• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Klementyna Hoffmanowa  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Ignacy Tański (ur. 1761 w Wyszogrodzie, zm. 15 sierpnia 1805 w Izdebnie koło Grodziska Mazowieckiego) – polski pisarz i poeta, wolnomularz. Ojciec Klementyny Hoffmanowej.Franciszek Korwin-Szymanowski (ur. 29 września 1930 r. w Płocku, zm. 12 lipca 1988 r. w Warszawie) – polski bułgarysta i polonista, tłumacz literatury bułgarskiej.

  Klementyna Hoffmanowa z domu Tańska (ur. 23 listopada 1798 w Warszawie, zm. 21 września 1845 w Passy) – polska prozaiczka, dramatopisarka, pedagog, popularyzatorka, tłumaczka, redaktor, edytor, wydawczyni, jedna z pierwszych polskich pisarek dla dzieci i młodzieży. Współtwórczyni i przewodnicząca Związku Dobroczynności Patriotycznej. Była pierwszą kobietą w Polsce utrzymującą się z pracy twórczej i pedagogicznej, jakkolwiek pisarstwo stanowiło jej główne zamiłowanie.

  Rozrywki dla Dzieci – pierwsze polskie czasopismo dla dzieci. Pierwszy jego numer ukazał się w 1824 roku dzięki staraniom Klementyny Hoffmanowej. Czasopismo miało spełniać przede wszystkim rolę wychowawczą. Jego układ był stały. Składało się ono z następujących działów:Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 2 Twórczość
 • 2.1 Charakterystyka
 • 2.2 Ważniejsze publikacje
 • 2.3 Przekłady
 • 2.4 Prace edytorskie i redakcyjne
 • 2.5 Wydania zbiorowe
 • 2.6 Listy i materiały
 • 3 Opracowania poświęcone twórczości Tańskiej
 • 3.1 Monografie
 • 3.2 Wybrane opracowania dot. twórczości literackiej
 • 4 Uwagi
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Izdebno Kościelne – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grodziskim, w gminie Grodzisk Mazowiecki na skraju Równiny Łowicko-BłońskiejAdam Bernard Mickiewicz herbu Poraj (ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu lub Nowogródku, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu) – polski poeta, działacz i publicysta polityczny, wolnomularz. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (grono tzw. Trzech Wieszczów) oraz literatury polskiej w ogóle, a nawet za jednego z największych na skalę europejską. Określany też przez innych, jako poeta przeobrażeń oraz bard słowiański. Członek i założyciel Towarzystwa Filomatycznego, mesjanista związany z Kołem Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego. Jeden z najwybitniejszych twórców dramatu romantycznego w Polsce, zarówno w ojczyźnie, jak i w zachodniej Europie porównywany do Byrona i Goethego. W okresie pobytu w Paryżu był wykładowcą literatury słowiańskiej w Collège de France. Znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu Dziady oraz epopei narodowej Pan Tadeusz uznawanej za ostatni wielki epos kultury szlacheckiej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

  Życiorys[]

  Urodziła się w Warszawie, jako córka Ignacego Tańskiego, polskiego pisarza, i Marianny z Czempińskich (vel Czenpińskich); siostra Aleksandry Tarczewskiej. We wczesnym dzieciństwie wychowywała się w dzierżawionych przez ojca Wyczułkach pod Sochaczewem. Od 4 roku życia mieszkała w Izdebnie koło Błonia, u starościny wyszogrodzkiej Anieli ze Świdzińskich Szymanowskiej. Do swej matki powróciła dopiero w wieku 13 lat, gdy ta powróciła z Puław do Warszawy (około roku 1811). Pod wpływem krewnych i za namową przyjaciół rodziny (Łuszczewscy, Lelewelowie, J. P. Woronicz, M. Wyszkowski) rozpoczęła studia obejmujące języki, historię i literaturę ojczystą. Debiutowała w 1819 traktatem pedagogicznym Pamiątka po dobrej matce. Przez 2 lata (1823-1824) współpracowała z redakcją rękopiśmiennego czasopisma „Rozrywki Wieczorne”, odczytywanego na spotkaniach literackich u państwa A. i M. Tarczewskich. W roku 1825 została powołana na stanowisko eforki 2 warszawskich pensji i szkół żeńskich. Rok później (1826) rozpoczęła wykłady nauki obyczajowej w powołanym do życia Instytucie Rządowym Wychowania Płci Żeńskiej (tzw. Instytucie Guwernantek).

  Powstanie listopadowe, wojna polsko-rosyjska 1830-1831 – polskie powstanie narodowe przeciw Rosji, które wybuchło w nocy z 29 listopada na 30 listopada 1830, a zakończyło się 21 października 1831. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń).Henryk Dembiński, herbu Nieczuja (ur. 16 stycznia 1791 w Strzałkowie koło Stopnicy – zm. 13 czerwca 1864 w Paryżu) – polski generał, a także podróżnik i inżynier.

  Od 1 stycznia 1828 była wizytatorką wszystkich zakładów naukowych żeńskich w Warszawie, gdzie mieszkała, wraz z matką, w oficynie Pałacu Błękitnego. W roku 1829 poślubiła historyka Karola Boromeusza Hoffmana. W 1830 współpracowała z „Dziennikiem dla Dzieci”. Podczas powstania listopadowego była współzałożycielką Związku Dobroczynności Patriotycznej. Po upadku powstania zamieszkała z mężem w Dreźnie, gdzie ich dom stał się ośrodkiem inteligencji polskiej (bywał tam m.in. Mickiewicz). Po wydaleniu z Drezna przeniosła się do Paryża. Uczestniczyła tam w pracach Towarzystwa Dobroczynności Dam Polskich oraz Towarzystwa Literackiego. Choć nie brała udziału w życiu politycznym, nazywana była „Matką Wielkiej Emigracji”.

  Karol Boromeusz Hoffman (ur. 1798 w Wieruchowie koło Warszawy, zm. 6 lipca 1875 w Blasewitz koło Drezna) – polski pisarz polityczny, historyk, prawnik i wydawca. Od 1828 radca Banku Polskiego, od 1830 jeden z jego dyrektorów. W latach (1828—1830) wydawał w Warszawie czasopismo prawnicze „Thimes Polska“. W roku 1829 poślubił Klementynę Tańską. Uczestniczył w powstaniu listopadowym, a po jego upadku w 1832 zamieszkał w Paryżu. Na emigracji paryskiej należał do stronnictwa Czartoryskiego. W latach (1837-1839) redagował „Kronikę emigracji polskiej“. Po śmierci Klementyny poślubił Matyldę Dunin-Wąsowicz. W roku 1848 przeniósł się do Drezna, skąd pisał korespondencje do krakowskiego „Czasu“ i był członkiem Komitetu Emigracji Polskiej. Od 1873 członek korespondent Akademii Umiejętności.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Grób pisarki na cmentarzu Pere-Lachaise

  W 1837 roku odbyła podróż do Szwajcarii. W 1841 odwiedziła Wrocław, by spotkać się z pozostałą w Polsce rodziną. Dwukrotnie przeszła operację raka piersi (1834 i 1841), mimo to jej stan zdrowia wciąż się pogarszał. W 1844 wyjechała do Włoch na kuracje. Zmarła 21 września 1845 i została pochowana na cmentarzu Pere-Lachaise. Mowy pogrzebowe wygłosili ksiądz Hieronim Kajsiewicz i generał Henryk Dembiński. W 1848 dzięki zbiórce Emigracji odsłonięto przy grobowcu pomnik autorstwa Władysława Oleszczyńskiego. Serce pisarki zostało złożone w katedrze na Wawelu.

  Wawel – wzgórze na Pomoście Krakowskim, w Krakowie, w Dzielnicy I Stare Miasto, na lewym brzegu Wisły; historyczna dzielnica Krakowa.Władysław Tomasz Kazimierz Oleszczyński (ur. 17 grudnia 1807 w Końskowoli, zm. 11 kwietnia 1866 w Rzymie) – polski rzeźbiarz, medalier i grafik.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dziennik dla Dzieci – czasopismo dla dzieci wydawane w 1830 w Warszawie. Założycielem i redaktorem był Stanisław Jachowicz. Ukazywało się codziennie, z wyjątkiem niedzieli i świąt. Miało format ósemki, nie przekraczało dwóch kartek objętości.
  Wielka Emigracja – ruch emigracyjny polskiej ludności w pierwszej połowie XIX wieku. Emigracja miała podłoże patriotyczno-polityczne, a bezpośrednią przyczyną był upadek powstania listopadowego.
  Jan Paweł Woronicz herbu Pawęża (ur. 3 lipca 1757 w Tajkurach, zm. 6 grudnia 1829 w Wiedniu) – polski biskup rzymskokatolicki, jezuita do 1772, poeta, radca stanu Księstwa Warszawskiego, biskup diecezjalny krakowski w latach 1816–1829, arcybiskup metropolita warszawski i prymas Królestwa Polskiego w latach 1828–1829.
  Polski Słownik Biograficzny (PSB) – wielotomowa publikacja mająca na celu gromadzenie biografii zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską (również z Wielkim Księstwem Litewskim, z Rzecząpospolitą Obojga Narodów i ich lennami), mieszkających czy działających w kraju i za granicą – od czasów legendarnego Popiela począwszy, aż do roku 2000.
  Dziennik Domowy – tygodnik (potem dwutygodnik) dla kobiet, ukazujący się w Poznaniu w latach 1840-1847, w nakładzie 800 egzemplarzy.
  Puławy (jid. פּילעװ, Pilew) – miasto w zachodniej części województwa lubelskiego w pobliżu granicy województwa mazowieckiego, położone nad Wisłą, na skraju Małopolskiego Przełomu Wisły. Ośrodek przemysłowy (przemysł chemiczny, budowlany, farmaceutyczny, itp.), naukowy (5 instytutów naukowo-badawczych, szkolnictwo wyższe), turystyczno-kulturalny: będące częścią trójkąta turystycznego Puławy - Kazimierz Dolny - Nałęczów, ponadto ośrodek: muzealnictwa (pierwsze muzeum na Ziemiach Polskich, a zarazem najstarsze muzeum w Europie Środkowej), węzeł komunikacyjny (port rzeczny, 2 przeprawy mostowe, główne szlaki komunikacji drogowej i kolejowej, w przyszłości cywilny port lotniczy w pobliskim Dęblinie, itp.).
  August III (Sas) (ur. 17 października 1696 w Dreźnie, zm. 5 października 1763 tamże) – w latach 1733-1763 król Polski oraz jako Fryderyk August II elektor saski; syn Augusta II z saskiej dynastii Wettynów i Krystyny Eberhardyny Bayreuckiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.