• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kluczewsko - gmina

  Przeczytaj także...
  Przedbórz – miasto w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, położone na Wyżynie Przedborskiej nad rzeką Pilicą. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Przedbórz.Gmina Wielgomłyny – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

  Kluczewskogmina wiejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.

  Siedziba gminy to Kluczewsko.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 5196 osób.

  Agroturystyka – forma wypoczynku w warunkach zbliżonych do wiejskich. Może być połączona z pracą u osoby zapewniającej nocleg. Traktowana jako alternatywne do rolnictwa źródło dochodu mieszkańców wsi.Przedborski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy, utworzony w maju 1988 r. na granicy ówczesnego województwa piotrkowskiego i kieleckiego. Obecnie na terenie województwa świętokrzyskiego i łódzkiego. Rozpościera się od doliny Czarnej Włoszczowskiej na południu po północną część Pasma Przedborsko-Małogoskiego. Wraz z Spalskim Parkiem Krajobrazowym i Sulejowskim Parkiem Krajobrazowym należy do Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.

  Położenie[]

  Kluczewsko leży na trasie Włoszczowa - Przedbórz, w dolinie rzeki Czarnej Włoszczowskiej na granicy Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Znane z agroturystyki. Większe miejscowości w okolicy: Dobromierz, Rzewuszyce, Stanowiska, Mrowina.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Kluczewsko ma obszar 137,05 km², w tym:

  Kluczewsko – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Kluczewsko.Gmina Żytno – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie częstochowskim.
 • użytki rolne: 56%
 • użytki leśne: 38%
 • Gmina stanowi 15,12% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Kluczewsko w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Kluczewsko.png

  Zabytki[]

 • Kościół parafialny św. Wawrzyńca z początku XIX wieku.
 • Neogotycki spichlerz dworski z XIX wieku.
 • Sąsiednie gminy[]

  Krasocin, Przedbórz, Wielgomłyny, Włoszczowa, Żytno

  Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Rzewuszyce – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Kluczewsko.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dobromierz – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Kluczewsko.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Czarna (Włoszczowska) – polska rzeka, prawobrzeżny dopływ Pilicy, o długości 47,5 km, jeden z najbardziej malowniczych dopływów tej rzeki. Źródła Czarnej Włoszczowskiej znajdują się w północno-wschodniej części Pasma Przedborsko-Małogoskiego na wysokości 220-230 m n.p.m. wśród rozległych mokradeł koło miejscowości: Lipia Góra, Ostra Górka, Wysoka Góra i Bukowa Górka. Tereny w górnym biegu Czarnej Włoszczowskiej są największym obszarem bagiennym na Wyżynie Małopolskiej. Jest tu bogate siedlisko pierwotnej flory i fauny. Z tego obszaru spływają promieniście ku szerokiej bramie na grzbiecie Przedborsko-Małogoskim liczne rzeczki i strugi. Koryto Czarnej Włoszczowskiej formuje się koło wsi Zamoście. Rzeka wcina się w dno doliny, a jej prąd znacznie przyśpiesza. Na odcinku zaledwie 20 km pokonuje ona 20 m różnicy wysokości i napełnia kilka stawów. Jeszcze niedawno Czarna Włoszczowska poruszała cztery młyny, a w XIX wieku – również tartak i hutę żelaza. Aż do ujścia rzeka silnie meandruje. Jej brzegi są zarośnięte olszą czarną. Czarna Włoszczowska uchodzi do Pilicy koło wsi Maluszyn. Przepływa przez województwo świętokrzyskie.
  Stanowiska – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Kluczewsko.
  Gmina Włoszczowa (do 1870 gmina Nieznanowice) – gmina miejsko-wiejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kieleckim.
  Powiat włoszczowski – powiat w Polsce (województwo świętokrzyskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Włoszczowa.
  Województwo świętokrzyskie – jednostka podziału administracyjnego w południowej części centralnej Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 r. W przybliżeniu obejmuje większą część obszaru dawnego województwa kieleckiego, część tarnobrzeskiego (powiaty opatowski, sandomierski i staszowski) oraz skrawki radomskiego, piotrkowskiego i częstochowskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.