• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kleszczów - gmina

  Przeczytaj także...
  Biłgoraj – osada w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, w gminie Kleszczów. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Rogowiec.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Gmina Kamieńsk – gmina miejsko-wiejska w województwie łódzkim w powiecie radomszczańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.

  Kleszczówgmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.

  Siedziba gminy to Kleszczów.

  Według danych z 31 grudnia 2007 gminę zamieszkiwało 4425 osób.

  Węgiel brunatny – skała osadowa pochodzenia organicznego roślinnego powstała w neogenie, w erze kenozoicznej ze szczątków roślin obumarłych bez dostępu powietrza. Zawartość węgla 62-75%. Często stosowany jako paliwo. Jego wartość opałowa waha się od 7,5 do 21 MJ/kg. Węgiel brunatny jest nieodnawialnym źródłem energii.Gmina Kluki – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.

  Struktura powierzchni[]

  Gmina Kleszczów ma obszar 124,82 km², w tym:

 • użytki rolne: 42%
 • użytki leśne: 28%
 • Na terenie gminy znajdują się również kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego oraz elektrownia "Bełchatów".

  Gmina stanowi 12,90% powierzchni powiatu bełchatowskiego.

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Czyżów – wieś sołecka w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, w gminie Kleszczów.

  Rezerwaty przyrody[]

  Na terenie gminy znajduje się rezerwat przyrody Łuszczanowice chroniący ekosystem lasu jodłowego naturalnego pochodzenia na granicy zasięgu jodły.

  Demografia[]

  Dane z 31 grudnia 2007:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Kleszczów w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Kleszczow.png

  Budżet[]

  Dane z [1]

  Gmina Szczerców (do 1930 gmina Dzbanki) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim. Gmina składa się z 23 sołectw i 42 wsi.Faustynów – nieistniejąca obecnie wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, w gminie Kleszczów.

  Gmina Kleszczów jest najbogatszą gminą w Polsce (dochód per capita), dzięki zlokalizowanej na tym terenie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrowni Bełchatów.

  Sołectwa[]

  Na terenie gminy znajduje się 10 sołectw: Antoniówka, Czyżów, Dębina, Kamień, Kleszczów, Łękińsko, Łuszczanowice, Rogowiec, Wolica, Żłobnica.

  Pozostałe miejscowości[]

  Adamów, Aleksandrów, Będków, Biłgoraj, Bogumiłów, Cieślowizna, Dąbrowa, Faustynów, Folwark, Karolów, Kocielizna, Łuszczanowice-Kolonia, Piaski, Słok-Młyn, Stawek, Stefanowizna, Wola Grzymalina, Wola Grzymalina-Kolonia.

  Stefanowizna – osada w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, w gminie Kleszczów. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Czyżów.Rezerwat przyrody Łuszczanowice – florystyczny i leśny rezerwat przyrody w gminie Kleszczów, w powiecie bełchatowskim, w województwie łódzkim.

  Sąsiednie gminy[]

  powiat bełchatowski: Bełchatów, Kluki, Szczerców

  powiat radomszczański: Dobryszyce, Kamieńsk i Lgota Wielka

  powiat pajęczański: Sulmierzyce

  Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Dąbrowa – osada w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, w gminie Kleszczów. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Czyżów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Gmina Sulmierzyce (hist. gmina Sólmierzyce) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie pajęczańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Gmina Lgota Wielka (dawn. gmina Brudzice) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.
  Piaski – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, w gminie Kleszczów. Miejscowość powstała w 2008 roku.
  Wola Grzymalina – nieistniejąca osada w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, w gminie Kleszczów. Osada wchodziła w skład sołectwa Wolica.
  Gmina Dobryszyce – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.061 sek.