• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Knud Enemark Jensen  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Sekcja zwłok (gre. autopsia – zobaczyć na własne oczy, łac. sectio – rozcięcie) – badanie pośmiertne (łac. post mortem), którego celem jest najczęściej ustalenie przyczyny zgonu.Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.

  Knud Enemark Jensen (ur. 30 listopada 1936 w Aarhus, zm. 26 sierpnia 1960 w Rzymie) – duński kolarz, który zmarł w 1960 roku, ulegając wypadkowi podczas zawodów na igrzyskach olimpijskich w Rzymie. Był on wcześniej znany z udziału w aferze dopingowej.

  Danię na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 reprezentowało 100 zawodników (88 mężczyzn i 12 kobiet). Był to 13 start reprezentacji Dani na letnich igrzyskach olimpijskich.DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.

  Spis treści

 • 1 Biografia
 • 2 Życie prywatne
 • 3 Zobacz też
 • 4 Przypisy
 • 5 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 w Rzymie rozgrywane było w dniach 26 - 29 sierpnia. W zawodach wzięło udział 297 kolarzy z 48 krajów. Trasa indywidualnego wyścigu szosowego liczyła 175,38 km. Po raz pierwszy rozegrano szosowy wyścig drużynowy na czas, na dystansie 100 km. Całe zawody zdominowali gospodarze, którzy wywalczyli 5 z 6 możliwych do zdobycia złotych medali.
  Płuco (łac. pulmo) – pojedynczy lub parzysty narząd oddechowy kręgowców oddychających powietrzem atmosferycznym. Do kręgowców tych zaliczane są też – prócz płazów, gadów, ptaków i ssaków – ryby dwudyszne, które w niesprzyjających warunkach atmosferycznych oddychają pojedynczym, workowatym płucem, powstałym z przekształconego pęcherza pławnego. W ciągu rozwoju rodowego kręgowców z przedniego odcinka jelita powstają dwa różne narządy oddechowe – płuca i skrzela. U ryb ulegają degeneracji płuca (z wyjątkiem wspomnianych już ryb dwudysznych), a u zwierząt lądowych – skrzela. Przypuszczalnie płuca pochodzą z aparatu hydrostatycznego podobnego do pęcherza pławnego ryb (według niektórych pęcherz pławny ryb jest zdegenerowanym płucem). Występują jednak wątpliwości, gdyż pęcherz pławny powstaje po stronie tylnej (grzbietowej) cewy jelitowej, płuca natomiast po stronie przedniej (brzusznej). Wykształcenie płuc zostało wywołane przez wzmożone zapotrzebowanie na tlen zwierząt lądowych. Również ich rozwój (coraz silniejsze fałdowanie) ma ścisłe powiązanie z zapotrzebowaniami energetycznymi organizmów (zwiększeniem tempa metabolizmu). Listkiem zarodkowym, z którego powstają płuca jest entoderma.
  Henry Peter Christian Hansen (ur. 16 marca 1902 w Kopenhadze - zm. 28 marca 1985 w Gentofte) - duński kolarz szosowy, trzykrotny medalista olimpijski oraz mistrz świata.
  Serce (łac. cor, gr. kardia) – centralny narząd układu krwionośnego strunowców i niektórych bezkręgowców. Zbudowany jest z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej typu sercowego. Zazwyczaj narząd ten otoczony jest osierdziem (pericardium).
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928 w Amsterdamie rozgrywane było w dniach 4 - 6 sierpnia. Konkurencje torowe odbyły się na Stadionie Olimpijskim. Po raz pierwszy rozegrano torowy wyścig na 1 km na czas, który był w programie igrzysk aż do 2004 roku. Długość wyścigu szosowego wynosiła 168 km.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.