• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Klub Turystów Łódź

  Przeczytaj także...
  Klub sportowy – podstawowa jednostka organizacyjna realizująca cele i zadania w zakresie kultury fizycznej. Organizacja sportowa posiadająca osobowość prawną działająca, jako osoba prawna (w formie sportowej spółki akcyjnej lub stowarzyszenia kultury fizycznej) bądź, jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą, której głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób.Ulica – droga wytyczona i zbudowana na obszarze zurbanizowanym (głównie w mieście, ale także w osadzie oraz czasem na wsi), której współcześnie zazwyczaj nadaje się oficjalnie urzędową nazwę własną.
  Andrzej Gowarzewski (ur. 19 lipca 1945 w Szopienicach) – polski dziennikarz sportowy, znawca i historyk piłki nożnej.

  Klub Turystów Łódź – nieistniejący klub mniejszości niemieckiej w Łodzi, założony w 1895 roku – jako oddział rosyjskiej ekspozytury Touring Club – i zarejestrowany 31 marca 1899 przez władze carskie, jako Łódzki Oddział Towarzystwa Welocypedystów-Cyklistów. Po I wojnie światowej polski klub sportowy.

  Union-Touring Łódź – nieistniejący już obecnie polski klub piłkarski, założony w Łodzi 5 marca 1932 roku, w wyniku połączenia się dwóch łódzkich klubów sportowych: Klubu Turystów i Stowarzyszenia Sportowego Union.I liga polska w piłce nożnej 1929 – 3. edycja najwyższych w hierarchii rozgrywek ligowych polskiej klubowej piłki nożnej.

  Rys historyczny[]

  Początkowo członkowie Towarzystwa zajmowali się – zgodnie ze swą nazwą – jedynie kolarstwem, ale w 1906 doszło do rozegrania prawdopodobnie pierwszego meczu piłkarskiego w Łodzi. Spotkały się w nim drużyny Touring Club i Stowarzyszenia Sportowego Union, a pojedynek zakończył się remisem 1:1.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.I liga polska w piłce nożnej (w latach 1949–2008 II liga polska) – druga w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Nazywana zwyczajowo „zapleczem ekstraklasy”, stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między Ekstraklasą a II ligą polską (dawną III ligą polską), będąc jednocześnie drugim szczeblem centralnym (II poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym i przeznaczone są dla 18 polskich klubów piłkarskich. Czołowe drużyny I ligi polskiej uzyskują awans do Ekstraklasy, zaś najsłabsze zespoły relegowane są do II ligi polskiej. Od samego początku do dziś zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie spółki akcyjnej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu. W sezonie 2009/2010 przez kilka miesięcy sponsorem tytularnym ligi została szwedzka firma bukmacherska Unibet, jednakże z powodu uchwalenia przez polski rząd ustawy antyhazardowej, współpracę zakończono.

  Od 1911 systemem jesień-wiosna przeprowadzano oficjalne mistrzostwa Łodzi. Touring Club startował we wszystkich trzech edycjach tej imprezy, część spotkań rozgrywając na własnym – nowo wybudowanym w 1912 - boisku przy ulicy Wodnej. Najwyższe 2 miejsce drużyna zajmowała w 1914, gdy działalność klubu musiano zawiesić w związku z wybuchem I wojny światowej.

  Stowarzyszenie Sportowe Union Łódź – nieistniejący już obecnie klub mniejszości niemieckiej w Łodzi, założony w Łodzi w 1897 roku. Po I wojnie światowej polski klub sportowy. W 1921 drużyna piłkarska przystapiła do rozgrywek 4-zespołowej klasy B, czyli zmagań drugiego szczebla. Ponadto Union regularnie brał udział w Mistrzostwach Łodzi.I Liga w piłce nożnej 1928 – 2. edycja najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Tytuł obroniła drużyna Wisła Kraków. Tytuł króla strzelców zdobył Ludwik Gintel, który w barwach klubu Cracovia strzelił 28 goli.

  Jeszcze w 1918 wznowiono nieoficjalne zmagania, w których Touring Club zapewnił sobie tytuł „mistrzów Łodzi i okolic”, a jako reprezentant regionu rozegrał pierwszy w okresie międzywojennym międzymiastowy mecz z przedstawicielami Warszawy.

  Nowa era w historii klubu nastała po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, dlatego w 1921 doszło do pełnego wznowienia jego działalności statutowej pod nową (polską) nazwą Klub Turystów. Rok później we współpracy z ŁTG Siła, które jeszcze przed wojną stało się właścicielem obiektu przy ulicy Wodnej, wyremontowano boisko.

  I Liga w piłce nożnej 1927 – 1. edycja najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. W poprzednim sezonie 1926 mistrza Polski wyłoniono systemem nieligowym.I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

  Od sezonu 1921 Klub Turystów regularnie przystępował do zmagań łódzkiej klasy A, stanowiącej eliminacje do finałów piłkarskich mistrzostw Polski. Przez kilka lat musiał on uznawać supremację lokalnych rywali, jednak w 1926 wygrał rozgrywki i uzyskał prawo do gry w finałach mistrzostw Polski 1926. W swojej grupie (zachodniej) zajął w nich 2 pozycję, nie uzyskując tym samym awansu do ścisłego finału. W grudniu 1926 znalazł się w gronie 12 „klubów-reformatorów”, dążących do powołania nowoczesnej ligi, a po jej utworzeniu na najwyższym szczeblu występował przez 3 sezony z rzędu: 1927 (6 miejsce), 1928 (9 pozycja) i 1929 (13 lokata - równoważna ze spadkiem). Przez dwa kolejne sezony (1930 oraz 1931) nie udało się wywalczyć awansu do ekstraklasy, więc na przełomie 1931 i 1932 podjęto decyzję o fuzji z Unionem Łódź i założeniu Union-Touring Łódź, co ostatecznie nastąpiło 5 marca 1932 (tego dnia Klub Turystów przestał więc formalnie istnieć).

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Region – umownie wydzielony obszar, względnie jednorodny, różniący się od terenów sąsiednich cechami naturalnymi bądź nabytymi na przestrzeni dziejów.

  Mecze w MP i ekstraklasie[]

  MP 1926[]

  Liga 1927[]

  Liga 1928[]

  Liga 1929[]

  Bibliografia[]

 • Andrzej Gowarzewski, Widzew oraz dawni łódzcy ligowcy ŁTS-G, Klub Turystów, Union-Touring. Wydawnictwo „GiA”, Katowice, 1998. ISBN 83-905424-5-5 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Imperium Rosyjskie, Cesarstwo Rosyjskie (ros. Российская империя) – oficjalna nazwa Rosji w latach 1721–1917. Imperium Rosyjskie u szczytu swej potęgi w 1866 roku liczyło 23,7 mln km² i było trzecim najrozleglejszym państwem w historii ludzkości, po imperium brytyjskim i Wielkim Ułusie Mongolskim. Stolicą Imperium Rosyjskiego był przez niemal cały okres jego istnienia Petersburg. W początkowym okresie historii Imperium krótkotrwałą rolę stolicy pełniła także Moskwa (1728–1730), pozostająca do 1812 roku największym miastem Rosji i miejscem koronacji carów.
  Kolarstwo – bardzo szeroki termin, odnoszący się do wielu dyscyplin, zawsze jednak związanych z korzystaniem z roweru. Nazwa wywodzi się od słowa "koło" jak początkowo nazywano w Polsce rower.
  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.