• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kluczewo - Stargard

  Przeczytaj także...
  Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii – drugi po SPP park przemysłowy w Stargardzie Szczecińskim, położony w południowej części miasta w Kluczewie, na terenach byłego lotniska.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Cmentarz Komunalny w Kluczewie - cmentarz komunalny w południowej dzielnicy Stargardu - Kluczewie, przy ul. Lotników, o powierzchni 2 ha.

  Kluczewo (niem. Klützow) – dzielnica Stargardu, do 1959 roku samodzielna wieś, 1959–1961 osiedle. Położone ok. 4 km od centrum miasta, nad Małą Iną, przy drodze wojewódzkiej nr 106, drodze krajowej S10 oraz linii kolejowej nr 411 (Stargard–Kostrzyn nad Odrą).

  Cukrownia Kluczewo – cukrownia należąca do koncernu Polski Cukier położona w Kluczewie, południowej dzielnicy Stargardu Szczecińskiego, przy ul. W. Broniewskiego 23.Bridgestone (jap. 株式会社ブリヂストン, Kabushiki-gaisha Burijisuton) – największy producent wyrobów gumowych i opon na świecie. Firma została założona w 1931 roku przez Shōjirō Ishibashiego w mieście Kurume w Japonii.

  W skład Kluczewa wchodzi także Lotnisko Kluczewo, założone przez Niemców w czasie II wojny światowej, w latach 1945–1992 stacjonowały tam wojska Armii Czerwonej. W roku 1993 lotnisko oraz okoliczne wsie (Burzykowo i Słotnica) przyłączono do miasta.

  Na terenie Kluczewa działa założona w 1883 cukrownia Kluczewo (jedyna w województwie) oraz młyn. Po likwidacji istniejących tam wcześniej firm państwowych powstały: Papirus II, Eko III, Granitex, Emulex, Polski Asfalt, oraz niedawno wybudowana na terenie Regionalnego Stargardzkiego Parku Wysokich Technologii fabryka opon do samochodów ciężarowych Bridgestone oraz fabryka fińskiej firmy Cargotec – producenta maszyn, dźwigów i podnośników. Planowana jest budowa fabryki komponentów do silników Diesla oraz silników gazowych koncernu MTU.

  Armia Czerwona, ros. Красная Армия, pełna nazwa Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona (Рабоче-Крестьянская Красная Армия, RKKA), od 23 lutego 1946 roku Armia Radziecka (ros. Советская армия, stosowane również tłumaczenie Armia Sowiecka) – wojska lądowe Sił Zbrojnych ZSRR, istniejące do grudnia 1991 (przemianowane m.in. na Wojska Lądowe Republiki Białoruś, Wojska Lądowe Federacji Rosyjskiej oraz wojska lądowe każdej z pozostałych dawnych republik ZSRR).Droga wojewódzka nr 106 – droga wojewódzka w woj. zachodniopomorskim o długości 108 km łącząca wieś Rzewnowo (gmina Kamień Pomorski) z Pyrzycami. Droga przebiega przez 4 powiaty: kamieński (gminy: Kamień Pomorski i Golczewo), goleniowski (gminy: Nowogard i Maszewo), powiat stargardzki (gmina Stargard Szczeciński i miasto Stargard Szczeciński) i powiat pyrzycki (gminy Warnice i Pyrzyce).

  Najważniejszym zabytkiem Kluczewa jest XV-wieczny kościół Świętego Krzyża, zbudowany z kamieni polnych i cegieł, wzorowany na Kościele Mariackim w Stargardzie. Ponadto można zobaczyć XIX-wieczny zespół pałacowy wraz z parkiem oraz nieliczne zabudowania z XIX wieku. We wschodniej części Kluczewa znajduje się cmentarz. Nazwa Kluczewo pochodzi najprawdopodobniej od apelatywu Klucz – tereny podmokłe, bagniste.

  Droga ekspresowa S10 – budowana polska droga ekspresowa Szczecin – Płońsk. Połączy zespół portów morskich Szczecin-Świnoujście z aglomeracją warszawską.Stargard (tuż po wojnie Starogród, w latach 1950-2015 Stargard Szczeciński, niem. Stargard in Pommern, Stargard an der Ihna, łac. Stargardia) – miasto będące gminą o statusie miasta w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad Iną. Początki istnienia stałych osad ludzkich sięgają VI wieku, jest jednym z najstarszych miast Polski. Najstarsze (obok Szczecina) miasto na Pomorzu – prawa miejskie uzyskało w 1243 r. Rozwojowi osady sprzyjało położenie przy krzyżujących się szlakach handlowych, prowadzących z Santoka do Wolina i ze Szczecina do Kołobrzegu. Ważny węzeł komunikacyjny oraz ośrodek przemysłowy, usługowy i kulturalny. Miasto jest siedzibą powiatu stargardzkiego i gminy. Wraz ze Szczecinem, Świnoujściem, Policami, Goleniowem i Gryfinem tworzy aglomerację szczecińską. Jest trzecim miastem pod względem liczby ludności w województwie i 56. w Polsce.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Dawne osiedla w Polsce
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. nr 142, poz. 262)
  2. Czesław Piskorski „Pomorze Zachodnie, mały przewodnik” Wyd. Sport i Turystyka Warszawa 1980, s. 254 ​ISBN 83-217-2292-X

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Artykuł o wojennej historii lotniska w Kluczewie
 • Strona internetowa Kluszewo osiedle Stargardu
 • Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Słotnica niezamieszkana dzielnica Stargardu Szczecińskiego, położona w południowo-zachodniej części miasta, w pobliżu Lotniska Kluczewo, do 1993 samodzielne osiedle zamieszkiwane przez żołnierzy radzieckich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mała Ina (niem. Faule Ihna) – rzeka w północno-zachodniej Polsce, lewy dopływ Iny o długości 51,2 km i powierzchni dorzecza 426 km². Płynie przez Pojezierze Choszczeńskie i Równinę Pyrzycko-Stargadzką.
  Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata – jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego i jedna z najznakomitszych świątyń gotyckich w zlewisku Morza Bałtyckiego, oddziałująca na liczne realizacje w regionie; kościół zamyka od strony południowej wschodnią pierzeję Rynku Staromiejskiego. Bryła kolegiaty widoczna jest ze wszystkich prowadzących do miasta dróg. W krajobrazie Stargardu porównywalna z nią pod względem wysokości jest jedynie wieża kościoła św. Jana — po archikatedrze szczecińskiej najwyższa na Pomorzu. Ze względu na okazałą bryłę, kościół zwany jest często (nieprawidłowo) katedrą.
  Burzykowo (niem. Gut Buslar) - niezamieszkana dzielnica Stargardu Szczecińskiego, położona w południowo-zachodniej części miasta, w pobliżu Lotniska Kluczewo, do 1993 samodzielne osiedle zamieszkiwane przez żołnierzy radzieckich.
  Czesław Piskorski (ur. 27 lutego 1915 w Poznaniu, zm. 6 maja 1987 w Szczecinie) – doktor nauk, krajoznawca, piewca i popularyzator historii i turystyki Pomorza Zachodniego, a szczególnie Szczecina i Ziemi Szczecińskiej. Honorowy członek PTTK, nestor turystyki Pomorza Zachodniego. Ukończył geografię gospodarczą w Akademii Handlowej w Poznaniu. Studiował także prawo. W czasie studiów angażował się w licznych stowarzyszeniach, jak Liga Morska i Kolonialna. Był członkiem korporacji akademickiej Gedania Posnaniensis oraz Lechia. Po studiach podjął pracę jako dziennikarz w "Kurierze Poznańskim". Był także redaktorem "Orląt".
  Lotnisko Kluczewo dawne lotnisko w Stargardzie Szczecińskim, znajdujące się w południowo-zachodniej części miasta, przy linii kolejowej Stargard-Pyrzyce.
  Cargotec - fińskie przedsiębiorstwo produkcji maszyn, dźwigów i podnośników, powstałe w 2005 roku w wyniku podziału spółki Kone Corporation.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.893 sek.