• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Klaus Ampler

  Przeczytaj także...
  Malbork (łac. Mariaeburgum, Mariae castrum, Marianopolis, niem. Marienburg) – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim nad Nogatem. Siedziba powiatu malborskiego.Rostock – miasto na prawach powiatu w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w północno-wschodnich Niemczech. Miasto to położone jest nad rzeką Warnow, w odległości ok. 12 km od jej ujścia do Zatoki Meklemburskiej na Morzu Bałtyckim. Jest największym miastem zarówno pod względem powierzchni jak i liczby mieszkańców w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W czasach NRD Rostock był stolicą okręgu.
  15 listopada jest 319. (w latach przestępnych 320.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 46 dni.
  Wyścig Pokoju 1962, Ampler udzielający wywiadu H.F. Oertelowi
  Klaus Ampler, Kurt Müller, Lothar Appler

  Klaus Ampler (ur. 15 listopada 1940 w Malborku, zm. 6 maja 2016 w Lipsku) – niemiecki kolarz szosowy oraz torowy, zwycięzca Wyścigu Pokoju, pięciokrotny mistrz NRD, pięciokrotny triumfator w Rund um Berlin, ojciec i trener Uwe Amplera.

  Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Młodość i wykształcenie[ | edytuj kod]

  Urodził się podczas 15 listopada 1940, podczas drugiej wojny światowej w Marienburgu (pol. Malbork). Jego ojciec był robotnikiem.

  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  W latach 1956–1959 uczył się na spawacza łukowego. W latach 1959–1970 był nauczycielem wychowania fizycznego.

  Kariera sportowa[ | edytuj kod]

  Od 1954 trenował kolarstwo szosowe, początkowo w klubie Motor z Rostocku, następnie od 1959 w SC DHfK Leipzig. Pierwszy jego sukces to zwycięstwo w klasyku Rund um Berlin w 1959 r., w tym samym roku triumfował także w wyścigu Rund um Seibnitz. W 1960 ponownie był pierwszy w wyścigu Rund um Berlin, zdobył też trzecie miejsce w indywidualnych mistrzostwach NRD. W kolejnych latach stawał na podium w kilku etapach w wyścigach w NRD, RFN, Austrii, Szwecji i Bułgarii.

  Sportowiec roku NRD – organizowany przez „Junge Welt” plebiscyt na najlepszego wschodnioniemieckiego sportowca. Miano „sportowca roku” otrzymywała osoba, która otrzymała najwięcej głosów czytelników gazety spośród kandydatów wyłonionych przez wschodnioniemieckich dziennikarzy. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 1961 zwyciężył w wyścigu Uniqa Classic w Austrii. W kolejnym roku zwyciężył w wyścigu etapowym DDR-Rundfahrt (wygrał trzy etapy) i został indywidualnym mistrzem kraju. Zajął drugie miejsce w 10. etapie Wyścigu Pokoju. Największe osiągnięcia uzyskał w 1963 roku – ponownie został indywidualnym mistrzem NRD, a także drużynowym wicemistrzem. Zwyciężył także w klasyfikacji generalnej DDR-Rundfahrt. W tej edycji Wyścigu Pokoju odniósł cztery zwycięstwa etapowe, dwa razy zajmował drugie miejsce na podium, co ostatecznie dało mu zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Dzięki tym sukcesom został sportowcem roku w Niemieckiej Republice Demokratycznej.

  Wyścig na dochodzenie (ang. individual pursuit) - w kolarstwie torowym jest to wyścig, gdzie dwóch zawodników (lub dwie pary zawodników) rozpoczyna swój bieg z pozycji zatrzymanej (obecnie rowery trzymane są w bramkach, dawniej były przytrzymywane przez sędziów do momentu wystrzału) po przeciwnych stronach toru. Jeśli jednemu z kolarzy uda się dogonić drugiego, ten pierwszy jest uznawany za zwycięzcę. Jeśli taka sytuacja nie nastąpi, za zwycięzcę uznawany jest ten zawodnik, który jako pierwszy przejedzie zadeklarowany dystans (zazwyczaj 4000m dla mężczyzn, 3000m dla kobiet).Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.

  W 1964 ponownie triumfował w Rund um Berlin i zdobył brązowy medal drużynowych mistrzostw NRD. W kolejnym roku ponownie zwyciężył w berlińskim klasyku oraz został mistrzem NRD w wyścigu na dochodzenie. W 1966 triumfował w mistrzostwach Niemiec w wyścigu na dochodzenie oraz zwyciężył w wyścigu Rund um die Hainleite w Erfurcie. W wieloetapowym wyścigu Dookoła Bułgarii zdobył drugie miejsce, po dwóch zwycięstwach etapowych.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Andreas Petermann (ur. 7 lipca 1957 w Greiz) – niemiecki kolarz szosowy reprezentujący NRD, złoty medalista mistrzostw świata.

  W 1967 zdobył srebrny medal w wyścigu na dochodzenie, zajął drugie miejsce w jednym z etapów Wyścigu Pokoju. W kolejnym roku triumfował w wyścigu Berlin – Fürstenberg – Berlin, wygrał także dwa etapy Wyścigu Pokoju. W 1969. z klubem z Lipska, został drużynowym mistrzem NRD, indywidualnie zaś zdobył dwa brązowe medale – w wyścigu szosowym oraz na dochodzenie. Ponadto po raz piąty zwyciężył w Rund um Berlin. Karierę sportową zakończył 1970.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.

  Kariera trenerska[ | edytuj kod]

  Od 1971 był trenerem kolarskim w SC DHfK oraz trenerem kadry narodowej. Trenował swojego syna, którego doprowadził m.in. do tytułu mistrza świata amatorów w 1986. Był także trenerem innych enerdowskich mistrzów – Uwe Raaba i Andreasa Petermanna.

  Sportclub Deutsche Hochschule für Körperkultur, SC DHfK Leipzig – niemiecki męski klub piłki ręcznej z Lipska, powstały w 1954. Występuje w Bundeslidze. Wyścig Pokoju (czes. Závod Míru, niem. Friedensfahrt, fr. Course de la Paix) – największy amatorski wyścig kolarski po II wojnie w Europie Wschodniej, organizowany od 1948 do 2006 roku. W 2006 otrzymał kategorię 2.HC UCI.

  Późniejsze życie[ | edytuj kod]

  Pracował również jako dziennikarz i komentator telewizyjny zajmujący się kolarstwem. Od 1990 był dyrektorem hurtowni rowerowej w Lipsku.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Był żonaty z wioślarką Waltraud Böhlmann, odnoszącą sukcesy w ósemkach kobiet.

  Ich syn Uwe (ur. 1964) został mistrzem olimpijskim i mistrzem świata amatorów, oraz czterokrotnym triumfatorem Wyścigu Pokoju. Kolarzem został też ich wnuk Rick.

  Dookoła Bułgarii (bułg. Обиколка на България, ang. Tour of Bulgaria) – wyścig kolarski rozgrywany w Bułgarii, w ostatnich latach we wrześniu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i ma kategorię 2.2.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Chorował na chorobę Alzheimera. Zmarł 6 maja 2016, w wieku 75 lat, w domu opieki w Lipsku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Klaus Ampler (niem.). radsportseiten.net. [dostęp 2019-07-31].
  2. Biographische Datenbanken. Ampler Klaus (niem.). bundesstiftung-aufarbeitung.de. [dostęp 2019-07-31].
  3. Ampler, Klaus (niem.). leipziger-biographie.de. [dostęp 2019-07-31].
  4. Zmarł zwycięzca kolarskiego Wyścigu Pokoju, Niemiec Klaus Ampler. eurosport.onet.pl. [dostęp 2019-07-31].
  5. Wolfgang Brylla: Zmarł Klaus Ampler, zwycięzca Wyścigu Pokoju 1963. rowery.org. [dostęp 2019-07-31].
  6. Klaus Ampler verstorben Leipzig (niem.). rad-net.de. [dostęp 2019-07-31].
  7. Radsportlegende Klaus Ampler gestorben (niem.). rbb-online.de. [dostęp 2019-08-18].
  Uwe Raab (ur. 26 lipca 1962 w Wittenberdze) – niemiecki kolarz szosowy reprezentujący NRD, dwukrotny medalista mistrzostw świata.Choroba Alzheimera (AD) – najczęstsza postać otępienia, nieuleczalna i postępująca choroba neurodegeneracyjna, prowadząca do śmierci pacjenta. Opisał ją po raz pierwszy niemiecki neuropatolog Alois Alzheimer w 1906, od nazwiska którego ją nazwano. Najczęściej spotyka się ją u osób po 65. roku życia, aczkolwiek rzadziej pojawia się też wcześniej. W 2006 na świecie cierpiało na nią około 26,6 miliona osób. Przewiduje się, że w 2050 dotknie ona jednej osoby na 85 ludzi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uwe Ampler (ur. 11 października 1964 w Zerbst/Anhalt) - niemiecki kolarz szosowy, do zjednoczenia Niemiec reprezentujący barwy NRD, mistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista mistrzostw świata.
  Niemcy Zachodnie (właściwie Republika Federalna Niemiec) – określenie państwa niemieckiego leżącego w obecnej zachodniej części Niemiec w okresie 1949-1990.
  Erfurt (górnołuż. Jarobrod, pol. hist. Jarobród) – miasto na prawach powiatu położone w centralnej części Niemiec, stolica kraju związkowego Turyngia. Liczy ponad 200 000 mieszkańców. Największe miasto kraju związkowego, siedziba Federalnego Sądu Pracy (Bundesarbeitsgericht), dwóch wyższych uczelni (w tym założony w 1392 uniwersytet) oraz katolickiej diecezji erfurckiej. Duży ośrodek przemysłowy, handlowy i ogrodniczy (uprawa bobu), siedziba targów. Krajowy port lotniczy założony w 1956. Ośrodek telewizji dla dzieci (KI.KA).
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.