• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kościół św. Mikołaja z Tolentino w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Parafia Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Kraków-Prokocim archidiecezji krakowskiej w Prokocimiu przy ulicy Dygasińskiego.Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim (do 24 maja 2006 r. Dzielnica XII Prokocim-Bieżanów) – dzielnica, jednostka pomocnicza gminy miejskiej Kraków. Do 1990 r. wchodziła w skład dzielnicy Podgórze.
  Zakon Świętego Augustyna (Augustianie, łac. Ordo Sancti Augustini – OSA; do 1963 augustianie-eremici, łac. Ordo Eremitarum Sancti Augustini – OESA) – zgromadzenie zakonne powstałe 1 marca 1256 roku po zjednoczeniu różnych wspólnot eremickich, które żyły według reguły świętego Augustyna z Hippony. Zakon augustianów jest zaliczany do zakonów żebrzących. Ubiorem jest czarny habit z kapturem i skórzanym pasem. Do Polski w jej ówczesnych granicach (konkretnie do Krakowa) zostali sprowadzeni z Czech w 1342 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Samodzielna polska prowincja zakonna powstała 6 lipca 1547 roku.

  Kościół rektoralny św. Mikołaja z Tolentino – znajduje się w Krakowie, w Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim przy ul. Górników 27.

  Budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku jako stajnia koni bryczkowych, obok pałacu Erazma Jerzmanowskiego. Wkrótce po śmierci Erazma jego żona Anna sprzedała majątek ojcom Augustianom. Już w marcu 1910 roku, wkrótce po zakupie majątku Augustianie postanowili przystosować budynek dla potrzeb sakralnych. Powstała kaplica służąca zakonnikom i społeczności Prokocimia. Poświęcona została w poniedziałek 13 sierpnia 1911 roku i otrzymała wezwanie Najświętszej Marii Panny.

  Prokocim - obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim. Do 1948 roku miejscowość była siedzibą gminy Prokocim.Erazm Józef Jerzmanowski herbu Dołęga (ur. 2 czerwca 1844 w Tomisławicach, zm. 7 lutego 1909 w Prokocimiu) – powstaniec styczniowy, żołnierz, przemysłowiec, mecenas, działacz społeczny i filantrop, zwany (na równi z Witoldem Zglenickim) "polskim Noblem".

  W 1950 zakon Augustianów w Polsce został rozwiązany, a majątek przejął skarb państwa. Jednakże kaplicę pozostawiono do dyspozycji parafii Matki Bożej Dobrej Rady. W części kaplicy wyodrębniono salki katechetyczne, w których nauczano religii dzieci i młodzież z Prokocimia oraz z nowo-powstającego osiedla Na Kozłówce. Jednocześnie w kaplicy księża z parafii regularnie odprawiali msze święte i nabożeństwa. W 1989 roku zakonnicy odzyskali swoją własność w Prokocimiu i od 1 stycznia 2001 zaczęli ponownie odprawiać msze święte w kaplicy.

  Zespół pałacowo-parkowy Anny i Erazma Jerzmanowskich w Prokocimiu – zespół znajdujący się w Krakowie w dzielnicy Bieżanów-Prokocim. Całość wpisana do rejestru zabytków pod nr rej.: A-639 w dniu 22 marca 1983.Osiedle Na Kozłówce – (pot. Kozłówek) osiedle Krakowa wchodzące w skład Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy.

  W dniu 10 września 2002 r. kaplica ojców Augustianów została poświęcona jako kościół rektoralny pod nowym wezwaniem św. Mikołaja z Tolentino.

  Zobacz też[]

 • Park im. Anny i Erazma Jerzmanowskich w Prokocimiu
 • Erazm Jerzmanowski
 • Linki zewnętrzne[]

  1. Augustianie kościół. [dostęp 2010-07-30].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama