• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach

  Przeczytaj także...
  Stefan Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 w Warszawie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał prezbiter od 1953. Zwany Prymasem Tysiąclecia, sługa Boży Kościoła katolickiego.Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, ludzi, zawodów itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie).
  Józef Glemp (ur. 18 grudnia 1929 w Inowrocławiu, zm. 23 stycznia 2013 w Warszawie) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor obojga praw, biskup diecezjalny warmiński w latach 1979–1981, arcybiskup metropolita gnieźnieński w latach 1981–1992, arcybiskup metropolita warszawski w latach 1981–2006, prymas Polski w latach 1981–2009, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w latach 1981–2004, kardynał prezbiter od 1983, od 2006 arcybiskup senior archidiecezji warszawskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.

  Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotachkościół położony we wsi Białe Błota, którego patronem jest Chrystus Dobry Pasterz.

  Położenie[]

  Kościół znajduje się przy ul. Czerskiej 40 we wsi Białe Błota, gmina Białe Błota, powiat bydgoski, w odległości ok. 3 km od granic miasta Bydgoszczy.

  Historia[]

  Kościół wzniesiono w kontekście erygowania 1 października 1980 roku przez ks. kard. Stefana Wyszyńskiego parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach. Budowę domu katechetycznego wraz z kaplicą rozpoczęto trzy lata wcześniej, a we wrześniu 1978 r. została odprawiona pierwsza msza święta w nowo wybudowanej kaplicy.

  Bogdan Józef Wojtuś (ur. 4 lipca 1937 w Łąsku Wielkim) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy gnieźnieński w latach 1988–2012, od 2012 biskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej.Parafia Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach – rzymskokatolicka parafia w dekanacie Białe Błota diecezji bydgoskiej.

  W 1988 r. otrzymano pozwolenie na budowę kościoła. 1 sierpnia 1990 roku metropolita gnieźnieński i prymas Polski Józef Glemp dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego pod nową świątynię parafialną.

  Projekt architektoniczny kościoła j obiektów towarzyszących wykonał mgr inż. Jan Raniszewski z Gdańska. Kierownikiem budowy był inż. Czesław Nowak z Bydgoszczy. Stan surowy ukończono w 1995 r., a prace wykończeniowe trwały do ok. 2000 roku. Pierwsza msza święta odprawiona została w noc wigilijną 1996 r. przez proboszcza miejscowej parafii.

  Białe Błota (Bialoblott – 1802, 1867, Weißfelde - 1910) – duża wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, siedziba gminy Białe Błota. W latach 1950-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa bydgoskiego.Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

  W 2001 r. ks. biskup Bogdan Wojtuś dokonał poświęcenia kościoła.

  Przypisy

  1. Płotkowski Stanisław: Parafia kościoła rzymskokatolickiego p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach. [w:] Gmina Białe Błota. Wczoraj – dziś – jutro. Praca zbiorowa pod red. Stanisława Płotkowskiego. Urząd Gminy Białe Błota 1998. ISBN 83-87586-02-1
  2. http://www.parafiabb.pl/historia.html dostęp 1-10-2014

  Zobacz też[]

 • Białe Błota (powiat bydgoski)
 • Obiekty sakralne w Bydgoszczy
 • Struktury wyznaniowe w Bydgoszczy
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Gmina Białe Błota (do 1954 gmina Bydgoszcz) – gmina wiejska położona w południowo-zachodniej części powiatu bydgoskiego. Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie dużego miasta wpływa na jej dynamiczny rozwój. Siedzibą gminy jest wieś Białe Błota, położona zaledwie 3 km od granic Bydgoszczy. Bliskość dużego organizmu miejskiego od dawna wpływa na rozwój sąsiadujących miejscowości.W Bydgoszczy znajduje się blisko 60 obiektów sakralnych, w tym 43 kościołów katolickich. 19 świątyń wpisanych jest do rejestru zabytków. Na terenie miasta znajdują się cztery sanktuaria katolickie, droga krzyżowa w Dolinie Śmierci w formie „Golgoty XX wieku”, a także liczne cmentarze. Trzy wizerunki maryjne znajdujące się w bydgoskich świątyniach doznały koronacji:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Kościół – w religii chrześcijańskiej budynek przeznaczony do celów rytualnych, sakralnych: odprawiania nabożeństw, sprawowania sakramentów, odmawiania modlitw itp.
  Obiekty sakralne w Bydgoszczy – na terenie Bydgoszczy znajduje się ponad 60 obiektów, w których odbywa się kult religijny. 45 z nich stanowią kościoły rzymskokatolickie, z czego:
  Powiat bydgoski – powiat w Polsce (województwo kujawsko-pomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bydgoszcz. Położony jest w środkowo-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, z wyłączeniem samego miasta Bydgoszczy, które na prawach powiatu znajduje się poza jego granicami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.