• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Klejnot Mazarina

  Przeczytaj także...
  Muzeum Brytyjskie (ang. British Museum) – jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej, mieszczące się w Londynie. The Strand Magazine – miesięcznik, wydający opowiadania i artykuły założony przez George’a Newnesa. Publikowany w Wielkiej Brytanii od stycznia 1891 do marca 1950 dochodząc do 711 wydań, choć pierwsze wydanie było w sprzedaży dobrze przed Bożym Narodzeniem w 1890. O jego nagłej popularności świadczy wstępna sprzedaż prawie 300 000 egzemplarzy. Sprzedaż wzrastała w pierwszych miesiącach zanim dotarła do około 500 000 sztuk miesięcznie, która utrzymywała się do lat trzydziestych XX wieku. W latach 1891-1930 był redagowany przez Herberta Greenhougha Smitha.
  Lwia grzywa (ang. The Adventure of the Lion’s Mane) – opowiadanie Arthura Conan Doyle’a o przygodach detektywa Sherlocka Holmesa.

  Klejnot Mazarina (ang. The Adventure of the Mazarin Stone) – opowiadanie Arthura Conana Doyle’a z cyklu o Sherlocku Holmesie. Pierwsze wydanie w czasopiśmie The Strand Magazine w październiku 1921 z ilustracjami A. Gilberta, następne w Hearst’s International Magazine w listopadzie 1921 z ilustracjami Frederica Dorr Steele. W wydaniu książkowym w tomie Księga przypadków Sherlocka Holmesa.

  Sherlock Holmes (/ˈʃɜrlɒk ˈhoʊmz/, ur. 6 stycznia 1854 lub 17 czerwca 1854 w Hutton Hall, zm. 23 czerwca 1929 w Downs Sussex) – postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle’a.O trzech panach Garrideb (ang. The Adventure of the Three Garridebs) – opowiadanie Arthura Conana Doyle’a z serii przygód detektywa Sherlocka Holmesa. Pierwsza publikacja w „Collier’s Weekly Magazine” w październiku 1924 z rysunkami Johna Richarda Flanagana, następna w The Strand Magazine w styczniu 1925 z rysunkami Howarda K. Elcocka, wydanie książkowe w tomie Księga przypadków Sherlocka Holmesa w 1927.

  Jest to jedna z tylko dwóch opowieści o Sherlocku Holmesie pisana z perspektywy trzeciej osoby (drugą jest Jego ostatni ukłon). Jest to podyktowane faktem, że to opowiadanie jest adaptacją sztuki teatralnej pod tytułem The Crown Diamond napisanej przez Arthura Conan Doyle'a. Z tego samego powodu akcja całego opowiadania odgrywa się tylko w jednym pokoju.

  Pusty dom lub Przygoda w pustym domu (ang. The Adventure of the Empty House) – opowiadanie Arthura Conana Doyle’a o detektywie Sherlocku Holmesie, pierwsze ze zbioru Powrót Sherlocka Holmesa. Autor, poniekąd zmuszony do stworzenia dzieła przez fanów serii, umieścił je potem na szóstej pozycji swojej własnej listy ulubionych krótkich opowiadań o Holmesie.Baker Street – londyńska ulica w dzielnicy City of Westminster. Znana głównie dzięki literackim postaciom Sherlocka Holmesa i dr Johna H. Watsona, stworzonym przez sir Arthura Conana Doyle’a, które zamieszkiwały pod numerem 221B.

  Inne tytuły Klejnot z kolekcji kardynała Mazariniego, Brylant Kardynała Mazariniego lub Brylant Mazariniego. Autor zastosował narrację trzecioosobową, podobnie jak w opowiadaniu Jego ostatni ukłon.

  Zostaje skradziony brylant kardynała Mazarina. Sherlock Holmes w przebraniu kobiety śledzi podejrzanego o kradzież hrabiego Sylviusa i jego ochroniarza Mertona, prowokując ich do przybycia do swego mieszkania na Baker Street. Tu z pomocą patefonu i manekinu swej osoby wprowadza ich w błąd, że są w pokoju sami i mogą ujawnić skradziony kamień.

  Księga przypadków Sherlocka Holmesa (w tomie Księga przypadków Sherlocka Holmesa) lub Kroniki Sherlocka Holmesa (w tłumaczeniu Adama Brandta) lub Sprawy Sherlocka Holmesa (w tłumaczeniu Ewy Łozińskiej-Małkiewicz) (ang. The Case-Book of Sherlock Holmes) – zbiór 12 opowiadań o Sherlocku Holmesie autorstwa Arthura Conana Doyle’a, ilustrowanych przez Sidneya Pageta. Pierwsze wydanie ukazało się w czerwcu 1927 roku, w liczbie ponad 15 tys. egzemplarzy.Jules Mazarin właściwie Giulio Raimondo Mazzarini (ur. 14 lipca 1602 w Pescina, Włochy, zm. 9 marca 1661 w Vincennes, Francja) – francuski kardynał, od 1642 pierwszy minister Francji.

  Ekranizacja z 1994 r. znacznie odbiega od opowiadania. Sherlock Holmes wyjeżdża na urlop, doktor Watson przyjmuje zamiast niego zlecenie od dwóch starszych pań. Chcą one udowodnić swojemu bratu, że człowiek, który opowiada mu o możliwości spadku, to oszust (wątek zapożyczony z Trzech panów Garrideb). Jednocześnie Mycroft Holmes, starszy brat Sherlocka, rozpoczyna poszukiwania skradzionego klejnotu Mazarina, który przekazany British Museum, miał teraz wrócić do Francji. Obaj detektywi amatorzy łączą swoje siły, gdyż okazuje się, że ich sprawy łączy osoba sprawcy.

  Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes.Doktor John H. Watson (ur. 7 lipca 1852) – postać literacka stworzona przez Arthura Conana Doyle’a w cyklu utworów o genialnym detektywie Sherlocku Holmesie. Lekarz i pisarz, współlokator, przyjaciel i powiernik Sherlocka Holmesa.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Crown Diamond: An Evening with Sherlock Holmes - The Arthur Conan Doyle Encyclopedia, www.arthur-conan-doyle.com [dostęp 2020-03-25].
  2. W przygodach Holmesa stosowana jest zazwyczaj narracja pierwszoosobowa. Z drobnymi wyjątkami, jak Żołnierz o bladym obliczu i Lwia grzywa, narratorem jest Watson.
  3. Wcześniej manekin Holmesa został użyty w opowiadaniu Pusty dom.
  4. The Mazarin Stone (1994)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Analiza opowiadania (ang.)
 • Tekst oryginalny z ilustracjami
 • Przekład polski
 • Manekin – figura mająca imitować człowieka. Ma zastosowanie zarówno w przemyśle jak i w sztuce. Manekiny wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie zaistnieje potrzeba coś wyeksponować (przemysł odzieżowy, malarstwo) jak i w badaniach, w których celem jest zbadanie zachowania ludzkiego ciała na określone warunki a wykorzystanie człowieka zagrażałoby jego zdrowiu (np. testy zderzeniowe). Manekin występuje też w sztuce jako istota podatna na wszelkie wpływy z zewnątrz lub całkowicie obojętna wobec wszystkiego co widzi.Mycroft Holmes – postać literacka występująca incydentalnie w cyklu utworów Arthura Conana Doyle’a. Starszy o siedem lat brat genialnego detektywa Sherlocka Holmesa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Narracja trzecioosobowa – narrator nie należy do świata przedstawionego, opowiada o świecie przedstawionym, sam nie bierze udziału w wydarzeniach. Jest narratorem wszechwiedzącym (zna myśli i uczucia bohaterów, zdarzenia spoza czasu akcji).
  Patefon – przenośne urządzenie o napędzie mechanicznym do odtwarzania dźwięku z płyt, wynalezione przez braci Emila i Charlesa Pathe, produkowane w latach 1905–1920 przez firmę Pathe Freres.
  Żołnierz o bladym obliczu (ang. The Adventure of the Blanched Soldier) – opowiadanie Artura Conan Doyle’a z serii przygód Sherlocka Holmesa.
  Narrator pierwszoosobowy (konkretny) – występuje w gatunkach epickich. Charakteryzuje go użycie w opowiadaniu czasowników w pierwszej osobie liczby pojedynczej lub (rzadziej) mnogiej. Narrator ten jest zazwyczaj znacznie bardziej zindywidualizowany niż narrator trzecioosobowy. Może on być jednym z uczestników opowiadanych wydarzeń, ich świadkiem, kronikarzem lub osobą rekonstruującą minione wypadki. Jego wiedza jest ograniczona - wie jedynie to, czego sam doświadczył, albo co przekazali mu inni.
  Jego ostatni ukłon (ang. His Last Bow) – opowiadanie Artura Conan Doyle’a z serii przygód Sherlocka Holmesa. Po raz pierwszy opublikowane we wrześniu 1917 w czasopismach „The Strand Magazine” (ilustracje Alfred Gilbert) i „The Collier’s Weekly Magazine” (ilustracje Frederic Dorr Steele). Następnie weszło do tomu pod tym samym tytułem Jego ostatni ukłon w październiku 1917 r. Znane też jako Ostatni ukłon, Pożegnalny ukłon i Jego ostatnie pociągnięcie smyczkiem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.