• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Klub Karuzela

  Przeczytaj także...
  Juwenalia, Dni Studenta (łac. Iuvenalia - igrzyska młodzieńców) – święto studentów odbywające się corocznie w maju.Dom akademicki, dom studenta, pot. akademik – miejsce zakwaterowania studentów w czasie studiów wyższych, będące pod nadzorem jednej lub kilku uczelni z danego miasta. Na terenie akademika zastosowanie mają takie same przepisy, jak na terenie wyższej uczelni (pewna autonomia).
  Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Jest to także określenie tytułu zawodowego nadawanego przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów inżynierskich.
  Budynek klubu Karuzela ok. 1971
  Bar w klubie Karuzela
  Wnętrze klubu

  Klub Studencki Karuzelawarszawski klub studencki na osiedlu Przyjaźń w dzielnicy Bemowo, przy ul. Stanisława Konarskiego 85.

  Historia[ | edytuj kod]

  W latach 1952–1955 teren osiedla Przyjaźń, specjalnie dla nich wzniesionego, zamieszkiwali głównie radzieccy robotnicy i inżynierowie budujący Pałac Kultury i Nauki. W 1955 nastąpiło przekazanie wszystkich budynków warszawskim uczelniom na akademiki. Oprócz pobliskiego kina, działał tu też teatr w budynku zajętym później przez klub. Jak opisywała go ówczesna prasa:

  Klub studencki – klub związany z uczelnią wyższą (uniwersytetem, politechniką, akademią), przeznaczony na spotkania środowiskowe oraz wydarzenia inspirowane działalnością studentów i patronującej klubowi uczelni.Pałac Kultury i Nauki (PKiN, poprzednio Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina) – najwyższy budynek w Polsce (pod względem wysokości całkowitej), w centrum Warszawy na placu Defilad. Własność miasta stołecznego Warszawy. Obiektem zarządza miejska spółka „Zarząd Pałacu Kultury i Nauki” Sp. z o.o.
  ... budowniczowie biją brawo polskim artystom, którzy ich tu odwiedzają, dając liczne koncerty i występy. Wieczorami odbywają się zajęcia kółek artystycznych: dramatu, recytacji, tańca, muzyki. Choreograf ustawia pary i uczy różnych tańców radzieckich...

  W 1955 budynek przejęło Ministerstwo Edukacji Narodowej i powstał Centralny Klub Akademicki Karuzela. Oprócz referatów i dyskusji, odbywały się tu wieczorki taneczne i występy estradowe w soboty i niedziele. W latach 80. XX wieku dodatkowo były tam wyświetlane filmy, i trwa to nadal, pomimo upadku sąsiedniego kina na początku lat 90. Z klubem związana jest też cykliczna impreza tzw. Jelonkalia, czyli studenckie juwenalia na Jelonkach.

  Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) – polskie ministerstwo przywrócone 5 maja 2006 w wyniku podziału Ministerstwa Edukacji i Nauki. Nowo powstałym resortem zostało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.Bemowo – dzielnica Warszawy położona na zachodnim skraju miasta. Obejmuje tereny przyłączone do dzielnicy-gminy Wola w 1951 roku. Od 1994 roku stanowi osobną jednostkę. Nazwa pochodzi od nazwiska generała Józefa Bema. Jedna z najbardziej rozwijających się dzielnic stolicy. Kiedyś była głównie "sypialnią Warszawy", dziś jest dużym centrum sportu i handlu.

  Klub podupadł w latach 90. W tym czasie ilość imprez wyraźnie uległa zmniejszeniu, a organizowane tu były różnorodne imprezy: koncert zespołu Fugazi, zawody w grach komputerowych i inne. Po 2000 wraz z ożywieniem się kulturalnym na Bemowie (cykliczne koncerty za bemowskim ratuszem, w 2006 otwarcie ośrodka kultury Art-Bem), klub znów wrócił do cyklicznych imprez – występów kabaretowych, festiwali, dyskotek i koncertów.

  Osiedle Przyjaźń to jedno z osiedli w Warszawie w dzielnicy Bemowo od 25 marca 1994, przedtem od 29 grudnia 1989 w dzielnicy-gminie Wola, w latach 1951-1989 w granicach dzielnicy Wola. Jest to fragment Jelonek.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Od marca 2015 najemcą większości pomieszczeń klubu było Stowarzyszenie im. Jana Macieja Zembatego „Zgryz”.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kino Dar, obecnie centrum zabaw Kolorado.
  2. "Stolica", 10 lipca 1955
  3. Klub Studencki Karuzela - imprezy, dyskoteki, koncerty, bilard - studencka rozrywka, karuzela.pl:80 [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2009-02-13] (pol.).
  4. Klub Karuzela. stowarzyszeniezembaty.pl. [dostęp 2016-09-06].
  Fugazi – amerykańska grupa indierockowa, poruszająca się w stylistyce post hardcore. Powstała w 1987 roku w Waszyngtonie. Nazwę zespołu zaczerpnięto ze slangu żołnierzy amerykańskich, używanego podczas wojny w Wietnamie – jest to akronim zwrotu Fucked Up, Got Ambushed, Zipped In.Teatr – rodzaj sztuki widowiskowej, w której aktor lub grupa aktorów na żywo daje przedstawienie dla zgromadzonej publiczności. Terminem teatr określa się też sam spektakl teatralny lub też budynek, w którym jest grany.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stolica – tygodnik ilustrowany założony w 1946 w Warszawie, zajmujący się tematyką warszawską, pierwszy na świecie tygodnik poświęcony jednemu miastu. W latach 1951-1952 pismo ukazywało się jako dwutygodnik. Obecnie wydawane jako miesięcznik.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.63 sek.