramia) znana również jako Magistra Nadramia – amerykańska dziennikarka, publicystka i kapłanka. Nadramia 30 kwietnia 2002 roku została Najwyższą Kapłanką Kościoła Szatana zaopiniowana przez ówczesną kapłankę Blanche Barton. Jej mężem jest Peter H. Gilmore - Najwyższy Kapłan Kościoła Szatana. Publikowała na łamach czasopisma The Black Flame wydawanego przez Kościół Szatana.
  Noc Walpurgii (Walpurga, Walpurgis, Walpurgisnacht, gł. Wałpora, dł. Hoparga) – u dawnych Germanów noc zmarłych, złych duchów. W Europie najczęściej kojarzona jest jako sabat czarownic odbywający się na górze Brocken w noc z 30 kwietnia na 1 maja, którego obchodom przewodziła bogini śmierci Hel.
  Kapłan – osoba, która spełnia w imieniu wspólnoty religijnej funkcje kultowe i rytualne. Funkcje te nadają jej rolę przynajmniej częściowego pośrednika między Bogiem a ludźmi. Kapłan musi poddawać się określonym wymogom religijnym i zazwyczaj posiada też pewne przywileje. Kapłanom często powierza się funkcje duchowej opieki wspólnotami. Kapłanem wybierany jest przez wspólnotę lub przez innych kapłanów. Dostęp do kapłaństwa może być ograniczony pewnymi względami, takim jak np. cechy psychiczne i duchowe, zdolności, wykształcenie, płeć. Otrzymanie statusu kapłana, zazwyczaj poprzedzone długim okresem nauk i prób, jest połączone z określonym obrzędem i ma duże znaczenie rytualne (zob. np. sakrament święceń).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.