• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Klaudia Pasternak  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Klaudia Pasternak (ur. 11 stycznia 1980 w Warszawie) – polska kompozytorka współczesna, dyrygentka operowa, laureatka licznych konkursów kompozytorskich w kraju i za granicą, dwukrotnie nominowana do Paszportu Polityki.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Mając lat 11, rozpoczęła grę na perkusji, następnie kontynuowała naukę w klasie Bogdana Lauksa, w PSM II st. im. Józefa Elsnera. W wieku lat 12 zainteresowała się kompozycją, czego rezultatem był jej pierwszy utwór Suita na fortepian. W tym czasie oprócz kompozycji i perkusji zajęła się dyrygenturą. Pierwszą nagrodę kompozytorską zdobyła w wieku 17 lat.

  Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.

  W roku 2000 rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, gdzie ukończyła dwa kierunki: dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Tomasza Bugaja oraz kompozycję w klasie Stanisława Moryto.

  W latach 2000 i 2005 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz została dwukrotnie nominowana do Paszportu Polityki w kategorii "Muzyka". W roku 2000 wzięła udział w 20. Międzynarodowym Kursie Kompozytorskim w Radziejowicach, zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. W roku 2003 poprowadziła wykłady na University of Oregon, w USA, na temat własnej twórczości oraz polskiej muzyki współczesnej oraz uczestniczyła w dyrygenckich kursach mistrzowskich w Austrii, prowadzonych przez Antoniego Wita. W 2005 roku uczestniczyła w kompozytorskich kursach mistrzowskich prowadzonych we Francji przez francuską kompozytorkę Betsy Jolas. W roku 2006 otrzymała stypendium prestiżowego programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska oraz Funduszu Popierania Twórczości ufundowanego przez ZAiKS. W 2010 roku została finalistką konkursu kompozytorskiego Unique forms of continuity in space, organizowanego przez Instytut Włoski w Melbourne w Australii.

  Acte Préalable – polskie wydawnictwo fonograficzne oraz muzyczne, założone w 1997 przez Jana A. Jarnickiego w celu promowania nieznanej, zapomnianej lub też współczesnej muzyki polskiej, jednak jego działalność obejmuje również mniej znaną muzykę z innych krajów. Wydawnictwo sprawuje również mecenat nad młodymi wykonawcami oraz kompozytorami. Na swoim koncie ma ok. 200 wydanych płyt kompaktowych. Jednym z ważniejszych wydarzeń było odkrycie i premierowe nagranie oratorium Alessandra Scarlattiego San Casimiro, Ré di Polonia, napisanego ok. 1700 i dotychczas nieznanego. Wśród najpełniej ujętych autorów (często – dzieła kompletne) są takie nazwiska, jak Miłosz Magin, Feliks Nowowiejski, Adam z Wągrowca, Franciszek Lessel, Władysław Żeleński, Ignacy Jan Paderewski, Marian Sawa, Aleksander Tansman, Grażyna Bacewicz, Romuald Twardowski, Ignacy Feliks Dobrzyński, Zygmunt Stojowski, Thomas Tellefsen. Wśród ok. 300 nazwisk kompozytorów, których utwory zostały dotychczas wydane, ponad 80 ukazało się w historii fonografii po raz pierwszy. Płyty te stanowią światowe premiery fonograficzne (World Premiere Recording).Stanisław Włodzimierz Moryto (ur. 8 maja 1947 w Łącku) − polski kompozytor i organista. Były rektor Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

  Mieszka i tworzy w Warszawie.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Wojciech Artur Kilar (ur. 17 lipca 1932 we Lwowie) – polski pianista i kompozytor muzyki poważnej, twórca muzyki filmowej. Kawaler Orderu Orła Białego.
  Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).
  Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
  Dyrygent – osoba kierująca zespołami muzycznymi, takimi jak orkiestry symfoniczne, orkiestry smyczkowe, orkiestry dęte, zespoły kameralne, chóry, zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne, a także kierująca wykonaniami oper i spektakli muzycznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.037 sek.