• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Klub winowajców

  Przeczytaj także...
  Emilio Estevez (ur. 12 maja 1962 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser, scenarzysta i aktor. Najstarszy syn Martina Sheena i brat Charliego Sheena.Molly Kathleen Ringwald (ur. 18 lutego 1968 roku w Roseville, w stanie Kalifornia) - amerykańska aktorka, piosenkarka i tancerka, która zdobyła największą popularność w latach 80.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Klub winowajców (1985) to film produkcji amerykańskiej, którego reżyserem i scenarzystą jest John Hughes. W Stanach Zjednoczonych jest uznawany za jeden z najlepszych filmów opowiadających o problemach nastolatków.

  Fabuła opowiada o piątce uczniów liceum, którzy za różne przewinienia zmuszeni są przyjść w sobotę do szkoły. Mają dziewięć godzin, aby napisać wypracowanie na temat "Kim jestem?". W tym czasie będzie ich pilnować Richard Vernon, niesympatyczny i surowy nauczyciel (Paul Gleason). Każde z nich wywodzi się z innej grupy społecznej, inaczej się zachowują, mają inne zapatrywania na świat. Andy (Emilio Estevez) to niezwykle popularny i lubiany w szkole czempion zapasów, Claire (Molly Ringwald) to snobistyczna, nieco zarozumiała panienka "z dobrego domu", Brian (Anthony Michael Hall) to gapowaty prymus wyśmiewany przez rówieśników, Allison (Ally Sheedy) to tajemnicza, unikająca ludzi dziwaczka, natomiast Bender (Judd Nelson) jest awanturnikiem i buntownikiem o złej sławie i wyjątkowo kąśliwym poczuciu humoru.

  John Hughes (ur. 18 lutego 1950 w Lansing w stanie Michigan, zm. 6 sierpnia 2009 w Nowym Jorku) - amerykański scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Zasłynął jako twórca scenariuszy do jednych z najpopularniejszych komedii lat 80. i 90.; m. in. Kevin sam w domu i Kevin sam w Nowym Jorku. Wyreżyserował także 8 filmów.Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.

  Sytuacja wyjściowa staje się pretekstem do zbadania stereotypów na temat nastolatków, pokazania ukrytych obaw młodych bohaterów, ich problemów z rodzicami i rówieśnikami.

  Ciekawostki[]

 • John Hughes napisał scenariusz filmu w 2 dni.
 • Pierwotna wersja filmu trwała 2,5 godziny, jednak szefowie Universal nakazali okrojenie go i spalenie wszystkich kopii. Jedyna, która ocalała jest w posiadaniu żony reżysera.
 • Szefowie wytwórni wywierali na reżysera presję, aby w filmie znalazła się przynajmniej jedna scena erotyczna, ponieważ nie wierzyli w sukces filmu dla nastolatków, w którym nie ma seksu. Tak powstała scena, w której nauczyciel Vernon podgląda koleżankę po fachu, kąpiącą się nago w basenie. Oczywiście została ona usunięta w montażu.
 • Matka i siostra postaci Briana, odgrywanej przez Anthony'ego Michaela Halla, naprawdę są rodziną aktora.
 • Piosenka "(Don't You) Forget About Me", skomponowana przez Keitha Forsey'a, przyniosła wielką popularność w USA zespołowi Simple Minds, który ją wykonuje. Mimo to jego członkowie odnoszą się do niej bardzo niechętnie.
 • Molly Ringwald bardzo chciała zagrać rolę Allison, jednak została ona wcześniej obiecana Ally Sheedy. Po skończeniu zdjęciu Sheedy powiedziała jej: "Dobrze, że nie wzięłaś mojej roli, bo ja nigdy nie mogłabym zagrać twojej".
 • Na tablicy rejestracyjnej samochodu matki Briana jest napisane "EMC2".
 • Ojciec Briana, który odbiera go ze szkoły pod koniec filmu jest grany przez samego reżysera. Pierwotnie miał też do wypowiedzenia jedno zdanie, ale Hughes wyciął ten fragment, twierdząc, że zbyt kiepski z niego aktor.
 • Film był kręcony chronologicznie.
 • Scena, w której bohaterowie wyznają, dlaczego zostali ukarani, była całkowicie improwizowana.
 • Judd Nelson o mało co nie został wyrzucony z planu, z powodu jego ciągłych konfliktów z Molly Ringwald. Wynikało to z jego metody aktorskiej, która polegała na odgrywaniu postaci nawet poza planem. Ironią losu jest, że przed gniewem reżysera bronił go Paul Gleason, grający w filmie jego największego przeciwnika.
 • Nagrody[]

  W 2005 r., w 20. rocznicę premiery, aktorzy odgrywający główne role w filmie otrzymali na rozdaniu MTV Movie Awards nagrodę Silver Bucket Of Excellence (Srebrny Kubełek Znakomitości). Na uroczystości nie stawili się Emilio Estevez, któremu przybycie uniemożliwiły obowiązki zawodowe i Judd Nelson, który podobno był obecny, ale zniknął tuż przed wręczeniem nagrody.

  Judd Asher Nelson (ur. 28 listopada 1959 roku w Portland, w stanie Maine, USA) − amerykański aktor filmowy i telewizyjny, scenarzysta i producent filmowy. W 1988 r. był nominowany do Złotego Globu za rolę w Billionaire Boys Club.Alexandra Elizabeth "Ally" Sheedy (ur. 13 czerwca 1962 r. w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, tancerka i pisarka.

  Linki zewnętrzne[]

 • Klub winowajców w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • "Klub Winowajców" w serwisie FilmWeb • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.