• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Warszawie – mariawicka parafia diecezji warszawsko-płockiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.Historia Polski (1918–1939) – historia Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, od odzyskania przez Polskę niepodległości do zakończenia regularnych działań wojennych Wojska Polskiego przeciw Wehrmachtowi i Armii Czerwonej po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę i przeniesienia siedziby władz II Rzeczypospolitej poza granice kraju w związku z okupacją terytorium kraju przez agresorów.
  Zdzisław Maria Włodzimierz Jaworski (ur. 2 stycznia 1937 w Łęce) – polski biskup starokatolicki, ordynariusz diecezji śląsko-łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP (od 2007) i proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Łodzi. Poprzednio, w latach 1997–2007, zwierzchnik i biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP. Od 2006 wiceprzewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej.

  Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Warszawie – znajduje się przy ulicy Wolskiej 186, w dzielnicy Wola. Główna świątynia parafii Starokatolickiej Mariawitów Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Warszawie.

  Historia[]

  Pod koniec lat 80. i na początku lat 90. XX w. liczba mariawitów w Warszawie stale wzrastała. Wiązało się to równocześnie z koniecznością budowy nowego, większego kościoła, który miał zastąpić starszy, zbudowany w okresie międzywojennym.

  3 sierpnia 1994 został położony kamień węgielny pod budowę nowego kościoła, która trwała trzy lata. 21 września 1997, Biskup Naczelny Zdzisław Maria Włodzimierz Jaworski konsekrował nową świątynię. Od 17 czerwca 2001 kościół posiada murowaną dzwonnicę, w której trzy dzwony sterowane są mechanizmem zegarowym.

  Kamień węgielny (rzadziej węgłowy) – w budownictwie tradycyjnym - kamień w narożu ściany wieńcowej, na którym opiera się węgieł ściany. Współcześnie najczęściej określa się tak pierwszy położony kamień lub cegłę, rozpoczynającą budowę. Dawniej umieszczano na nim imię budowniczego, dziś dołącza się także informacje o dacie budowy, inwestorze itp. Wmurowanie kamienia węgielnego jest zazwyczaj związane z ceremonią podpisania aktu erekcyjnego.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.