• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Klaus Iohannis

  Przeczytaj także...
  Sybin (rum. Sibiu, węg. Nagyszeben, niem. Hermannstadt) – miasto w środkowej Rumunii, w Siedmiogrodzie, stolica okręgu Sybin. Liczy 154 892 mieszkańców. Leży nad rzeką Cibin, dopływem Aluty.Demokratyczne Forum Niemców w Rumunii (rum. Forumul Democrat al Germanilor din România, FDGR, niem. Demokratisches Forum der Deutschen in Rumänien, DFDR) – rumuńska partia polityczna o profilu centrowym, reprezentująca mniejszość niemiecką.
  Partia Narodowo-Liberalna (rum. Partidul Naţional Liberal lub PNL) jest liberalną rumuńską partią polityczną, trzecią pod względem wielkości w rumuńskim parlamencie, zaraz po Partii Liberalno-Demokratycznej i socjaldemokratach.

  Klaus Werner Iohannis (ur. 13 czerwca 1959 w Sybinie) – rumuński polityk, samorządowiec i nauczyciel narodowości niemieckiej, w latach 2000−2014 burmistrz Sybina, długoletni lider Demokratycznego Forum Niemców w Rumunii, w 2014 przewodniczący Partii Narodowo-Liberalnej. Od 21 grudnia 2014 prezydent Rumunii.

  George Crin Laurenţiu Antonescu (ur. 21 września 1959 w Tulczy), rumuński polityk. Minister ds. młodzieży i sportu w latach 1997-2000. Wiceprzewodniczący Senatu od grudnia 2008 do września 2009. Przewodniczący Partii Narodowo-Liberalnej (PLN) od marca 2009. Kandydat w wyborach prezydenckich w 2009. Przewodniczący Senatu od 3 lipca 2012. Pełniący obowiązki prezydenta Rumunii od 10 lipca do 28 sierpnia 2012.Partia Demokratyczno-Liberalna (ro. Partidul Democrat-Liberal skr. PD-L) jest centroprawicową rumuńską partią polityczną.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Z pochodzenia jest Sasem Siedmiogrodzkim. W latach 1979–1983 studiował fizykę na Uniwersytecie Babeş-Bolyai w Klużu-Napoce. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel w kilku szkołach średnich w Sybinie, w tym od 1989 w renomowanym niemieckojęzycznym Liceul „Samuel von Brukenthal”. Od 1997 do 2000 zajmował stanowisko inspektora generalnego ds. oświaty w okręgu Sybin.

  Lucian Croitoru (ur. 13 lutego 1957 w Otopeni), rumuński polityk i ekonomista. 15 października 2009 desygnowany na stanowisko premiera Rumunii, jednakże jego gabinet nie uzyskał akceptacji parlamentu.Vasilica-Viorica Dăncilă (ur. 16 grudnia 1963 w Roșiorii de Vede) – rumuńska polityk i inżynier, deputowana do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji, od 2018 premier Rumunii.

  W 1990 wszedł w skład Demokratycznego Forum Niemców w Rumunii (FDGR). W strukturach tej partii, reprezentującej mniejszość niemiecką w Rumunii, pełnił różne funkcje. W 2001 został jej przewodniczącym i zajmował to stanowisko do 2013. 30 czerwca 2000 został wybrany na burmistrza Sybina. W wyborach w 2004 zdobył 88,7% głosów, a w 2008 – 83,2% głosów. W 2012 po raz czwarty uzyskał wybór na ten urząd (większością 77,9% głosów). Od początku swojej kariery głosił hasła zwalczania korupcji, co przyniosło mu popularność.

  Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego została ustanowiona w Akwizgranie po II wojnie światowej i przyznawana jest corocznie od 1950 wybitnym osobistościom i instytucjom za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  13 października 2009, po uchwaleniu przez parlament wotum nieufności wobec mniejszościowego rządu Emila Boca, Partia Narodowo-Liberalna (PNL) ogłosiła wysunięcie kandydatury Klausa Iohannisa na stanowisko premiera nowego rządu tymczasowego, sprawującego władzę do czasu wyborów prezydenckich w listopadzie i grudniu. W tym celu PNL rozpoczęła rozmowy z pozostałymi ugrupowaniami w parlamencie. 13 października poparcie dla rządu fachowców na czele z burmistrzem Sybina zadeklarowały Partia Socjaldemokratyczna (PSD) oraz Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (UDMR). Prezydent Traian Băsescu nie zaakceptował jednak propozycji opozycji i opowiedział się za utworzeniem rządu politycznego. 15 października na stanowisko nowego premiera desygnował ekonomistę Luciana Croitoru.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 2013 Klaus Iohannis wstąpił do Partii Narodowo-Liberalnej, obejmując funkcję jej wiceprzewodniczącego. 28 czerwca następnego roku zastąpił Crina Antonescu na stanowisku przewodniczącego partii.

  11 sierpnia 2014 został przedstawiony jako oficjalny kandydat Sojuszu Liberalno-Chrześcijańskiego (tworzonego przez PNL i Partię Demokratyczno-Liberalną) w wyborach prezydenckich. W kampanii wyborczej koncentrował się na kwestiach zwalczania korupcji i reformy wymiaru sprawiedliwości. W pierwszej turze głosowania z wynikiem ponad 30,4% głosów zajął drugie miejsce za lewicowym premierem Victorem Pontą, którego poparło ponad 40,3% głosujących. Dwa tygodnie później Klaus Iohannis – w opinii części komentatorów dość niespodziewanie – zwyciężył w drugiej turze wyborów z wynikiem około 54,5% głosów. W związku z wyborem na stanowisko głowy państwa 2 grudnia złożył rezygnację ze stanowiska burmistrza Sybina, zaś 18 grudnia ustąpił z funkcji przewodniczącego Partii Narodowo-Liberalnej.

  Uniwersytet Babeșa i Bolyaia (rum. Universitatea Babeș-Bolyai, węg. Babeș–Bolyai Tudományegyetem) – rumuńska uczelnia publiczna znajdująca się w Klużu-Napoce. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  21 grudnia 2014 został zaprzysiężony na urząd prezydenta Rumunii. W 2017 poparł masowe protesty społeczne przeciwko planowanemu przez socjaldemokratyczny rząd złagodzeniu prawa antykorupcyjnego i amnestii dla skazanych za te przestępstwa. Brał również osobiście udział w demonstracjach, z których największa z 5 lutego liczyła pół miliona ludzi. Dwa dni później prezydent wystąpił w parlamencie, gdzie potępił polityków dążących do złagodzenia przepisów antykorupcyjnych.

  Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (węg.: Romániai Magyar Demokrata Szövetség, RMDSZ; rum.: Uniunea Democrată Maghiară din România, UDMR) rumuńska partia polityczna reprezentująca mniejszość węgierską. W wyborach parlamentarnych w 2004 roku partia zajęła czwarte miejsce po Unii Narodowej (Partia Socjaldemokratyczna (Rumunia) i Partia Konserwatywna (Rumunia)), Sojuszu Prawdy i Sprawiedliwości (Narodowa Partia Liberalna i Partia Demokratyczna), Partii Wielkiej Rumunii otrzymując 6.2% głosów i 22 (na 330) mandaty w Izbie Deputowanych oraz także 6.2% w wyborach do Senatu i 10 mandatów. Obecnie współtworzy wspólnie z liberałami z Narodowej Partii Liberalnej i demokratami z Partią Demokratyczną (Sojusz Prawdy i Sprawiedliwości) rumuński rząd.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W 2019 ubiegał się o reelekcję w kolejnych wyborach prezydenckich, zajmując w pierwszej turze głosowania, która odbyła się 10 listopada, 1. miejsce z wynikiem 37,8% głosów. Przeszedł do drugiej tury z reprezentującą PSD byłą premier Vioriką Dăncilą, którą poparło 22,3% głosujących. W drugiej turze wyborów, która odbyła się 24 listopada, został ponownie wybrany na prezydenta Rumunii, uzyskując według ostatecznych danych 66,1% głosów.

  Wybory prezydenckie w Rumunii w 2014 roku zostały przeprowadzone w dwóch turach – 2 i 16 listopada 2014. W ich wyniku wyłoniono nowego prezydenta na okres pięcioletniej kadencji. Wybory wygrał Klaus Iohannis, popierany przez centroprawicowy sojusz Partii Narodowo-Liberalnej i Partii Demokratyczno-Liberalnej. W drugiej turze głosowania pokonał lewicowego premiera Victora Pontę.Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

  Odznaczenia i wyróżnienia[ | edytuj kod]

 • Łańcuch Orderu Gwiazdy Rumunii – ex officio
 • Krzyż Wielki Orderu Wiernej Służby – ex officio
 • Krzyż Wielki Orderu Narodowego Zasługi – ex officio
 • Order Orła BiałegoPolska, 2016
 • Order Podwójnego Białego Krzyża I klasy – Słowacja, 2016
 • Nagroda Karola Wielkiego (2020)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nazwisko zapisywane również w formie Johannis.
  2. Klaus Johannis (niem.). siebenbuerger.de, 1 listopada 2003. [dostęp 2014-07-20].
  3. Date personale / Curriculum Vitae (rum.). klausjohannis.ro. [dostęp 2014-07-20].
  4. Rezultate finale – Johannis – 83,2 la sută! (rum.). tribuna.ro, 2 czerwca 2008. [dostęp 2014-07-20].
  5. Rezultate oficiale: Sibiu (rum.). alegeri2012.antena3.ro. [dostęp 2014-07-20].
  6. Michał Kokot: Sas z Siedmiogrodu gromi korupcję. wyborcza.pl, 8 lutego 2017. [dostęp 2017-02-08].
  7. Romanian Prime Minister Boc Loses No-Confidence Vote (ang.). bloomberg.com, 13 października 2009. [dostęp 2014-07-20].
  8. Romania, after 10 years of slavery. 2009, the year Băsescu’s thirst for power took us down (ang.). antena3.ro, 10 lutego 2014. [dostęp 2014-07-20].
  9. Romanian president picks new PM (ang.). bbc.co.uk, 15 października 2009. [dostęp 2014-07-20].
  10. Klaus Iohannis: „Am venit în PNL pentru o funcţie de conducere” (rum.). adevarul.ro, 20 lutego 2013. [dostęp 2014-07-20].
  11. Congresul PNL. Quintus: Declar ALES CA PRESEDINTE al PNL pe domnul Klaus Iohannis. Iohannis: Vom reusi sa schimbam Romania in bine (rum.). revista22.ro, 28 czerwca 2014. [dostęp 2014-07-20].
  12. Romania's Christian Liberal Alliance chooses its presidential candidate (ang.). romania-insider.com, 11 sierpnia 2014. [dostęp 2014-11-17].
  13. Klaus Iohannis wins Romanian presidential election (ang.). theguardian.com, 16 listopada 2014. [dostęp 2014-11-17].
  14. Informacje na stronie bec2014.ro (rum.). [dostęp 2014-11-17].
  15. Noi rezultate oficiale de la BEC: Iohannis 54,50% – Ponta 45,49% (rum.). ziare.com, 17 listopada 2014. [dostęp 2014-11-17].
  16. Romania election surprise as Klaus Iohannis wins presidency (ang.). bbc.com, 17 listopada 2014. [dostęp 2017-02-08].
  17. Iohannis promises corruption crackdown as new Romanian president (ang.). reuters.com, 21 grudnia 2014. [dostęp 2017-02-08].
  18. Romania’s President joins protest against Govt.’s changes to criminal law (ang.). romania-insider.com, 23 stycznia 2017. [dostęp 2017-02-08].
  19. People appalled by corruption bill, Romanian President says (ang.). cnn.com, 7 lutego 2017. [dostęp 2017-02-08].
  20. Final official results of the first round of the presidential election (ang.). romaniajournal.ro, 14 listopada 2019. [dostęp 2019-11-14].
  21. BEC – final results: Iohannis – 66.09 percent, Dancila – 33.91 percent (ang.). stiripesurse.ro, 28 listopada 2019. [dostęp 2019-11-28].
  22. Romania’s national system of decorations. Bukareszt: Monitorul Oficial, 2003, s. 347, 366, 385. [dostęp 2017-09-17]. (ang.)
  23. M.P. z 2016 r. poz. 865
  24. Spotkanie Prezydentów Polski i Rumunii. prezydent.pl, 10 lipca 2016. [dostęp 2016-07-11].
  25. Vyznamenania (słow.). prezident.sk, 10 października 2016. [dostęp 2017-10-10].
  26. „Niezrównany obrońca wolności”. Prezydent Rumunii laureatem Nagrody Karola Wielkiego. tvn24.pl, 15 grudnia 2019. [dostęp 2019-12-16].
  Order Zasługi (rum. Ordinul Pentru Merit) – odznaczenie rumuńskie, nadawane od 5 czerwca 1931 pod nazwą Odznaka Honorowa „Za Zasługi” (Semnul Onorific „Pentru Merit”), od 1937 przemianowane na Order „Za Zasługi” (Ordinul „Pentru Merit”), 30 grudnia 1947 zniesiony przez władze komunistyczne, restytuowany 7 kwietnia 2000 pod nazwą Order Narodowy Zasługi (Ordinul Naţional Pentru Merit), jako trzecie w kolejności starszeństwa odznaczenie państwowe. Kluż-Napoka, do roku 1974 oficjalną nazwą miasta było Kluż (Cluj) (dawniej: Cladiopol, Claudiopolis, Koloszwar, rum. Cluj-Napoca, węg. Kolozsvár, niem. Klausenburg) – miasto o charakterze przemysłowym, leżące w północno-zachodnim Siedmiogrodzie (Rumunia), 130 km na południe od granicy z Ukrainą.
  Warto wiedzieć że... beta

  Order Wiernej Służby, od 2000 Order Narodowy Wiernej Służby (rum. Ordinul „Serviciul Credincios”, Ordinul Național „Serviciul Credincios”) – order rumuński ustanowiony w 1832 przez króla Karola II, zniesiony w 1948 i restytuowany w 2000.
  Niemcy – naród zamieszkujący przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, posługujący się językiem niemieckim z grupy języków germańskich. Pod względem wyznaniowym Niemcy podzieleni są na katolików (płd. i zach. Niemcy) i protestantów (płn. i wsch. Niemcy).
  Order Orła Białego – najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.
  Sasi siedmiogrodzcy (niem. Siebenbürger Sachsen, węg. Erdélyi szászok) – ludność niemiecka osiadła na terenach Siedmiogrodu począwszy od XII wieku. Jako że w średniowiecznym urzędowym węgierskim – a Siedmiogród był w chwili przybycia Sasów częścią Węgier – wszystkich Niemców określano mianem Sasów, nazwa przyjęła się dla całej tej grupy. Trzon osiedleńców pochodził z zachodnich Niemiec oraz terenów dzisiejszej Belgii, Holandii i Luksemburga. Świadczy o tym dialekt Sasów siedmiogrodzkich wykazujący do dziś wiele cech wspólnych z dialektami zachodnioniemieckimi i językiem niderlandzkim.
  Victor Ponta (ur. 20 września 1972, Bukareszt) – rumuński polityk, były minister, przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej (PSD) od 21 lutego 2010, Premier Rumunii od 7 maja 2012 roku.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Wybory prezydenckie w Rumunii w 2019 roku zostały przeprowadzone w dwóch turach – 10 i 24 listopada 2019. W ich wyniku reelekcję uzyskał urzędujący prezydent Klaus Iohannis. W drugiej turze głosowania pokonał byłą premier Viorikę Dăncilă.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.236 sek.