• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Klemens Ścierski  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Waldemar Pawlak (ur. 5 września 1959 w Modelu) – polski polityk, dwukrotny prezes Rady Ministrów: w 1992 (nie stworzył rządu) oraz w latach 1993–1995.Rząd Włodzimierza Cimoszewicza – Rada Ministrów w Polsce pod kierownictwem premiera Włodzimierza Cimoszewicza urzędująca od 7 lutego 1996 do 31 października 1997.
  Życiorys[]

  W 1963 ukończył studia o specjalności energetyka jądrowa na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej. Kształcił się następnie na kursach menedżerskich i z zakresu zarządzania. Odbył również amerykańsko-polskie studia podyplomowe z zakresu przyjaznej dla środowiska restrukturyzacji przemysłu ciężkiego.

  Spółka akcyjna (niem. Aktiengesellschaft, ang. Joint-stock company, fr. Société par actions, hiszp. Sociedad anónima) – rodzaj powszechnej w gospodarce wolnorynkowej spółki kapitałowej, której forma opiera się na obiegu akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy. Kapitał zakładowy składa się z wkładów założycieli, którzy stają się współwłaścicielami spółki.Ministerstwo Przemysłu i Handlu, polskie ministerstwo zlikwidowane 4 lutego 1997 w wyniku reformy Centrum. Jego obowiązki podzielono i przekazano Ministerstwu Gospodarki i Ministerstwu Skarbu Państwa.

  Przez rok pracował na Politechnice Śląskiej jako asystent. W 1964 przeszedł do pracy w Elektrowni Halemba, gdzie był kierownikiem bloku i dyżurnym ruchu. W latach 1971–1978 był kierownikiem pionu remontów w Elektrowni Siersza. W latach 1978–1995 był związany z Elektrownią Łaziska, do 1983 jako dyrektor techniczny, następnie dyrektor naczelny.

  Odznaka honorowa "Za zasługi dla Energetyki" – polskie resortowe odznaczenie cywilne nadawane przez ministra gospodarki; ustanowione rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2001, jako zaszczytne honorowe wyróżnienie.Posłowie II kadencji (od 14 października 1993 do 19 października 1997) – posłowie na Sejm RP, wybrani 19 września 1993.

  Od marca 1995 do grudnia 1996 pełnił funkcję ministra przemysłu i handlu w rządach Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza. W 1997 powrócił do pracy w Elektrowni Łaziska (już jako Elektrownia Łaziska S.A.), gdzie był wiceprezesem zarządu i dyrektorem; od 2001 dyrektor Południowego Koncernu Energetycznego S.A. Elektrownia Łaziska.

  Partia Demokratyczna – demokraci.pl (Partia Demokratyczna, PD) – polska centrowa partia polityczna, powstała w 2005 z przekształcenia Unii Wolności.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Wynalazca, jest autorem około 50 patentów technologicznych. Działa w Stowarzyszeniu Wynalazców i Racjonalizatorów Polskich (wieloletni wiceprezes).

  W latach 1993–1997 pełnił mandat poselski z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, w Sejmie należał do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Systemu Gospodarczego i Przemysłu oraz Komisji Integracji Europejskiej. W 1997 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. Ponownie znalazł się w parlamencie w grudniu 2004; objął mandat senatorski po wyborach uzupełniających w okręgu rybnickim, rozpisanych po śmierci Adama Graczyńskiego. Mandat zdobył z ramienia Unii Wolności, pod koniec kadencji należał do Koła Senackiego demokraci.pl. W 2005 nie ubiegał się o reelekcję. Został później doradcą wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.

  Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) – centrowa partia agrarystyczna, powstała 5 maja 1990 z połączenia PSL-Odrodzenie (będącego kontynuacją ZSL) oraz wilanowskiego PSL.Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Jest to także określenie tytułu zawodowego nadawanego przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów inżynierskich.

  Żonaty (żona Renata), ma dwoje dzieci (Barbarę i Wojciecha).

  Odznaczenia i wyróżnienia[]

  Ordery i odznaczenia
 • 2010 – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany za wybitne zasługi w działalności na rzecz Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, za osiągnięcia w pracy naukowej i publicystycznej
 • 1999 – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany za wybitne zasługi w kultywowaniu tradycji ruchu ludowego
 • Nagrody i wyróżnienia
 • 2007 – „Znakomity Przywódca”, wyróżnienie przyznane przez prezydium komitetu Polskiej Nagrody Jakości
 • 2006 – Laur Białego Tygrysa
 • 2003 – Odznaka Honorowa „Za zasługi dla energetyki”
 • 2003 – „Businessman Roku 2002”, tytuł przyznany przez kapitułę i zarząd Polskiego Klubu Biznesu
 • 2001 – Złoty Medal WIPO przyznany przez Światową Organizację Wartości Intelektualnej za najlepszy projekt dotyczący ochrony środowiska: Opracowanie i wdrożenie wynalazków do redukcji szkodliwego wpływu elektrowni na środowisko naturalne
 • Senatorowie V kadencji (od 19 października 2001 do 18 października 2005) zostali wybrani 23 września 2001. W kilku przypadkach mandaty wygasły przed upływem kadencji i zostały obsadzone w drodze wyborów uzupełniających.Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (fr. Organisation Mondiale de la Propriété Intelectuelle, skrót OMPI ang. World Intellectual Property Organization, skrót WIPO) – jedna z 16 organizacji wyspecjalizowanych ONZ z siedzibą w Genewie. Zajmuje się koordynacją i tworzeniem regulacji dotyczących systemu ochrony własności intelektualnej, a także świadczeniem pomocy prawnej i technologicznej.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Okręg wyborczy nr 29 do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej obejmował w latach 2001–2011 obszar miast na prawach powiatu Jastrzębia-Zdroju, Rybnika i Żor oraz powiatów: mikołowskiego, raciborskiego, rybnickiego i wodzisławskiego (województwo śląskie). Wybierano w nim 2 senatorów na zasadzie większości względnej.
  Elektrownia Siersza - znajduje się w Trzebini w województwie małopolskim, od 29 grudnia 2000 w składzie spółki Tauron Wytwarzanie.
  Adam Graczyński (ur. 19 grudnia 1939 w Gorlicach, zm. 26 sierpnia 2004 w Mikołowie) – polski polityk, inżynier, senator IV i V kadencji Senatu.
  Elektrownia Halemba znajduje się w Rudzie Śląskiej w województwie śląskim w dolinie rzeki Kłodnicy w sąsiedztwie kopalni Halemba. Od 29 grudnia 2000 w składzie Południowego Koncernu Energetycznego S.A. Obecnie w stanie likwidacji.
  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (Sejm RP), Sejm – izba niższa dwuizbowego parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej; Izba Poselska wyłoniła się z Sejmu walnego w 1493; od uchwalenia konstytucji Nihil novi (1505) Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce.
  Unia Wolności (UW) – polska partia polityczna powstała 23 kwietnia 1994 z połączenia dwóch działających od 1990 ugrupowań: Unii Demokratycznej (UD) i Kongresu Liberalno-Demokratycznego (KLD). W maju 2005 przekształcona w Partię Demokratyczną – demokraci.pl.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.