• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Klatka - film

  Przeczytaj także...
  T1-Teraz Sp. z o.o. – polska wytwórnia płytowa z siedzibą w Warszawie. W początkowym okresie działalności wydawała głównie płyty wykonawców z gatunku hip-hop. Jej założycielem był Arkadiusz Deliś, dzięki którego inicjatywie powstał m.in. film Blokersi. Wytwórnia wydała m.in. serię płyt "Kodex" dwóch wrocławskich producentów WhiteHouse, na których wystąpiło wielu polskich raperów. Ponadto nakładem T1-Teraz ukazały się płyty takich wykonawców jak: Yugopolis, Mes, Projektanci, Flexxip, Eis, Ski Skład, DJ Decks, Kobranocka, Red, Pezet/Noon, Afro Kolektyw, Eldo, Slums Attack, Elemer, Marek Piekarczyk, Grammatik oraz Świntuch.Stadion – budowla sportowa, przeznaczona do rozgrywania zawodów różnych dyscyplin sportowych oraz innych masowych imprez widowiskowych lub komercyjnych (targi).
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Klatkafilm dokumentalny produkcji polskiej z 2003 roku w reżyserii Sylwestra Latkowskiego mówiący o kulcie przemocy wśród młodych ludzi. Premiera filmu odbyła się 22 listopada 2003 roku na 12. Forum Kina Europejskiego w Łodzi w kinie Charlie.

  Film prezentuje wypowiedzi chuliganów walczących w ustawkach oraz zawodników nielegalnych walk w klatkach o ich życiu codziennym, treningach i starciach z przeciwnikami. W obrazie tym znajdziemy fragmenty walk ulicznych i stadionowych, pomiędzy kibicami i policją, jak i również ustawek zorganizowanych w lasach czy też na boiskach.

  Przemoc – wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku przyzwolenia tej osoby na taki wpływ, przy czym wyróżnia się dwa zjawiska: przemoc fizyczną i przemoc psychiczną.Kibic – osoba zainteresowana konkretną dyscypliną sportu i wyrażająca to m.in. poprzez uczestnictwo w charakterze widza w turniejach, zawodach, treningach i innych występach sportowych. Kibice często wspierają konkretny sportowy klub, drużynę lub sportowca, śledząc postępy kariery, wyniki zawodów, zmiany osobowe w składach drużyn itp., i wyrażając swoje wsparcie obecnością na meczach i zawodach, dopingiem, radością ze zwycięstw i zdobytych punktów. Kibice często wykazują się dobrą znajomością historii danego zespołu lub historii kariery sportowca, składu osobowego zespołu itp.

  Film w formacie DVD ukazał się 15 grudnia 2003 roku.

  Ścieżka dźwiękowa[ | edytuj kod]

  .mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

  Klatka - ścieżka dźwiękowa z filmu ukazała się 22 listopada 2003 roku nakładem wytwórni muzycznej T1-Teraz. Na płycie znalazły się nagrania wykonawców hip-hopowych działających w podziemiu artystycznym.

  Policja – umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do jej głównych zadań należy pilnowanie przestrzegania prawa i ściganie przestępców, jak również zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno wobec ludzi jak i mienia. Jeżeli jest to konieczne, policja nadzoruje na poziomie operacyjnym także wszelkie służby ratownicze.Sylwester Latkowski (ur. 13 lipca 1966 w Elblągu) – polski reżyser filmów dokumentalnych, teledysków i autor programów telewizyjnych, a także publicysta. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV, redaktor naczelny tygodnika "Wprost".
  Lista utworów

  Opracowano na podstawie materiału źródłowego.

  1. "Chuligan" (Skit)
  2. Pc Park - "Klatka"
  3. "Pierwsze pierdolnięcie" (Skit)
  4. Mores RSH - "Nie mów mi"
  5. "Kult Siły (Skit)"
  6. Głos Ulic - "Na ulicach miasta"
  7. NecOne - "Takiego szczęścia nie ma nikt"
  8. Ciech, Polej - "Moja prawda ponad"
  9. LSP - "Ile jeszcze"
  10. "Lęk" (Skit)
  11. Babillon - "Spisani na straty"
  12. "Co jest lepsze" (Skit)
  13. Projektanci - "Ściany"
  14. "Nie jest miętowo" (Skit)
  15. Eis - "Polski sen"
  16. "Nie będziemy o tym gadać" (Skit)
  17. Babillon - "Bez kompromisu"
  18. Verte - "Mam zasady"
  19. Głos Ulic - "To nie..."
  20. Mores RSH - "Najmłodsze pokolenie"
  21. "Przyjdą młodsi" (Skit)

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Klatka (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2012-03-18].
  2. Klatka (pol.). film.interia.pl. [dostęp 2012-03-18].
  3. Klatka (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2012-03-18].
  4. Klatka (ścieżka dźwiękowa) (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-03-18].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • Eis, właściwie Jacek Nalewajko (ur. 7 lutego 1983 w Warszawie) - polski raper. Znany z występów w grupie muzycznej Elemer. Wraz z zespołem wydał dwie płyty: nielegal Nadejdzie świt z 1999 oraz wydany 2001 roku album Poszło w biznes. W międzyczasie gościł m.in. na płytach zespołów Grammatik i Stare Miasto.Kino Charlie w Łodzi założone przez Sławomira Fijałkowskiego. Kino specjalizujące się w prezentacji filmów europejskich, artystycznych i offowych, zwykle nie trafiających do masowego odbiorcy. Znajduje się ono w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 203/205.
  Warto wiedzieć że... beta

  Las (biocenoza leśna) - kompleks roślinności swoisty dla danego kontynentu geograficznego, charakteryzujący się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu, wraz ze światem zwierzęcym i różnymi czynnikami przyrody nieożywionej oraz związkami, które między nimi występują.
  Projektanci – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Powstała w 1999 roku w Szczecinie z inicjatywy Głowy i Maślaka. Wkrótce potem skład uzupełnił Klema. Na początku 2000 roku w szczecińskim studiu Kakadu formacja podjęła się nagrań debiutanckiego albumu studyjnego. Zarejestrowany materiał nie został jednak wydany.
  Chuligan – nazwa zapożyczona od nazwiska Hooligan (lub Hoolihan) irlandzkiej rodziny drobnych złodziejaszków mieszkających na przełomie XIX i XX wieku w londyńskiej dzielnicy Southwark. W Polsce określająca młodego człowieka, na ogół kilkunasto- lub dwudziestoparolatka, który w sposób szczególnie agresywny i ostentacyjny łamie zasady współżycia społecznego, dokonując drobnych kradzieży i rozbojów, zaczepiając osoby postronne, niszcząc mienie i wdając się w bójki z innymi osobami. Chuligani zazwyczaj działali w kilkuosobowych grupach, dających im przewagę fizyczną nad pojedynczymi przechodniami, a także poczucie siły i bezkarności.
  Boisko – nazwa boisko pochodzi od ludowego określenia płaskiej przestrzeni w środkowej części stodoły położonej między dwoma sąsiekami, miejsca młocki zboża, zwanego także bojewica, bojewisko, klepisko. Dziś boisko to miejsce przeznaczone do ćwiczeń gimnastycznych, gier, rozgrywek i zawodów sportowych.
  Film dokumentalny – szeroka kategoria opisująca jedną z form ekspresji filmowej. Początkowo, tym co wyróżniało ten rodzaj filmów było dokumentowanie oraz przedstawianie faktów, co odróżniało je od filmów fabularnych, przedstawiających fikcyjne wydarzenia. Filmy dokumentalne były często tworzone w celach informacyjnych lub dydaktycznych. Służyły też propagandzie, czego przykładem jest twórczość Leni Riefenstahl. W Polsce filmy dokumentalne powstawały przede wszystkim w założonej w 1950 warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych.
  Ścieżka dźwiękowa (z ang. soundtrack, OST – original sound track – oryginalna ścieżka dźwiękowa) – zapis motywu lub całej ścieżki dźwiękowej utworu muzycznego, która pojawia się w filmie lub grze wideo, jak również wydania płytowe złożone z kolekcji takich utworów. Dotyczy ona głównie ilustracji muzycznych, ale również jest to zapis konkretnych utworów, które zostały przygotowane specjalnie na potrzeby filmu lub gry.
  Ustawka – starcie fizyczne dwóch grup ludzi bądź dwóch osób, zazwyczaj deklarujących przynależność do innych grup kibicowskich identyfikujących się głównie z klubami piłkarskimi, a także innych dyscyplin sportowych. Starcie zwykle oparte jest na określonych zasadach i odbywa się o ustalonej porze i w ustalonym miejscu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.