• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Klukówka

  Przeczytaj także...
  Cicibór Duży – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Biała Podlaska nad rzeką Klukówką (dopływem Krzny), dawniej nazywana Cicibor lub Ciciborek.Biała Podlaska – miasto na prawach powiatu na wschodzie Polski, w województwie lubelskim, siedziba powiatu bialskiego i gminy Biała Podlaska. Drugie co do wielkości miasto we współczesnej Polsce na ziemiach, które w okresie od 1569 do 1795 r. w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego.
  Roskosz (dawniej Rozkosz) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Biała Podlaska.

  Klukówka – niewielka rzeka dorzecza Bugu, o długości ok. 32 km, lewy dopływ Krzny. Wypływa w miejscowości Bachorza i płynie w kierunku południowo-wschodnim. Mija miejscowości: Kobylany, Kiełbaski, Droblin, Leśną Podlaską, Witulin, Terebelę, Cicibór Mały, Cicibór Duży (gdzie przecina się z drogą wojewódzką nr 811) i Grabanów. W okolicach Roskoszy zachował się most zlikwidowanej Bialskiej Kolei Dojazdowej. Następnie opływa od wschodniej strony Białą Podlaską i po przecięciu drogi krajowej nr 2 wpada do Krzny.

  Droga wojewódzka nr 811 (DW811) – droga wojewódzka klasy GP łącząca Białą Podlaską z Sarnakami oraz Białymstokiem (za pośrednictwem drogi 19). Jej długość wynosi ok. 43 km.Droga krajowa nr 2 – droga krajowa będąca polską częścią międzynarodowego szlaku komunikacyjnego E30 z Cork (Irlandia) do Omska (Rosja). Przebiega przez pięć województw: lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Jest to droga przebiegająca równoleżnikowo.

  Zobacz też[]

 • Rzeki Polski
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Droblin – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w zachodniej części gminy Leśna Podlaska. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bialskopodlaskiego.Witulin – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, na Równinie Łukowskiej w powiecie bialskim, w gminie Leśna Podlaska nad rzeką Klukówką, dopływem Krzny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Bug (ukr. Західний Буг – Zachidnyj Buh, biał. Заходні Буг – Zachodni Buh) – rzeka we wschodniej Polsce, zachodniej Ukrainie i południowo-zachodniej Białorusi (154 km – na całej długości rzeka graniczna z Polską). Długość Bugu wynosi 772 km (w tym w Polsce 587 km), powierzchnia dorzecza 39 420 km² w Polsce. Powierzchnia dorzecza Wisły obejmuje obszar 194 424 km² , z czego w Polsce 19 284 km². Średni przepływ w dolnym biegu – 158 m³/s, co czyni go piątą co do wielkości rzeką Polski. Nazwa rzeki należy do nazw substratowych – została przejęta przez nową ludność od wcześniejszych osadników, którzy później wyginęli lub wymarli.
  Bialska Kolej Dojazdowa została zbudowana przez Niemców w czasie I wojny światowej, w 1917 roku. Budowa odcinka Biała Podlaska – Rokitno datowana jest na lata 1915…1916. Początkowo linia dochodziła tylko do cegielni we wsi Stasinów (do Konstantynowa tory doprowadzono po roku 1920) i do gorzelni w Klonownicy Dużej; otwarcie końcowego odcinka trasy do Janowa Podlaskiego nastąpiło 24 lipca 1923 roku.
  Krzna (Trzna) – rzeka we wschodniej Polsce, lewy dopływ Bugu, o długości 120 km i powierzchni dorzecza wynoszącej 3353 km². Bierze początek w środkowej części Niziny Południowopodlaskiej. Od Międzyrzeca Podlaskiego jej dolina wyznacza północną granicę Polesia Zachodniego. Łącznie z Krzną Południową jest jedną z większych rzek regionu Podlasia Południowego, największą w północnej części województwa lubelskiego.
  Rzeki Polski to zbiór rzek płynących przez teren Polski, który, biorąc pod uwagę uwarunkowania hydrograficzne, leży w zlewisku trzech mórz:
  Leśna Podlaska – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Leśna Podlaska. Do 8 czerwca 1927 miejscowość nosiła nazwę Leśna.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.