• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Klub Pickwicka

  Przeczytaj także...
  Hablot Knight Browne pseud. N.E.M.O. i Phiz (ur. 15 czerwca 1815 w Lambeth, zm. 8 lipca 1882 w Brighton) – angielski rytownik i ilustrator.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Ilustracja do powieści autorstwa Roberta Seymoura

  Klub Pickwicka (ang. The Posthumous Papers of the Pickwick Club, znane również jako:The Pickwick Papers) – pierwsza powieść Karola Dickensa, publikowana w odcinkach w latach 18361837. Utwór opowiada o przygodach i podróżach członków tytułowego klubu i ich przywódcy – Samuela Pickwicka.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Okoliczności powstania[ | edytuj kod]

  Inicjatorem powstania utworu był popularny rysownik Robert Seymour, który zaproponował wydawnictwu „Chapman and Hall” stworzenie serii humorystycznych obrazków, przedstawiających wydarzenia z życia amatorskiego klubu sportowego. Stworzenie tekstu, który łączyłby ilustracje, zaproponowano Dickensowi. Pomimo wątpliwości (wynikających m.in. z nieznajomości realiów wsi i sportu), pisarz zgodził się, pod warunkiem jednak, że to teksty będą stanowić właściwą treść publikacji, ilustracje natomiast powstaną na ich podstawie. Wydawcy przystali na tę propozycję i rozpoczęli publikację, zaplanowaną na 24 zeszyty. Współpraca pomiędzy Seymourem a Dickensem od początku układała się źle – rysownik niedobrze znosił dominację pisarza oraz przymus ilustrowania nie tylko humorystycznych, ale i ponurych fragmentów utworu. W 1836 roku chorujący na rozstrój nerwowy ilustrator zastrzelił się, a współpracownikiem Dickensa został karykaturzysta Hablot Browne, podpisujący się pseudonimem Phiz.

  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.Karol Dickens, właściwie Charles John Huffam Dickens, pseudonim Boz (ur. 7 lutego 1812 w Landport koło Portsmouth, zm. 9 czerwca 1870 w Gadshill koło Rochester w hrabstwie Kent) – angielski powieściopisarz. Uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno-obyczajowej w drugiej połowie XIX w. w Anglii.

  Publikacja i odbiór powieści[ | edytuj kod]

  Początkowo zeszyty z Klubem Pickwicka nie cieszyły się popularnością i wydawane były w liczbie 500 egzemplarzy. Ta sytuacja zmieniła się po wprowadzeniu do powieści humorystycznej postaci Sama Wellera, służącego głównego bohatera. Od tego momentu utwór zyskał wielką popularność, czytelnicy domagali się wznowień poprzednich odcinków, a od dziesiątego zeszytu nakład sięgnął 40 tysięcy. Popularność utworu zwiększyła się jeszcze, kiedy pisarz włączył do niego fragmenty dotyczące społecznej niesprawiedliwości i krzywdy, związane z pobytem bohatera w więzieniu dla dłużników. Książka była na tyle popularna, że pojawiło się wiele związanych z nią gadżetów – pickwickowskie kapelusze, cygara, materiały obiciowe, płaszcze i zbiory dowcipów.

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Robert Seymour (ur. 1798 w Somerset, zm. 20 kwietnia 1836 w Londynie) – brytyjski rysownik, ilustrator, karykaturzysta. Popularność zyskał jako autor ilustracji do Klubu Pickwicka Charlesa Dickensa.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Irena Dobrzycka: Karol Dickens. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1972.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Audiobook na stronie Polskiego Radia
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.