• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kościół św. Wincentego à Paulo w Otwocku

  Przeczytaj także...
  Nawa – składowa część kościoła położona pomiędzy prezbiterium a kruchtą, przeznaczona dla wiernych. Oprócz świątyń jednonawowych występują dwu-, trzy-, pięcio- oraz siedmionawowe.Stefan Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901 w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 w Warszawie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał prezbiter od 1953. Zwany Prymasem Tysiąclecia, sługa Boży Kościoła katolickiego.
  Kaplica (łac. cappa zdrobniale capella kapliczka) – niewielka chrześcijańska budowla sakralna, wolno stojąca lub połączona z większym obiektem architektonicznym; wydzielone pomieszczenie z ołtarzem lub boczna część kościoła tworząca odrębną całość, w której znajduje się ołtarz.

  Kościół św. Wincentego à Paulo w Otwockuświątynia rzymskokatolicka mieszcząca się przy ulicy Kopernika 1 w Otwocku.

  Historia[]

  Kaplica[]

  Początkowo w miejscu obecnego kościoła znajdowała się murowana kaplica w stylu neogotyckim, wybudowana w 1892 według projektu Władysława Marconiego. Teren pod ośrodek duszpasterski ofiarował Zygmunt Kurtz, właściciel Otwocka Wielkiego i inicjator budowy. Kaplicę poświęcono 31 lipca 1892. W 1902 przebudowano i powiększono świątynię.

  Karczew – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie otwockim, położone na prawym brzegu Wisły, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Karczew. Miasto należy do aglomeracji warszawskiej.Stanisław Gall, właśc. Stanisław Gała (ur. 21 kwietnia 1865 w Warszawie, zm. 11 września 1942 tamże) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor filozofii, generał dywizji, biskup polowy Wojska Polskiego w latach 1919–1933, biskup pomocniczy warszawski w latach 1918–1919 i 1933–1940, administrator apostolski archidiecezji warszawskiej w latach 1940–1942.

  Obecny kościół[]

  1 czerwca 1911 erygowano pierwszą parafię w Otwocku, wydzieloną z parafii w Karczewie. Proboszczem został ks. Zygmunt Gajewicz. Obecny kościół wybudowano w latach 1930-1935 według projektu Łukasza Wolskiego, brata ówczesnego proboszcza parafii, ks. Ludwika Wolskiego. 7 grudnia 1930 ks. bp Stanisław Gall poświęcił kamień węgielny pod budowę świątyni. Ten sam biskup poświęcił nowy kościół 20 października 1935. Konsekracji świątyni dokonał Ks. Kardynał Stefan Wyszyński w 1965.

  Neogotyk – styl w architekturze, a także rzemiośle artystycznym, nawiązujący formalnie do gotyku, powstały około połowy XVIII wieku w Anglii i trwający do początku XX wieku, zaliczany do historyzmu.Ażur (z franc. ajour – dziurka) – rodzaj zdobienia polegający na wycięciu w materiale otworów o ozdobnym kształcie, skomponowanych tak, aby prześwitywała przez nie płaszczyzna tła. Ten ozdobny układ otworów wykonywany jest w dowolnym materiale i tworzy zespół dekoracyjny.

  Wnętrze kościoła[]

 • Główny ołtarz

 • Rzeźba popiersia papieża Jana Pawła II

 • Obraz Matki Boskiej Swojczowskiej w kaplicy w prawej nawie

 • Tablica w kruchcie poświęcona 4 dowódcom 4 rejonu VII obwodu AK

 • Kościół jest zbudowany z cegły białej w stylu modernistycznym, trójnawowy, z chórem i balkonami nad nawami bocznymi. Przed 1939 ściana prezbiterium była wykonana z ażuru. Po wojnie zniszczoną fasadę i wieżę odbudowano według projektu Erdgara Norwetha. Pełne wyposażenie wnętrza miało miejsce w latach 1963-1974.

  Władysław Marconi, (ur. 29 lutego 1848 w Warszawie, zm. 4 czerwca 1915 tamże) – polski architekt i konserwator, syn Henryka i spolonizowanej Szkotki Małgorzaty z Heitonów (1807-1884), był wychowywany przez matkę na ewangelika reformowanego.Otwock Wielki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w gminie Karczewna terenie mikroregionu etnograficznego Urzecze.

  W kościele znajdują się tablice upamiętniające 4 komendantów otwockiego rejonu AK (Mieczysława Sawickiego "Macieja", rtm. Edmunda Grunwalda "Jaremę", por. Antoniego Dorożyńskiego "Michała" i kpt. Stanisława Szulca "Kanię"), żołnierzy AK Tadeusza Gąseckiego i Zygmunta Migdalskiego oraz żołnierzy AK IV Rejonu "Koralewo-Fromczyn".

  Edgar Aleksander Norwerth (ros. Эдгар-Александр Иванович Норверт, ur. 7 kwietnia 1884 roku pod Genewą (ochrzczony w kościele Saint - Loup w Versoix, zm. 19 września 1950 roku w Warszawie) – polski architekt, urbanista i teoretyk architektury epoki modernizmu.Zygmunt Gajewicz (ur. 24 października 1880 w Modlinie, zm. 3 stycznia 1942 w KL Dachau) – polski duchowny katolicki związany z diecezją łódzką, pedagog.

  W prawej, bocznej kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej Swojczowskiej, patronki Otwocka.

 • Nieistniejąca już kaplica (fotografia z 1925)

 • Wnętrze nieistniejącej już kaplicy

 • Ołtarz główny kaplicy

 • Grób projektanta kościoła - architekta Łukasza Wolskiego na Starych Powązkach w Warszawie

 • Bibliografia[]

 • Władysław Siemaszko, Ewa Siemaszko: Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945. Warszawa: "von borowiecky", 2000. ISBN 83-87689-34-3.
 • Marian Kalinowski, Bolesław Burkowski: Zarys dziejów miasta Otwocka. Otwock: Społeczny Komitet Wydania Monografii Otwocka, 1996. ISBN 83-90605-40-6.
 • Jacek Kałuszko, Paweł Ajdacki: Otwock i okolice. Pruszków: Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2006. ISBN 83-89188-49-X.
 • Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Armia Krajowa (AK) – zakonspirowana organizacja zbrojna polskiego podziemia w latach II wojny światowej, działająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemców, ZSRR i Słowaków.20 października jest 293. (w latach przestępnych 294.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 72 dni. Jest to początek miesiąca Brumaire we francuskim kalendarzu rewolucyjnym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kamień węgielny (rzadziej węgłowy) – w budownictwie tradycyjnym - kamień w narożu ściany wieńcowej, na którym opiera się węgieł ściany. Współcześnie najczęściej określa się tak pierwszy położony kamień lub cegłę, rozpoczynającą budowę. Dawniej umieszczano na nim imię budowniczego, dziś dołącza się także informacje o dacie budowy, inwestorze itp. Wmurowanie kamienia węgielnego jest zazwyczaj związane z ceremonią podpisania aktu erekcyjnego.
  Obraz Matki Boskiej Swojczowskiej, Pani Wołynia, Matka Boska Otwocka – obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus, znajdujący się w prawej, bocznej kaplicy kościoła parafialnego św. Wincentego à Paulo w Otwocku. Powstał najprawdopodobniej w XVII wieku (typ Salus Populi Romani). Przez wiernych uważany za cudowny.
  Świątynia – miejsce kultu religijnego. W sensie szerszym, jest to każda budowla wzniesiona w celu sprawowania w niej wszelkiego rodzaju obrzędów religijnych. W sensie węższym, świątynią może być tylko taka budowla, która spełnia przynajmniej niektóre wyższe funkcje kultowe (np. składanie ofiar), sprawowane jedynie przez kapłanów.
  Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.