• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kościół Rumuński Zjednoczony z Rzymem

  Przeczytaj także...
  Unia kościelna – związek dwóch Kościołów (lub ich części) oparty na wspólnocie tradycji, liturgii, doktryny i organizacji (bądź niektórych z tych elementów).Habsburgowie – dynastia niemiecka (von Habsburg). Założycielem dynastii był Guntram Bogaty (X wiek). Nazwa rodziny wywodzi się od pierwszej posiadłości rodu, zamku Habsburg (od staro-wysoko-niemieckiego hab lub haw – przejście, przeprawa przez rzekę; legendarna etymologia od niem. Habichtsburg – Jastrzębi Zamek) położonego w kantonie Aargau w Szwajcarii. Przedstawiciele dynastii panowali m.in. w krajach niemieckich i włoskich, Świętym Cesarstwie Rzymskim, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Burgundii, na Węgrzech (a co za tym idzie także w Chorwacji) i w Siedmiogrodzie, w Niderlandach, na Śląsku oraz hiszpańskich i portugalskich koloniach w Azji i obu Amerykach. Dynastia w linii męskiej wygasła w 1740. Ostatnia z rodu Maria Teresa Habsburg wraz z mężem cesarzem Franciszkiem I Lotaryńskim założyła nową dynastię Habsbursko-Lotaryńską.
  Marmarosz (rum. Maramureș) – okręg (rum. județ) w północnej Rumunii (w historycznym regionie Marmarosz), ze stolicą w mieście Baia Mare.
  Archikatedra Świętej Trójcy w Blaj

  Kościół Rumuński Zjednoczony z Rzymem (ro. Biserica Română Unită cu Roma) - katolicki Kościół wschodni tradycji bizantyjskiej skupiający około 710 000 wiernych katolickich obrządku bizantyjsko-rumuńskiego, w większości w Rumunii, poza tym w USA.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Alba Iulia (węg. Gyulafehérvár, łac. Apulum, niem. Weißenburg, od 1711 Karlsburg) – miasto w Siedmiogrodzie (Rumunia), stolica okręgu Alba. Leży nad Maruszą. Liczy 58.681 mieszkańców (2011). Merem miasta jest od 2000 roku Mircea Hava z Partii Demokratycznej.

  Historia[]

  Kościół greckokatolicki w Rumunii został założony w okresie rządów Habsburgów w Siedmiogrodzie. Wpływ na jego powstanie miała polityka religijna cesarza Leopolda I Habsburga oraz misja jezuicka wśród prawosławnych mieszkańców Księstwa Siedmiogrodu.

  Formalny akt unii kościelnej został ogłoszony na synodzie Kościoła Prawosławnego Siedmiogrodu 4 września 1700 roku. Jednak już 7 października 1698 roku metropolita Alba Iulia, Atanazy Anghel zawarł interkomunię z Kościołem rzymskokatolickim.

  Austro-Węgry (t. Monarchia Austro-Węgierska; niem. Österreich-Ungarn, węg. Osztrák-Magyar Monarchia) – państwo związkowe w Europie Środkowej. Austro-Węgry były wielonarodową monarchią konstytucyjną i jednym z największych mocarstw w tamtym czasie. Państwo istniało 51 lat, od 1867 aż do rozpadu w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.Rumuński Kościół Prawosławny, Patriarchat Rumuński (rum. Biserica Ortodoxă Română) – autokefaliczny Kościół prawosławny o randze patriarchatu. Na jego czele stoi patriarcha Daniel I, noszący tytuł arcybiskupa Bukaresztu, metropolity ungro-wołoskiego, namiestnika Cezarei Kapadockiej i patriarchy całej Rumunii. Kościół posiada status autokefalicznego od 1878, zaś od 1925 jest kierowany przez patriarchów. Chrześcijańskie diecezje istniały na terenie współczesnej Rumunii już w pierwszych wiekach naszej ery.

  W XIX wieku Kościół odegrał rolę w krzewieniu rumuńskiej świadomości narodowej. Po rozpadzie Austro-Węgier i zmianie granic jego wierni w większości znaleźli się na terenie Królestwa Rumunii.

  Po II wojnie światowej Kościół unicki w Rumunii został poddany represjom władz państwowych. W 1948 roku unia kościelna z Kościołem rzymskokatolickim została zerwana i parafie greckokatolickie włączono w struktury prawosławnego Patriarchatu Rumunii. Wspólnota greckokatolicka jednak przetrwała działając nieformalnie w podziemiu.

  Archidiecezja (z gr. arche – pierwszeństwo), arcybiskupstwo – jednostka terytorialna wyższej administracji kościelnej. Istnieją ich cztery rodzaje:Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.

  Rumuński Kościół greckokatolicki odrodził się w 1990. Od 2005 Kościół Rumuński Zjednoczony z Rzymem ma rangę arcybiskupstwa większego.

  Charakterystyka[]

  Kościół podzielony jest na: jedną archidiecezję (Alba Iulia-Făgăraş), pięć diecezji rumuńskich (Cluj-Gherla, Oradea, Lugoj, Maramureş, Bukareszt) i jedną diecezję amerykańską (Canton). Wierni Kościoła mieszkają głównie w zachodniej Rumunii co jest związane z uwarunkowaniami historycznymi oraz w diasporze w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

  Fogarasz (rum. Făgăraș, węg. Fogaras, niem. Fugreschmarkt) – miasto w środkowej Rumunii, w okręgu Braszów, nad rzeką Alutą u podnóża północnych stoków Gór Fogaraskich. Około 40,1 tys. mieszkańców.Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.

  Na czele Kościoła unickiego w Rumunii od 1994 stoi kardynał Lucian Mureşan, który rezyduje w Blaj.

  Przypisy

  1. Johannes Oeldemann: Rumänische Griechisch-Katholische Kirche. W: Wolfgang Thönissen: Lexikon der Ökumene und Konfessionskunde. Wyd. Johann-Adam-Möhler-Instituts für Ökumenik. Herder. Freiburg im Breisgau. 2007. ISBN 978-3-451-29500-3. s. 1183-1184.

  Galeria[]

 • Grekokatolicy w Siedmiogrodzie w 1850 r.

  Blaj (węg. Balázsfalva) – miasto w Rumunii, w okręgu Alba w Siedmiogrodzie, zamieszkane przez 20.026 mieszkańców (2011).Kluż-Napoka, do roku 1974 oficjalną nazwą miasta było Kluż (Cluj) (dawniej: Cladiopol, Claudiopolis, Koloszwar, rum. Cluj-Napoca, węg. Kolozsvár, niem. Klausenburg) – miasto o charakterze przemysłowym, leżące w północno-zachodnim Siedmiogrodzie (Rumunia), 130 km na południe od granicy z Ukrainą.
 • Grekokatolicy w Rumunii w 1930 r.

 • Grekokatolicy w Rumunii w 2002 r.

 • Linki zewnętrzne[]

 • Biserica Română Unită cu Roma (ru)
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Księstwo Siedmiogrodu (łac. Principatus Transsilvaniae, węg. Erdélyi Fejedelemség, niem. Fürstentum Siebenbürgen, rum. Principatul Transilvaniei) − państwo zależne od imperium osmańskiego, powstałe z przekształcenia Wschodniego Królestwa Węgier i istniejące w latach 1571-1711.
  Leopold I Habsburg (ur. 9 czerwca 1640 w Wiedniu, zm. 5 maja 1705 w Wiedniu) – król Węgier od 1655, król Czech od 1656, arcyksiążę Austrii od 1657, a także król Niemiec i Święty Cesarz Rzymski od 1658 roku z dynastii Habsburgów.
  Siedmiogród lub Transylwania (rum. Transilvania lub Ardeal, węg. Erdély, niem. Siebenbürgen) – kraina historyczna położona na Wyżynie Siedmiogrodzkiej w centralnej Rumunii. Główne miasta Siedmiogrodu to Braszów, Kluż-Napoka, Sybin i Târgu Mureș. Zamieszkany jest przez ludność narodowościowo mieszaną, większość stanowią Rumuni, ale zamieszkują ten teren także bardzo liczne mniejszości narodowe, przede wszystkim węgierska, saska (niemiecka), szeklerska i cygańska.
  Ryt bizantyjski, inaczej obrządek grecki – wschodni obrządek liturgiczny, rozwinięty w starożytnym patriarchacie konstantynopolitańskim.
  Lucian Mureşan (ur. 23 maja 1931 w Ferneziu, obecnie część miasta Baia Mare) – rumuński duchowny katolicki rytu bizantyjskiego. Arcybiskup większy Făgăraş i Alba Iulia, głowa Rumuńskiego Kościoła Zjednoczonego z Rzymem, kardynał.
  Lugoj (węg. Lugos, niem. Lugosch) – miasto w zachodniej Rumunii, w okręgu Temesz, nad rzeką Temesz (dopływ Dunaju), liczące ok. 45,2 tys. mieszkańców (VII 2007).
  Oradea (węg. Nagyvárad) - miasto w Rumunii w okręgu Bihor, stolica krainy historycznej Kriszana. Miasto liczy, zgodnie ze spisem ludności z 2002 roku, 206 614 mieszkańców. Natomiast liczba mieszkańców całego zespołu miejskiego wynosi ok. 241 tys. Oradea należy do najlepiej rozwiniętych miast w Rumunii. Merem miasta jest Ilie Bolojan.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.