Klub Proxima

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynek klubu, widziany nocą z balkonu Domu Studenckiego nr 2 „Żwirek”
Maciej Maleńczuk na koncercie w klubie „Proxima”

Klub Proxima (Klub Studentów Uniwersytetu Warszawskiego) – klub studencki w Warszawie mieszczący się przy ul. Żwirki i Wigury 99a. Jego właścicielem jest Fundacja na rzecz Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego „Universitatis Varsoviensis”.

Rock and roll lub rock ‘n’ roll (ang. „kołysz się i tocz”) – podstawowa forma leżąca u fundamentów wszystkich stylów rockowych. Samo określenie „rock and roll” zostało zaczerpnięte bezpośrednio z tradycji bluesa. Po raz pierwszy wyrażenie to w znaczeniu stylu muzycznego zostało użyte przez Alana Freeda w 1951 roku. Wywodzi się z uproszczonego i zredukowanego, do trzech lub czterech akordów, schematu bluesowego granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Dodatkowo obejmuje wpływy rhythm and bluesa, country i tradycyjnego jazzu. Pierwszy raz został użyty w piosence Trixie Smith „My Man Rocks Me (With One Steady Roll)” 1922 r. Kawałek Kulki (skrótowo KaQ) – polski zespół muzyczny utworzony w 2001 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Twórczość grupy określa się jako łączącą elementy rocka i piosenki poetyckiej oraz jako rock alternatywny.

Działalność[ | edytuj kod]

Działalność klubu skupiona jest wokół muzyki rockowej i jej pochodnych. Klub posiada pomieszczenia, sprzęt nagłośnieniowy i oświetlenie sceniczne pozwalające na organizowanie co roku kilkudziesięciu koncertów grup rockowych polskich i zagranicznych oraz prowadzenie cyklicznych imprez muzycznych.

Rise Against – amerykański zespół muzyczny, grający rodzaj hardcore punka, tzw. melodyjny hardcore. Założony w 1999 w Chicago, Illinois. Wszystkie trzy albumy, wydane przez wytwórnie Geffen, pokryły się platyną w Kanadzie i złotem w Stanach Zjednoczonych. Członkowie zespołu uznają prawa zwierząt, wspierają organizacje PETA, są weganami oraz straight edge (poza Brandonem).Poluzjanci (wcześniej Polucjanci lub Polücjanci) – polski zespół poruszający się w różnych nurtach muzycznych, od funky do jazz-rocka.

Z infrastruktury „Proximy” zarówno do ćwiczeń, jak i podczas sesji nagraniowych, korzystają młode grupy muzyczne, nie tylko studenckie. W klubie odbywają się także konkursy i przeglądy muzyczne, m.in. jednodniowy festiwal PRL – Punk Rock Later. Oprócz koncertów, organizowane są tu również imprezy wydziałowe, bale i studenckie imprezy zamknięte. Dla kibiców sportowych klub udostępnia transmisje ważniejszych rozgrywek na telebimie.

{{Zespół muzyczny infobox}} Brakujące pola: alt zdjęcia, wydawnictwo oraz nazwa oryginalna. Nieznane pola: "wytwórnia płytowa". Lao Che – polski crossoverowy zespół muzyczny, założony przez byłych członków zespołu Koli w 1999 roku, w Płocku. Nazwa zespołu pochodzi od Lao Che ("Starego Che"), jednej z drugoplanowych postaci filmu Indiana Jones i Świątynia Zagłady.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Morbid Angel (IPA [`mo:bɪd `eɪndʒəl]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal. Grupa należy do najpopularniejszych w gatunku, łączny nakład sprzedanych płyt grupy przekracza 1 000 000 sztuk czyniąc ją najlepiej sprzedającą się grupą w historii death metalu. Do 2011 roku zespół wydał osiem albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Zespół w swej twórczości nawiązuje do szeroko rozumianego okultyzmu i mitologii Bliskiego Wschodu, korzysta również z motywów biblijnych oraz satanistycznych. W opublikowanym w 2007 roku wydaniu magazynu Decibel Magazine gitarzysta i lider Morbid Angel Trey Azagthoth znalazł się na 1. miejscu listy Top 20 Death Metal Guitarists (ang. "20 najlepszych gitarzystów deathmetalowych").
Black Uhuru (z ang. i suahili dosł. "czarna wolność") – jamajska grupa muzyczna wykonująca reggae, założona na początku lat 70. przez Derricka "Duckie" Simpsona, Euvina "Don Carlosa" Spencera i Rudolpha "Gartha" Dennisa; jeden z najsłynniejszych zespołów roots reggae w historii, w roku 1985 uhonorowany pierwszą w historii nagrodą Grammy w kategorii najlepszy album reggae.
Marcin "AbradAb" Marten (ur. 12 listopada 1978) – polski raper i producent muzyczny. Marcin Marten znany jest przede wszystkim z występów w zespole hip-hopowym Kaliber 44, którego był współzałożycielem. Od 2002 roku prowadzi także solową działalność artystyczną. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Abradab współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Piotr Banach, Bosski Roman, Maciej Maleńczuk, Wojciech Waglewski, Grubson, IGS, L.U.C, Lukatricks, O.S.T.R. oraz Rahim.
Obituary – amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal, powstała na Florydzie 1984 roku pod nazwą Executioner, następnie zmienili nazwę na Xecutioner, aż w końcu na Obituary. Już jako Obituary skład grupy tworzyli: John Tardy, Allen West, Trevor Peres, David Tucker i Donald Tardy. Do 2009 roku zespół wydał osiem albumów studyjnych pozytywnie oceniane zarówno przez fanów jak i krytyków muzyznych.
Bracia – polski rockowy zespół muzyczny założony w 1997 w Lublinie przez braci Wojciecha Cugowskiego i Piotra Cugowskiego.
Satyricon - norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała w 1990 roku w Oslo pod nazwą Eczema z inicjatywy Vegarda "Wargoda" Blomberga oraz Carla-Michaela "Exhurtuma" Eide. Wkrótce potem do zespołu dołączył Håvard "Lemarchand" Jørgensen. Do 1991 roku zespół wykonywał death metal. Tego samego roku zespół zmienił nazwę na Satyricon oraz styl wykonywanej muzyki na black metal. Wtedy też do grupy dołączył jej obecny lider, główny kompozytor i autor tekstów - Sigurd "Satyr" Wongraven.
Black River – polska grupa rockowa założona w 2008 roku przez Piotra Wtulicha jako nowe wcielenie rozwiązanego Neolithic. W 2008 roku ukazał się debiutancki album grupy pt. Black River. Wydawnictwo cieszyło się uznaniem fanów i krytyków muzycznych; uzyskało m.in. nominacje do nagrody polskiego przemysłu muzycznego Fryderyka i nagrody rozgłośni radiowej Antyradio.

Reklama