• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Knud Andersen

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.
  XIV Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1948 roku w Londynie (Wielka Brytania). Były to pierwsze letnie igrzyska od 1936 roku, po 12 latach przerwy spowodowanej wybuchem II wojny światowej. Nie wystąpiły w nich ekipy Niemiec i Japonii (reprezentacje tych krajów nie zostały zaproszone) oraz ZSRR. Ceremonia otwarcia oraz zawody lekkoatletyczne odbywały się na stadionie Wembley, który mógł pomieścić 85 tysięcy widzów. Na tych igrzyskach po raz ostatni rozdano medale w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury, a złoto w dziedzinie muzyki otrzymał Zbigniew Turski.

  Knud Erik Andersen (ur. 5 stycznia 1922 w Kopenhadze - zm. 14 listopada 1997) – duński kolarz torowy i szosowy, dwukrotny medalista torowych mistrzostw świata.

  Arnaldo Benfenati (ur. 26 maja 1924 w San Lazzaro - zm. 9 czerwca 1986 w Castel San Pietro Terme) – włoski kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski oraz złoty medalista torowych mistrzostw świata.44. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1947 odbyły się w stolicy Francji - Paryżu. Rozegrano pięć konkurencji: sprint zawodowców i amatorów, wyścig na dochodzenie zawodowców i amatorów oraz wyścig ze startu zatrzymanego zawodowców.

  Kariera[]

  Pierwszy sukces w karierze Knud Andersen osiągnął w 1947 roku, kiedy zdobył brązowy medal w indywidualnym wyścigu na dochodzenie amatorów podczas torowych mistrzostw świata w Paryżu. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie Włoch Arnaldo Benfenati oraz Urugwajczyk Atilio François. Na rozgrywanych rok później igrzyskach olimpijskich w Londynie Duńczyk zajął 28. miejsce w szosowym wyścigu ze startu wspólnego, a wraz z kolegami z reprezentacji nie ukończył rywalizacji drużynowej. W 1949 roku wywalczył złoty medal w indywidualnym wyścigu na dochodzenie na mistrzostwach świata w Kopenhadze. Trzy lata później wystartował na igrzyskach olimpijskich w Helsinkach zajmując piątą pozycję w drużynowym wyścigu na dochodzenie. Wielokrotnie zdobywał medale torowych i szosowych mistrzostw kraju, a także mistrzostw krajów nordyckich.

  Urugwaj (Uruguay, Wschodnia Republika Urugwaju – República Oriental del Uruguay) – państwo w Ameryce Południowej, nad Atlantykiem, graniczące z Argentyną od zachodu i Brazylią od północy. Stolicą państwa jest Montevideo, port atlantycki u ujścia La Platy. Po drugiej stronie tego estuarium leży stolica Argentyny – Buenos Aires. Dawniej Urugwaj stanowił część Wicekrólestwa La Platy i nosił nazwę Banda Oriental (Brzeg Wschodni).Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Atilio François Baldi (ur. 22 maja 1922 w Juan González - zm. 27 września 1997 w Montevideo) – urugwajski kolarz torowy i szosowy, srebrny medalista torowych mistrzostw świata.
  46. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1949 odbyły się w stolicy Danii - Kopenhadze. Rozegrano pięć konkurencji: sprint zawodowców i amatorów, wyścig na dochodzenie zawodowców i amatorów oraz wyścig ze startu zatrzymanego zawodowców.
  XV Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1952 roku w Helsinkach (Finlandia). Ofertę organizacji zgłosił również Amsterdam oraz pięć miast amerykańskich. W Helsinkach miały się odbyć igrzyska w 1940 roku, jednak odwołano je z powodu wybuchu II wojny światowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.