• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Klucz tumski

  Przeczytaj także...
  Podgórzyce – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Góra Świętej Małgorzaty.Województwo łęczyckie – jednostka terytorialna Korony Królestwa Polskiego, później Rzeczypospolitej Obojga Narodów, tworząca prowincję wielkopolską, obejmująca powierzchnię 4080 km², posiadająca 3 powiaty. Siedzibą wojewody i miejscem odbywania się sejmików ziemskich była Łęczyca.
  Tum – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Góra Świętej Małgorzaty, na prawym brzegu Bzury, około 2,5 km na wschód od dzisiejszego centrum Łęczycy.

  Klucz tumski – zespół dóbr kościelnych w dawnym województwie łęczyckim, których właścicielem było arcybiskupstwo gnieźnieńskie.

  Klucz tumski wydzielił się około połowy XVII w. z większego zespołu dóbr kościelnych - klucza piątkowskiego. W skład klucza tumskiego wchodziły następujące osady: Dobrogosty, Krzepocin (województwo łódzkie), Mrożewice, Parądzice, Podgórzyce, Tum, Solca Wielka oraz folwark Tkaczew.

  Archidiecezja gnieźnieńska - jedna z 14. archidiecezji obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim, pierwsza metropolia kościelna w Polsce założona w 1000 roku, siedziba prymasów Polski od 1418 roku, legatów papieskich od 1515 roku. Unia personalna aeque principaliter z archidiecezją poznańską (1821-1946) i in persona episcopi z archidiecezją warszawską (1946-1992).Parądzice – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Wartkowice, około 17 km. na północny wschód od Poddębic.

  Klucz tumski uległ rozwiązaniu najprawdopodobniej w momencie sekularyzacji dóbr arcybiskupich, którą przeprowadziło w 1796 r. państwo pruskie.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Solca Wielka – wieś w centralnej Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, w gminie Ozorków.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.